[ad_1]
Kopš 2022. gada energoresursu patēriņš Mārupes novada pašvaldībā (turpmāk – Pašvaldība) turpina samazināties. Ieguldītās investīcijas ēku energoefektivitātē un apgaismojuma sistēmu pilnveidošanā ir attaisnojušās. Šogad darbs pie energoefektivitātes pasākumiem turpinās.
Balstoties uz 2022. gada rīkojumu “Par enerģētisko resursu patēriņu optimizāciju Mārupes novada pašvaldībā” un uzsākto kampaņu “5 soļi zaļākai rītdienai”, arī 2023./2024. gada sezonā norisinājās energoefektivitātes sacensības starp Pašvaldības iestādēm. Sacensību mērķis ir mazināt elektroenerģijas un siltumenerģijas patēriņu Pašvaldības iestādēs. Papildu rīkojums noteica vienlaikus veikt pasākumus arī pilsētvidē. Šogad 20. augustā Pašvaldības iestādes diskutēs par veiktajiem pasākumiem un sasniegtajiem rādītājiem, kā arī tiks paziņota Pašvaldības iestāde, kas 2023./2024. gada sezonā ietaupījusi visvairāk energoresursu.
Šogad, izsludinot 2024./2025. gada sacensību sezonu, ir plānots integrēt vēl vienu efektivitātes taupības kritēriju – atkritumu apsaimniekošanu un šķirošanu Pašvaldības iestādēs.
Papildus Pašvaldība piedalās Ekonomikas ministrijas, Klimata un enerģētikas ministrijas un Latvijas Būvinženieru savienības izsludinātajā ikgadējā konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā”. Šogad konkursam pieteiktas kopumā 43 ēkas, no kurām vairākas atrodas Mārupes novadā. Nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka Latvijā” pieteikta Babītes vidusskolas un Babītes Sporta kompleksa ēka Piņķos, Jūrmalas ielā 17, un tā ir viena no septiņiem pieteikumiem šajā nominācijā. Konkursa nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2024” iesniegti 32 pieteikumi, no kuriem divas daudzdzīvokļu ēkas atrodas Piņķos – Rīgas ielā 9 un Rīgas iela 10. Nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā. Jaunbūve” iesniegti trīs pieteikumi, no kuriem viena ēka atrodas Mārupē, Lielajā ielā 45. Nominācijas “Energoefektīvākā savrupmāja Latvijā” šā gada vienīgā pretendente atrodas Jaunmārupē, Celmu ielā 20. Katru gadu konkursa organizatori aicina iedzīvotājus balsot par sev simpātiskāko energoefektīvāko ēku Latvijā, tāpēc aicinām sekot līdzi informācijai un piedalīties balsošanā tīmekļa vietnē www.energoefektivakaeka.lv.
Savukārt apgaismojuma jomā patlaban var teikt, ka Pašvaldība ir gatava ziemas periodam, jo aptuveni 95% no Pašvaldības īpašumā esošiem nātrija gaismekļiem jau nomainīti pret energoefektīviem LED gaismekļiem – Mārupes novada publisko teritoriju apgaismojumā energoefektīvo LED gaismekļu skaits no aptuveni 23% gada sākumā pieaudzis līdz aptuveni 96% patlaban. Projektā “Apgaismojuma nomaiņa Mārupes novada Mārupes pilsētas un pagasta publiskajās teritorijās”* šī gada pirmajā pusē tika veikta nātrija gaismekļu nomaiņa, aizstājot tos ar energoefektīviem LED gaismekļiem. Projekta mērķis ir uzlabot publisko teritoriju apgaismojuma energoefektivitāti Mārupes novadā, veicinot elektroenerģijas patēriņa un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu. Plānotais elektroenerģijas patēriņa samazinājums ir 466,72 MWh gadā, plānotais oglekļa dioksīda emisiju samazinājums – 50,87 tonnas CO2 gadā, plānotais oglekļa dioksīda emisiju samazinājuma efektivitātes rādītājs – 0,106 kg CO2/eiro gadā. Noslēdzoties darbiem, ir pabeigta projekta īstenošana Babītes un Salas pagasta, Mārupes pilsētas un pagasta publiskajās teritorijās, kopumā nomainot 2730 gaismekļus, no kuriem 276 ir aprīkoti ar kustības sensoru, tādējādi radot drošu un komfortablu vidi. Gaismekļu nomaiņu veica uzņēmums SIA “Vizulo Solutions”.
Lai veidotu energoefektīvu Mārupes novadu un pielāgotos klimata pārmaiņām, jādomā ne tikai par Pašvaldības ēku un apgaismojuma energoefektivitāti, bet tikpat nozīmīga ir arī novada iedzīvotāju mājokļu energoefektivitāte un ieradumu maiņa.
Būtiski ņemt vērā, ka Mārupes novads ir viens no pirmajiem, kur privātajā sektorā ir izvietoti visvairāk mikroģeneratoru. Pēc AS “Sadales tīkls” datiem, līdz 2023. gada beigām privātpersonu objektos uzstādītas kopumā 3202 saules paneļu sistēmas ar kopējo jaudu 26,304 MW, kas nodrošina mājokļus ar elektroenerģiju no atjaunīgiem resursiem.
Tomēr daudzdzīvokļu māju sektors, kas būvēts līdz 90. gadu beigām, joprojām ir vispasīvākais energoefektivitātes pasākumu īstenošanā. Pašvaldības un arī valsts ir nodrošinājusi dažādus instrumentus, lai veicinātu un stimulētu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājus veikt energoefektivitātes pasākumus, un arī Mārupes novadā ir realizēti daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas un energoefektivitātes paaugstināšanas projekti. Lai iedrošinātu daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājus, māju vecākos un biedrību pārstāvjus, Pašvaldība aicina uz semināru šī gada 27. septembrī Jaunmārupē, kur tiks runāts par energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem. Uz semināru plānots aicināt valsts iestāžu pārstāvjus, augstskolu pārstāvjus, uzņēmumu pārstāvjus, kas sniedz konsultācijas un rāda labos piemērus, kā efektīvāk un veiksmīgāk īstenot energoefektivitātes pasākumus. Seminārā atgādināsim arī par Pašvaldības līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai un dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumu īstenošanai.
Informācija par semināra norises vietu, laiku un programmu tiks precizēta. Lai apzinātu dalībnieku skaitu, aicinām aizpildīt pieteikuma anketu šeit.
* Projektu “Apgaismojuma nomaiņa Mārupes novada publiskajās teritorijās” finansiāli atbalsta Emisijas kvotu izsolīšanas instruments (EKII); līgums Nr. EKII-7/24 “Apgaismojuma nomaiņa Mārupes novada Mārupes pilsētas un pagasta publiskajās teritorijās”. Piešķirtais EKII finansējums ir 478 750,69 eiro. Vairāk informācijas Mārupes novada pašvaldības tīmekļvietnē www.marupe.lv, sadaļā “Pašvaldība” – “Projekti” – “Aktuālie projekti”.
Attīstības un plānošanas pārvalde,
Pašvaldību īpašumu pārvalde
[ad_2]
Source link