[ad_1]
Ceturtdien, 10. oktobrī, Daugavpilī atzīmēja Pasaules arhitektūras dienu. Tās ietvaros mūsu pilsētā tikās šīs jomas eksperti, Saules skolā notika izzinošas lekcijas un Daugavpils Māla mākslas centrā tika atklāta arhitekta Uģa Šēnberga personālizstāde “Ekspresija vides portretā”.
Pasaules arhitektūras dienu atzīmē pirmajā oktobra pirmdienā. Šī diena veltīta arhitektūras nozīmei un ietekmei uz sabiedrību un apkārtējo vidi. Pasaules arhitektūras dienu 1985. gadā ieviesa Starptautiskā arhitektu savienība, lai godinātu arhitektūras mākslu, uzsvērtu arhitektu nozīmīgo lomu pilsētu attīstībā un mudinātu domāt par ilgtspējīgu, funkcionālu un estētisku vidi.
“Arhitektu dienas mērķis ir popularizēt arhitektūru, arhitekta profesiju, piesaistīt jaunus audzēkņus un, teiksim tā, radīt topošos arhitektus,” stāsta Daugavpils pašvaldības Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta galvenā arhitekte Inga Ancāne.
Arī Daugavpilī jau apmēram 20 gadus notiek Pasaules arhitektūras dienai veltīti pasākumi, piemēram, lekcijas, semināri, izstādes. Arhitektūras dienas Daugavpilī nav iedomājamas bez MIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skolas” līdzdalības, gan tāpēc, ka te ir iespēja apgūt arhitektūras jomai noderīgas profesijas, gan tāpēc, ka izglītības iestādes ēku komplekss ir unikāls vēsturiskās un mūsdienu arhitektūras mijiedarbības paraugs.
“Man liekas, ka Daugavpilī ir divi tādi virzieni,” pilsētvidi raksturo MIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” direktore Inguna Kokina, “Viens ir jaunā arhitektūra, kur laiku pa laikam parādās interesanti objekti, piemēram, Daugavpils olimpiskais centrs. Ir vēsturiskā arhitektūra, Daugavpils cietoksnī, restaurācija un ir, piemēram, Saules skola, kur ir gan vēsturiskais, gan jaunā būvniecība, un studentiem, jauniešiem iespēja atrasties kvalitatīvā arhitektūras vidē. Manuprāt, tas ir ļoti svarīgi,
Arhitektūras dienā Daugavpilī notika divas izzinošas un iedvesmojošas lekcijas – ar savu veiksmes stāstu par dizaina lomu arhitektūrā dalījās jaunais uzņēmējs, dizainers Dāvis Barons, savukārt arhitekts, profesors un Rīgas Tehniskās universitātes vadošais pētnieks Jānis Krastiņš iepazīstināja arhitekta Eduarda Kupfera devumu Latvijas kultūras vēsturē. Jāpiebilst, ka Eduards Kupfers savulaik mācījies Grīvas skolā, kur nesen atvērts Raiņa centrs.
“Viņa vārds kļuva pazīstams ar diezgan nopietnu publicējumu,” par Eduarda Kupfera veikumu stāsta arhitekts, Dr. habil. arch., profesors un vadošais pētnieks Rīgas Tehniskajā universitātē Jānis Krastiņš, “Viņš pirmais pievērsa uzmanību Mežaparkam – kā toreiz sauca “villu kolonijai”, un šobrīd mēs varam diezgan precīzi definēt to, ka tas ir viens no ļoti tuviem, varbūt ne tieši, bet dārzu pilsētas īstenošanas piemēriem Eiropā. Otrs, pats nopietnākais darbs, ir šī ļoti apjomīga grāmata “Dzīvojamā ēka” krievu valodā. Grāmata ir ilustrēta ar visas Eiropas piemēriem, izanalizējot dzīvojamās ēkas tipoloģiskos, konstruktīvos, plānojumu un dažādus citus aspektus – ļoti daudz. Līdz ar to, tāda lasītāju apritē ir ievadītas izcilas jūgendstila, galvenokārt, ēkas, kuras ir tapušas 20. gs. sākumā, varbūt arī nedaudz agrāk, Rīgā un daudzās citās Latvijas mazpilsētās un lauku vidē. Ar to Kupfers ir tiešām veicis tādu pašu kultūrvesturisku apkopojumu. Viņa paša pienesums ir 12 apzinātas ēkas Mežaparkā.
Pēc izzinošām lekcijām Saules skolā, Arhitektūras dienas noslēdzās Daugavpils Māla mākslas centrā, kur notika arhitekta Uģa Šēnberga personālizstādes “Ekspresija vides portretā” atklāšana. Izstādē skatāmi arhitekta projektēto ēku maketi un fotogrāfijas, kā arī gleznas, ko mākslinieks veidojis uz salmu paneļiem. Savukārt centra iekšpagalmā bija iespēja ielūkoties Dāvja Barona veidotajā vides objektā “Kauliņspēle pilsētā”.
Izstāde Daugavpils Māla mākslas centrā skatāma līdz 15. decembrim.
[ad_2]
Source link