[ad_1]
Šā gada marta sākumā raidījuma komanda atkārtoti atsaucās šo namu iedzīvotāju trauksmes zvanam. Kā šogad stāstīja uzklausītie, nekas nav mainījies, konflikts ar kaimiņu Andreju pat vēl vairāk samilzis: viņš turpinot izvērst emocionālu un pat fizisku vardarbību pret apkaimē dzīvojošajiem. Piemēram, pret lietuvieti Dangiru un viņas vīru Ēriku. Ģimene iegādājās dzīvokli šajā nomaļajā apkaimē pirms trim gadiem. Kaimiņš Andrejs aizgaiņā mieru un klusumu, kā arī visu apkārt dzīvojošo pacietību, sacīja Dangira, kura piebilda, ka viens no kaimiņiem jau aizmucis no nama Andreja dēļ. Dangiras un Ērika ģimene jau apsver domu sekot nu jau bijušā kaimiņa piemēram.
Šis [aizmukušais] cilvēks vairs nevar dzīvot te, jo Andrejs sita viņu. Tagad īrē dzīvokli Olainē, jo te vairs nevar dzīvot. Andrejs viņu ķer pat Olainē un sit. Mūsu dzīvokļa pārdevējs teica, ka [Andrejs] ir neadekvāts, bet nedomājām, ka būs tik neadekvāts. Man arī uzbruka. Labi, es negribu kaut kādu draudzību, negribu šašlikus kopā cept. Gribu, lai nekaitē. Kāpēc jākaitē kaimiņiem?
Dangira sacīja, ka kaimiņš fiziski uzbrucis viņai un vīram. Viņa un citi uzklausītie sacīja, ka viņš ne tikai lamājas un uzbrūk, bet arī uzurpējis savu kārtību namā un pagalmā, kas ir visu dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Pēc uzklausīto teiktā, viņš degradē un piecūko ar savu iedzīvi pagalmu. Tāpat kaimiņš Andrejs novēro kaimiņus ar novērošanas kamerām, lai gan nav saņēmis piekrišanu tam no pārējiem. Iedzīvotāji arī iemūžinājuši ārdīšanos un piegulošās teritorijas uzaršanu ar krosa motociklu; ar to viņš brauc bez tiesībām, sacīja uzklausītie. Vienā no iedzīvotāju video nemiera gars Andrejs pirms kāpšanas uz motocikla iedzīvotājam saka: “Es te nah*j visu uzaršu! Neviens policists man neko neizdarīs!”
Dangirai ārsts noteicis diagnozi – depresiju. Kaimiņa uzvedība viņas veselības stāvokli nu nekādi neuzlabo.
Es nevaru izārstēties, jo ir pastāvīgs stress. Viņa uzvedība man nepalīdz. Psihiatrs teica – ja šādi dzīvosiet, neizārstēsieties nekad. Miega traucējumi, dzeru zāles visu laiku. Ja viņam kaut kas nav kārtībā, arī jāārstējas! Mēs ļoti gribam, lai mums palīdz. Ceram, ka valstī ir likumi, kas var atrisināt šo problēmu.
Apkaimes iedzīvotājs Rolands no blakus mājas sacīja, ka ļoti baidās arī par bērnu drošību.
Lamājas, kliedz, ka apšaus un nosvilinās. Diezgan baisi! Bērni labprātāk uzturas mājās pie datoriem, nevis pa āru skraida.
Satrauktie iedzīvotāji sacīja, ka par Andreja izdarībām policijai zvanu un iesniegumu veidā gadu gaitā ziņots ļoti daudz reižu, bet kārtībsargu sankcijas viņu nespēj savaldīt.
Vesela kaudze ziņojumu, vācām parakstus, lai kaut ko dara lietas labā, bet pagaidām nekā. Kad viņš kaut ko izdarīs, tad viņi varbūt kaut ko domās un darīs, bet tad jau kaut kas būs noticis.
“Bez Tabu” komanda sastapa arī kaitniecībā vainoto Andreju, kurš vaļsirdīgi atzinās, ka reiz uzbrucis kaimiņam, par ko ticis sodīts ar sabiedriskajiem darbiem. Viņš savu uzvedību skaidro kā centienus “ieviest kārtību” kopīpašumā. Andrejs sacīja, ka vēlas kopīpašuma domājamās daļas pārvērst reālās īpašuma daļās, lai pašam būtu tikai sava privāta teritorija pagalmā.
Es viņiem saku, ka jāsadala domājamo daļu, mums ir kopīpašums. Sadalām zemi. Viņi lien pie manis, bet es negribu. Kaimiņi ņeh*ja negrib vienoties. Ko ar viņiem izlīgt, ja viņi paši muļķi?! Negribat dalīt, paši vainīgi! Ar draugiem gribu tusēt vienā kompānijā savā daļā, nevis ar viņiem.
Taujāts, kāpēc viņš lielā ātrumā izbraukā namam piegulošo teritoriju ar motociklu, tādējādi uzarot zemi un apdraudot iedzīvotājus, Andrejs sacīja un, visdrīzāk, meloja, ka trenējas motokrosam.
Kāds apkaimes iedzīvotājs uzskata, ka Andrejam ir problēmas ar garīgo veselību un ka viņam būtu jāārstējas.
Olaines novada pašvaldības policijā informēja, ka sodītas par pārkāpumiem abas konfliktējošās puses: gan Andrejs, gan viņa kaimiņi.
Ja šķiet, ka nemiera gars ir nevesels, apdraud sevi vai citus, policisti tiesīgi piesaistīt mediķus un nogādāt nemiera garu uz ārstniecības iestādi, kur mediķi, izvērtējot veselības stāvokli, var noteikt ārstēšanu, sacīja Olaines novada pašvaldības policijas priekšnieks Ervīns Siliņš. Viņš gan piebilda, ka Olaines novada kārtībsargiem nav bijušas bažas par konkrētās personas garīgo veselību, tāpēc līdz šim mediķi nav piesaistīti.
Siliņš ieteica iedzīvotājiem turpināt saukt policiju, uzskatot, ka sodīšana par pārkāpumiem ir prevencija. Tiesa, kā liecina trauksmainā gaisotne apkaimē, sodi nemotivē pārstāt konfliktēt. Olaines puses galvenais kārtībsargs Siliņš konfliktēšanu saista nevis ar kāda veselības problēmām, bet gan ar kaimiņu nespēju rast kopīgu valodu un Andreja rakstura īpatnībām.
Tas, ka cilvēki mēdz uzvesties dīvaini – tādi mēs visi esam. Kāda nu kuram tā saskarsmes kultūra ir.
Zemāk pievienotajā video Beāte Šternberga, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Psihiatriskās palīdzības dienesta stacionāra virsārste, stāsta par to, kas ārstniecības iestādē notiek ar personu, kura tur ierodas labprātīgi vai policijas pavadībā.
[ad_2]
Source link