[ad_1]
Izstāde „Pasaule manos sapņos” ir veltīta unikālam Latvijas tēlniekam Robertam Dineram. Viņš ir no akadēmiskas ievirzes figurālisma neatkarīgs tīrradnis. Pērn pāragri aprāvās Roberta Dinera (1977–2023) dzīve. Mākslinieks radīja savu tēlniecības valodu, kas balstās uz senās mākslas „alfabētu” un neticami precīzu mītiskās pasaules izjūtu. Viņš veidojis septiņas personālizstādes un piedalījies daudzos starptautiskos projektos.
Izstāde „Pasaule manos sapņos” stāsta par Roberta Dinera tēlniecības formu un saturu. Viņa darbu tehniku raksturo metāla lējumi (bronza, varš, alva, dzelzs, sudrabs, zelts), kokgriezumi un inkrustējumi, kā arī veidojumi vaskā un keramikā. Mākslinieks bieži izvēlējās miniatūru formātu, pats režisēja un fotografēja savus darbus. Robertu Dineru raksturo spēja teju bezgalīgi samazināt formu, vienlaikus saglabājot vissīkākās detaļas stāstošas. Roberta Dinera tēlos cilvēks, dzīvnieks, senie arhetipi un mūsdienu asociācijas saplūst vienotā mistērijā. Nosaukti dievību, mītu varoņu, kultūrvēsturisku tipāžu vai brīvas iztēles vārdos, Roberta Dinera tēli nav tikai simboliskas, abstraktas reprezentācijas. Skulptūru „biogrāfijas” atdzīvojas skatītāja iztēlē. Sakausējot bērnišķīgo, folkloras motīvus, mītus, leģendas un savu spilgto stāstnieka talantu, Roberts Diners rada dziļu saikni starp cilvēcisko un dievišķo, starp komisko un episko, starp sociālo realitāti un sapņiem. Tādi ir vaska „Pētnieki”, „Sapņu ķērāji”, „Cilvēkkrūms” un „Piecrocis”, bronzas cilvēkzvēri, kareivji, totēmi un Čūsku valdnieki. Mākslinieks saka: “Radot mākslas darbu, iedvesmu gūstu senajā mākslā, kurā atspoguļojas mitoloģiskā domāšana. Apvienojot mītus ar manu personisko dzīves pieredzi, izveidojas jauns mīts”.
Izstādes kuratore ir Mākslas stacijas „Dubulti” vadītāja Inga Šteimane. Viņa veidojusi arī Roberta Dinera pirmo personālizstādi „Cilvēkzvēru noslēpumainā dzīve” 1998. gadā.
[ad_2]
Source link