[ad_1]
Rudens ir ražas laiks. Dažādu tautu tradīciju klāstā ir rudens Ražas svētku svinības, kad ar dažādiem simboliem, kas darināti no jaunās ražas, cilvēki pateicas dabai un auglīgajai zemei, tādējādi lūdzot svētību arī nākamā gada darbiem un ražai.
Šādus Ražas svētkus ik rudeni svin mūsu sadraudzības pašvaldībā Ripinā (Polija). Bauskas novada pašvaldība saņēma ielūgumu apmeklēt tradicionālās svinības un uz svētkiem devās: domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks, Bauskas novada administrācijas vadītājs Edgars Paičs un Uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra vadītāja Kristīnē Dzidruma.
Dalās projektu pieredzē un pārrunā turpmāko sadarbību
“Vizītes laikā viesojāmies pilsētas domē, tikāmies ar pilsētas mēru Pāvelu Gžibovski. Šī bija iespēja iepazīties ar vietējās pašvaldības darbības aktualitātēm un savstarpēji pārrunāt nozīmīgus un, iespējams, arī kopīgi risināmus jautājumus,” stāstīja K.Dzidruma.
Kā viena no tuvākajā laikā īstenojamām idejām sarunu gaitā tika formulēta kā apmaiņas vizīte mazās uzņēmējdarbības jomas pārstāvjiem, piesaistot arī Pakrojas pašvaldības pārstāvjus, kas piedalījās Ripinas Ražas svētkos un sarunās pie Ripinas pilsētas mēra.
A.Mačeks pastāstīja, ka mūsu sadraudzības pašvaldība, īstenojot projektus, ļoti taupa līdzekļus.
“Ripinā daudz paveikts izmantojot kovidlaika finansējumu – īstenotas dažādas ieceres skolās un pašvaldības iestādēs. Ripinas pašvaldība attīstījusi plašu dažādu atbalsta pasākumu tīklu senioriem – telpas dažādu interešu aktivitātēm, mūžizglītības programmas u.c.”, ar dzirdēto pieredzi dalījās A.Mačeks.
Katru gadu pašvaldība no budžeta atbalsta noteiktas iedzīvotāju iniciatīvas, kuras balsojumā iegūst visvairāk punktu. Viena no tādām – lielizmēra zīmējums – dejojoša meitene – uz ēkas sienas.
“Vietējās sabiedrības aktivitāšu stiprināšanai Ripinā ir izveidots jauns saieta centrs. Zem viena jumta darbojas senioru organizācijas, jaunieši, modelēšanas skola,” pauda K.Dzidruma.
Ripina lepojas ar sasniegumiem un ieguldījumu jauniešu futbolā un peldēšanā.
“Kaut arī baseins Ripinā ir mazāks nekā Bauskā, tur divas reizes dienā notiek uz rezultātu orientēti treniņi, gatavojot peldētājus valsts izlases vienībai,” atzina A.Mačeks.
Lai gūtu pilnīgāku ieskatu īstenotajos projektos un saredzētu spēcīgo vēsturisko saikni šodienas attīstības virzienos, svētku apmeklējuma programmā bija iekļauta arī nozīmīgāko vietu un objektu apmeklējums Ripinā.
“Apmeklējām vietējo novadpētniecības muzeju, kur veidā tika stāstīts par Ripinas apkārtnes vēsturi un notikumiem. Pagrabstāvā iekārtota ekspozīcija par Otrā pasaules karā nogalinātajiem Ripinas iedzīvotājiem, kas bija vietējā inteliģence un pilsētas vadība. Kā atzina muzeja vadītājs, par šiem notikumiem ir jārunā un jāstāsta jaunajai paaudzei, lai tas vairs nekad neatkārtotos. Vēl muzejā var pielaikot vēsturiskos tērpus, uzzināt par reģiona kultūrvēsturisko mantojumu, senajiem amatiem u.c.,” iespaidos dalījās K.Dzidruma.
Pilsētā ir vairākas greznas baznīcas, darbojas sena vitrāžu galerija, kur tiek darinātas baznīcu skaistās vitrāžas.
Ražas svētki kā pateicība cilvēkiem un dabai
Viesu delegācijām bija iespēja piedalīties teatralizētajā Ražas svētku uzvedumā pilsētas stadionā. Šis pasākums bija kā noslēguma akcents pirms tam vairākas dienas noritējušām daudzveidīgajām aktivitātēm: makšķerēšanas sacensībām, retro auto izstādei, ekoloģiskajam un ģimeniskajam piknikam u.c.
Plaši apmeklēts ir gadatirgus, jaunās ražas un lauksaimniecības tehnikas izstāde.
Ražas svētkos pašvaldība pateicas gan sekmīgākajiem skolu audzēkņiem, gan tiek pasniegts godalgas vainags lauksaimniekiem, sakoptāko īpašumu saimniekiem – visiem, kas ar savu darbu šīs ražas gadu ir darījuši bagātu.
Ripinas ražas svētki ir vieni no centrālajiem svētkiem gada griezumā, kas Ripinas pašvaldībā notiek jau 34. gadu. Šogad svētku organizēšanā kā atbalstītāji piedalījušies arī vietējie uzņēmēji.
Par mūsu sadraudzības pilsētu
Ripinā dzīvo ap 17 000 iedzīvotāju. Ripina atrodas Kujavas Pomerānijas vojevodistes austrumu daļā, apmēram 50 km no Toruņas. Šī pilsēta ir viena no vecākajām pilsētām Polijā.
Mūsu pašvaldības sadarbojas ekonomikas, izglītības, kultūras, veselības un sociālās aprūpes, sporta, vides, atpūtas un tūrisma jomā. Jau iepriekš īstenotas apmaiņas programmas sportā un izglītībā. Sadarbība ar Ripinu uzsākta 2007.gadā, kad Polijas delegācija apmeklēja Bauskas pilsētas domi un pēc abpusējas vienošanās tika parakstīts pirmais sadarbības līgums.
2023.gadā Bauskas un Ripinas sadarbības līgums tika atjaunināts un papildināts.
Ikviena šāda sadarbības vizīte, ideju apmaiņa un draugu atbalsts palīdz veidot labu māju sajūtu savā dzīvesvidē.
[ad_2]
Source link