[ad_1]
Lai aizsargātu un uzlabotu dabas un dabiskos procesus projektā nr. Nr. 2.1.3.2/1/23/I/001 “Plūdu risku novēršana Jēkabpilī” papildus Daugavas kreisā un labā krasta aizsargdambja pārbūvei tiks izveidota arī pretplūdu zaļā infrastruktūra.
Lai mazinātu piesārņojumu koncentrāciju un novērstu augsnes eroziju Daugavas kreisā krasta aizsargdambja slapjajā nogāzē tiek paredzēta fitoremediāciju* lauku izbūve, kuri paredzēti ūdens filtrācijai. Projektā paredzētas 2 fitoremediācijas lauku zonas. Zonas izvietotas kreisā krasta aizsargdambja ziemeļu (Daugavas applūstošajā teritorijā) un dienvidu daļā. Fitoremediācijas lauki tiek iedalīti 5 zonās:
1. Zemā zona – tiešā Daugavas krasta tuvumā.
2. Vidējā zona – izvietojas uz aizsargdambja pusi aiz zemās zonas.
3. Seklā zona – zona aizsargdamja ziemeļu daļas uzbēruma tuvumā.
4. Mitrzemju zonas – mērķis ir uzkrāt ūdeni, aizkavēt noteci un atdalīt lietus ūdenī esošās izšķīdušās un suspendētās piesārņojošās vielas, kā arī akumulēt palu ūdeņus un samazināt plūdu riskus.
5. Ievalku zonas (pie katra no fitoremediācijas laukiem) – aizsargdambja dienvidu daļā lietus ūdens uztveršanai un infiltrācijai.
Lai nodrošinātu zaļās infrastruktūras mērķu sasniegšanu, fitoremediācijas lauku zonas tiks veidotas tā, lai cilvēki šajās vietās varētu arī pavadīt savu brīvo laiku. Fitoremediācijas 1. laukā cilvēku piekļuves nodrošināšanai tiek paredzētas koka laipas, kas ved pa dažādajām zaļās struktūras zonām. Tiks veidotas atklātas un pārskatāmas atpūtas vietas ar soliņiem, dabas vērošanas vietas, kā arī informatīvi izglītojoši elementi par esošo augu sortimentu.
Savukārt fitoremediācijas 2. laukā pastaigu maršruts cauri ar augiem apaudzētajām teritorijām vedīs pa izveidotu minerālmateriāla seguma gājēju celiņu, kas veido dabisku vidi un nodrošina infiltrācijas iespējas. Pie pastaigu celiņiem tiks izvietotas 2 veida atpūtas vietas, kur paredzētas dažāda dizaina apsēšanās vietas un attālāk izvietotas atpūtas vietas, kas paredzētas piknikiem un cilvēku ikdienas atpūtai.
*Fitoremediācija ir piesārņoto vietu attīrīšanas metode, kurā izmanto augus un ar tiem saistītos augsnes mikroorganismus. Šī metode ir rentabla, efektīva un videi draudzīga. To iespējams izmantot gan piesārņotas augsnes, gan gruntsūdeņu, virszemes ūdeņu un pat atmosfēras attīrīšanai.
Informāciju sagatavoja:
Jēkabpils novada pašvaldības
Infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļa,
Projektu vadības nodaļa
[ad_2]
Source link