[ad_1]
Dreņģeru iebraucamā sēta ir viena no senākajām koka ēkām Bauskas vecpilsētā, vēsturisko koka apbūvi raksturojoša ēka ar augstu autentiskuma pakāpi un kultūrvēsturisko vērtību. Senākais tās korpuss gar Plūdoņa ielu celts 1787.-1788.gadā, 19.gs.sākumā būvēts pagalma korpuss ar kolonādi, un 19.gs.beigās – korpuss gar Kalna ielu. Tā ir pilsētas vēsturiskā centra kvartāla stūra ēka ar nošļauptu stūri, kas ir uztverama vairākos skata punktos no pieguļošajām ielām un rātslaukuma. Ēka ir saglabājusi savu vēsturisko apjomu, daļēji – plānojumu, konstrukcijas, vērtīgas vēsturiskās apdares detaļas un būvgaldniecības izstrādājumus.
2020.gadā, konsultējoties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, pašvaldība pārņēma Dreņģeru iebraucamo sētu savā īpašumā. Taču ilgstoši neizmantotā ēka ir avārijas stāvoklī, un tās saglabāšana ir apdraudēta. Caurā jumta dēļ mitrums ilgstoši bojājis jumta konstrukciju un pārsegumus, kas vairākās vietās iebrukuši vai draud iebrukt, lielā apjomā mitruma un trupes bojātas ārsienas. Šādā situācijā ēkas saglabāšanai vairs nav iespējami lokāli glābšanas pasākumi, bet nepieciešami apjomīgi kompleksi risinājumi, lai nodrošinātu ēkas konstruktīvo stabilitāti un tad varētu uzsākt turpmāko restaurāciju.
Bauskas novada pašvaldība ir veikusi „Dreņģera iebraucamās sētas” tehnisko apsekošanu, tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu, uzmērīšanas darbus ar 3D lāzerskenēšanas un fotogrammetrijas metodi. Tika konstatēts, ka ēkas pamati un nesošās sienas ir ļoti sliktā vai pirmsavārijas stāvoklī, pārseguma nesošās konstrukcijas ir sliktā vai pirmsavārijas stāvoklī vai jau sabrukušas, jumta konstrukcijas ir neapmierinošā, sliktā vai pirmsavārijas stāvoklī, jumta segums ir pimsavārijas stāvoklī, vēsturiskā iekšējā apdare nav saglabājusies, bet ārējā apdare ir sliktā vai pirmsavārijas stāvoklī. Ēkā nav funkcionējošu iekšējo komunikāciju, tā nav pieslēgta ārējām komunikācijām.
Lai novērstu ēkas tehniskā stāvokļa strauju pasliktināšanos, Bauskas novada pašvaldība 2023.gadā izstrādāja avārijas stāvokļa novēršanas skiču projektu un veica primāros ēkas glābšanas darbus. Projekta ietvaros savilka esošās sienas un nostiprināja tās pret pagaidu koka rāmju konstrukcijām, daļu no pārseguma slodzēm pārnesa uz pagaidu koka rāmju konstrukcijām, esošo jumta krēslu konstrukcijas papildināja ar atgāžņiem, spārēm uz apakšējām plaknēm pieskrūvēja koka stinguma atgāžņus, vietām jumta konstrukcijas papildināja ar jumta krēsla elementiem un saišķiem. Lielu daļu no jumta slodzēm jumta krēsla zonā pārbalstīja uz pagaidu rāmjiem, kas tālāk caur pārseguma elementiem slodzi pārnes uz pagaidu rāmja konstrukcijām 1.stāvā, lai daļēji samazinātu slodzi uz nesošajām ārsienām un pārseguma elementiem, kas savukārt veicina ēkas kopējo stingumu un novērš avārijas stāvokļa draudus.
Bauskas novada pašvaldība apņēmusies turpināt secīgus darbus Dreņģeru iebraucamās sētas atjaunošanā un restaurācijā, līdz ar to šogad plāno uzsākt projektēšanas darbus – Dreņģeru iebraucamās sētas atjaunošanas un restaurācijas būvprojekta minimālā stadijā izstrādi šī projekta ietvaros un nodrošinās nepieciešamo līdzfinansējumu būvprojekta izstrādei pilnā apmērā 2025.gadā. Projektēšanas darbus veiks SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”, būvprojekta izstrāde jāveic līdz 2025.gada februārim.
[ad_2]
Source link