[ad_1]
Mežāres pagastā jau vairāk kā 300 gadus gandrīz puse iedzīvotāju sevi uzskata par piederīgiem vecticībnieku kultūrai. Kultūra, kas cauri gadsimtiem ir spējusi saglabāt savas tradīcijas, arī mūsdienās lielā mērā nosaka Mežāres pagasta iedzīvotāju identitāti un piederību kopienai.
Lai saglabātu senās kultūras vērtības un nodrošinātu to pieejamību plašākai sabiedrībai Mežāres pagasta biedrība “Elpa” 2018.gadā, iedvesmojoties no Valsts Kultūrkapitāla fonda un Zemgales Kultūras programmas atbalstītā projekta – īsfilmas “Par Mežāres pagasta vecticībnieku takām”, nolēma turpināt popularizēt un iepazīstināt plašāku sabiedrību ar vecticībnieku kultūru. 2020. gadā iesniedza Lauku Atbalsta dienestā projektu “Vēstures kambarīša izveide Mežāres miestiņā”. Mērķis bija izveidot nelielu muzej–istabu, kas ikvienam apmeklētājam un interesentam piedāvātu iespēju uzzināt un iepazīties ar Mežāres pagasta vecticībnieku kultūrvides vēsturiskajām liecībām un tradīcijām.
Biedrība vairākus gadus neatlaidīgi strādāja pie muzej-telpas projekta īstenošanas par spīti pandēmijai, novadu reformai, celtniecības materiālu izmaksu sadārdzinājumam un citiem izaicinājumiem, kas neļāva īstenot ieceri kā bija plānots. Taču 2024.gadā idejai izdevās beidzot realizēties – projekta īstenošana norisinājās ar Jēkabpils novada pašvaldības atbalstu.
Ekspozīcijā izstādītie sadzīves priekšmeti no vietējo iedzīvotāju kolekcijām Mežāres Tautas namā glabājās krietni pirms muzej-telpas veidošanas. Telpas dizaina maketu izstrādāja SIA “MSM design” (Svetlana Kuļgajeva). Ekspozīcijas iekārtojumu, izvietojot vairākus eksponātus, t.sk. krievu krāsni – realizēja māksliniece Jolanta Ābele. Īpaši šim projekta māksliniece izgatavoja 4 oriģināldarbus – akvareļu tehnikā veidotus mākslas darbus, kuru kopijas papildina muzej–telpas ekspozīciju.
4.oktobrī plkst.15:00 Mežāres Tautas namā norisinājās svinīga vecticībnieku muzej-istabas atklāšana. Ekspozīcijas atklāšanā piedalījās Daugavpils Jaunbūves un Endžeļu draudžu mācītājs – reģents Georgijs Zamorajevs un Jēkabpils Pomoras draudzes mācītājs Vladimirs Ivanovs. Telpa tika iesvētīta ar sakrālo rituālu un dziedājumiem. Pasniegti ziedi un dāvanas idejas autorei – biedrības “Elpa” dalībniecei, projekta vadītājai Nadeždai Mitrofanovai un māksliniecei Jolantai Ābelei.
Ekspozīcija ir pieejama apmeklētājiem Mežāres Tautas nama darba laikā, iepriekš sazinoties ar nama vadītāju Jūliju Orlovu (28681859). Muzej-telpa ir atvērta arī eksponātu papildinājumiem! Nākotnē plānots to bagātināt ar materiāliem audio formātā, kas vēstītu gan par ekspozīcijā apskatāmajiem objektiem, gan tradīcijas pirmsākumiem, gan arī fragmentiem no liturģiskajiem dziedājumiem – lūgšanām jeb zīmju dziedāšanu, kura starp citu, 2022.gadā iekļauta Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā un nākotnē pretendēs uz UNESCO atzinību vispasaules mērogā.
Sagatavoja projekta vadītāja Nadežda Mitrofanova
[ad_2]
Source link