[ad_1]
Ikviens zinām, cik nozīmīga loma pirmsskolā ir bērna vārdu krājuma paplašināšanai un sākotnējā priekšstata radīšanai par lasīšanu kā jēgpilnu un aizraujošu darbību. Tāpēc ikdienā radām izpratni par skaņas un burta saikni, piedāvājot tos iepazīt lielākā veselumā – vārdā, teikumā, tekstā.
Lai bērns iemācītos lasīt un rakstīt, lielu nozīmi piešķiram klausīšanās, kā arī runas prasmju attīstīšanai un saprotam, cik būtiska ir pēctecība. Lai veicinātu plūstošu pāreju uz skolu, tiek veikti dažādi pasākumi:
1. Skolas pedagogi izzina, ar kādām metodēm bērni apgūst programmu pirmsskolā, lai to var izmantot kā resursu, turpinot lasītprasmes apguvi.
2. Pirmsskolas pedagogi, iepazīstot skolas stundas vadīšanas struktūru un bērnam nepieciešamās prasmes, mērķtiecīgāk organizē rotaļnodarbības.
3. Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar skolām, sagatavošanas grupu bērniem ir iespēja katru gadu pavasarī iepazīt skolas vidi, apkārtni un saprast, kā ir būt skolēnam.
Pilnveidojamies un arvien meklējam jaunus izaicinājumus savas profesionalitātes izaugsmei un pamanot, ka Latviešu valodas aģentūra (turpmāk LVA) 2024. gada 2. februārī sociālajos tīklos aicina pirmsskolas izglītības iestāžu 3. izglītības posma pedagogus un 1. klases skolotājus, kas nolēmuši sadarboties kopā, pieteikties pieredzes apmaiņas un sadarbības veicināšanas pasākumu īstenošanai, sapratām, ka tā varētu būt lieliska iespēja aktualizēt jautājumus, kas veicinās bērnu veiksmīgāku iekļaušanos skolā. Bet, lai LVA apstiprinātu dalību, bija precīzi jāaizpilda pieteikuma anketa, jāpadomā par nolikumam atbilstošu sadarbības plānojumu, jāuzraksta atklātās rotaļnodarbības un 1. klases stundas latviešu valodā īss apraksts ar pārdomātu saturu.
Mūsu “Salaspils 1. pirmsskola” b/d “Jāntārpiņš” skolotāja Inese Rozenšteine un Salaspils pamatskolas 1. klases skolotāja Laura Kuršinska, izpildot visus noteikumus, tika novērtētas un 4. martā saņēma no LVA gaidīto apstiprinājumu dalībai. Uzrunājām arī citus abu izglītības iestāžu pedagogus, pārējo Salaspils pirmsskolu, Salaspils 1. vidusskolas pedagogus, lai arī viņi iesaistās šajā pasākumā ar savu pieredzi.
Atklātajās nodarbībās vērojām un analizējām latviešu valodas apguvi pirmsskolā, tekstpratību un valodas prasmes 1. klasē. Tika uzklausīti viedokļi, ieteikumi, atzinīgi tika novērtēts inovāciju un tehnoloģiju pielietojums ikdienas mācību procesā, jo pirmsskolā izmantojam ne tikai interaktīvo tāfeli, bet arī planšetes QR kodu nolasīšanai un informācijas iegūšanai.
Gan pirmsskolas, gan skolas pieaicinātie pedagogi nonāca pie atziņas, ka katram bērnam pastiprināta vajadzība pēc uzmanības un atzinības ir ne tikai pirmsskolā, bet arī skolā. Izskanot dažādiem ieteikumiem lasītprasmes veicināšanai un apgūšanai, apstiprinājās atziņa, ka mācīties, izmantojot rotaļmetodi, ir vieglāk un interesantāk.
Saprotam, cik būtiski, savstarpēji sadarbojoties ar vecākiem, ir atgūt lasošo auditoriju un pievērst uzmanību lasīšanas veicināšanas pasākumiem pirmsskolā, lai to turpinātu skolā. Kā atzina pedagogi, visvērtīgāk bija dalīties pieredzē, izteikt savu redzējumu, uzklausīt un pierakstīt kādu jaunu metodi, paņēmienu, ko izmantot ikdienas darbā ar bērniem.
Liels paldies arī LVA ekspertēm Janai Bubovičai un Ingunai Stikānei par piedalīšanos atklātajās rotaļnodarbībās, to analīzes moderēšanu un metodiskās dienas vadīšanu, ar iespēju izplānot citādāku nodarbību ar lasītprasmes apguvi, izmantojot komiksus kā vienu no metodēm bērnu ieinteresēšanai. Ieguvām arī vērtīgu informāciju par citām LVA darbībām un iespējām gūt metodisko atbalstu latviešu valodas apguves metodikā.
Ar lepnumu varam teikt, ka piedalījāmies, cēlām savu kvalifikāciju un apguvām pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu Latvijas pirmsskolas izglītības iestāžu pieredzes apmaiņas un sadarbības veicināšanas pasākumā „Gribu iet skolā”.
Anita Terehova,
Salaspils PII “Salaspils 1.pirmsskola”
b/d “Jāņtārpiņš” izglītības metodiķe
[ad_2]
Source link