[ad_1]
Uldis Briedis bija izcils fotogrāfs, bez kura spilgtajiem kadriem Latvijas iemūžināšana uz laiku laikiem nebija iedomājama. Pirms gada fotogrāfs devās mūžībā, tāpēc savu vērienīgāko izstādi nepiedzīvoja. Par to parūpējušies aktīvisti viņa dzimtajā Valdemārpilī un Ulda Brieža ģimene. Iespaidīgā izstāde atklāta reizē ar pirmajiem sagatavošanās darbiem dižgara Krišjāņa Valdemāra divsimtgadei.
Spilgtu kadru autors, pats kaismīgs un traks, lai nomedītu neatkārtojamu kadru – tāds bija fotogrāfs Uldis Briedis. Un to var redzēt arī fotogrāfijās, kurās citi autori nomedījuši viņu pašu – nekur viņš nav mierīgā pozā, visur darošs, varošs un pārsteidzošs. Viņa darbi nav tikai fotogrāfijas, tās ir vēstures liecības. “Un Uldis Briedis ir viens no tiem, kas ļoti precīzi, un var apbrīnot, ka vienmēr viņš ir īstajā vietā. Jo šīs brīnišķīgās reportāžas – fotogrāfijas parāda cilvēkus nesamākslotās situācijās. Un, kad iziet cauri visai izstādes sērijai, tad rodas daļējs priekšstats, gribas uzzināt vēl,” saka Ēriks Hānbergs, rakstnieks.
Mazpilsētā fotogrāfijas izvietotas trīs dažādās vietās, sākot no sinagogas, kas pateicoties jauniem saimniekiem sāk kļūt par jaunu kultūrtelpu, tālāk ved uz baznīcu un bibliotēku, gājienu pārvēršot radošā pastaigā. Valdemārpils tūrisma un informācijas centra vadītāja Karīna Leinberga-Lemberga: “Šī izstāde ir tiešām unikāla. Šīs fotogrāfijas ir bijušas lielākajās izstāžu zālēs un koncertzālēs. Un tagad mēs to varam redzēt šeit, Valdemārpilī.
– Tās arī citviet Latvijā vienkopus nemaz nav bijušas – tikai daļa ir kaut kur citur bijusi…
Patiesībā mūsu lielā izstāde sastāv no četrām dažādām izstādēm. Šāda apjomīga izstāde nav nekur citur Latvijā bijusi.”
Darbos, kas apskatāmi baznīcā, redzama jūras tēma. Un tā Uldim Briedim bijusi svarīga, jo viņš pats bija diplomēts zvejas kuģa stūrmanis. Saņemot piedāvājumu kļūt par foto korespondentu, viņam bija dilemma, jo alga krietni mazāka nekā, strādājot jūrā. Uldis Briedis sekoja sirdsbalsij. “Izrādās, ka beigu beigās izvēle ir bijusi pareiza – Latvija ieguva vienu ļoti jaudīgu fotogrāfu,” saka fotogrāfa dēls Harijs Briedis.
Izstādes tapšana atklājusi vairākus stāstus. Arī par Ulda Brieža tradīciju vienmēr pie mājas plīvot karogam, un simboliski svētkos Valdemārpils karogu pacēla fotogrāfa mazdēls. Bet tikmēr mākslinieki ņēma rokās otas, lai piedalītos plenērā “Vairo Valdemāru!”, kas sākums Krišjāņa Valdemāra divsimtgades aktivitātēm nākamgad – gan Talsu, gan citu Latvijas mākslinieku radītie darbi nonāks izsolē. “Šodien uzdevums ir vairāk tā brīvi gleznot ar drošiem triepieniem, varbūt ne tik reālistiski. Lai nojauš, kas par vietu. Vairāk atbraucu praktizēt gleznošanu pašam sev lielā mērā, bet, protams, ja tas būs pēc tam labdarībai, ļoti priecīgs būšu, ja novērtēs to, ko es daru,” saka plenēra dalībnieks Guntars Sviķis
Pēc dažām stundām plenēra darbi jau bija gatavi. Tikmēr Ulda Brieža darbi būs apskatāmi līdz augusta beigām, tiesa – lai iekļūtu sinagogā un baznīcā, interesentiem iepriekš jāpiesakās, bet septembrī Valdemārpils izcilā fotogrāfa stāstu grib vēl atklāt skolēniem.
Informācija pārpublicēta no portāla LSM, pievienojot informāciju par izstādes norisi: https://www.retv.lv/raksts/domat-brivi-atklata-plasaka-ulda-brieza-fotografiju-izstade
[ad_2]
Source link