[ad_1]
Bauskas novada pašvaldība 11. oktobrī Ceraukstes tautas namā rīkoja pieredzes apmaiņas pasākumu ‘’Izaugsme ir sadarbībā’’. Uz padarītā izvērtēšanu un diskusijām bija aicināti gan esošo iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji un citi sabiedrības interesenti, gan apvienību pārvalžu un pagasta nodaļu vadītāji.
Uzrunājot klātesošos, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis sacīja, ka apmēram pusē Latvijas pašvaldību ir izveidotas iedzīvotāju padomes. Bauskas novada pašvaldība ir to vidū, kuras izvēlējušās konsultatīvās padomes veidot, lai lēmumu pieņemšanu iespējami pietuvinātu vietējo kopienu interesēm. Tikai divos pagastos un Bauskas pilsētā padome vēl nav izveidojusies, pārējās teritorijās tās jau darbojas.
‘’Mēs dzīvojam it kā ļoti demokrātiskā valstī, tomēr mums visiem vēl jāmācās demokrātija: prast izveidot sekmīgu lēmumu pieņemšanu savā vietvarā, savā pilsētā un pagastā. Uzņemties atbildību par to, kādu mēs veidojam dzīvi savā teritorijā. Daudzus jautājumus varam atrisināt tikai kopā. Nevar tikai prasīt ‘’no augšas’’, ir jādarbojas līdzi un jāiziet šī demokrātijas skola. Jo ātrāk mēs to izdarīsim, jo pie labāka rezultāta nonāksim,’’ atzina domes priekšsēdētājs un pateicās visiem, kas jau strādā konsultatīvajās padomēs un nāk pie pašvaldības ar ļoti labām iniciatīvām.
Indra Latviete, Bauskas novada administrācijas Ekonomikas un finanšu departamenta vadītāja, izstāstīja pašvaldības budžeta veidošanas pamatprincipus un norādīja uz normatīvajiem aktiem, kas jāņem vērā budžeta veidošanas procesā.
Mācāmies darot
Par līdzšinējo pieredzi sadarbībā ar konsultatīvajām padomēm dalījās Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika. Viņa uzsvēra, ka iedzīvotāju padomes ir tilts starp pašvaldību un iedzīvotājiem. ‘’Mums visiem šis ir jauns process, mācāmies darot, tāpēc neizbēgamas ir arī kļūdas. Ne vienmēr pietiek laika katrā jautājumā noskaidrot sabiedrības viedokļus. Tāpat jādomā, vai paši kaut ko darām nepareizi vai iedzīvotāji neseko līdzi un pietiekami regulāri neizpēta publicēto drukāto un digitālo informāciju. Būtiski ir veidot un paplašināt sabiedrības izpratni par pašvaldības funkcijām un iespējām.’’
Dace Šileika ir pārliecināta, ka plašāka sabiedrības pārstāvniecība padomēs ir ieguvums, jo katrs padomes loceklis ir svarīgs, katram ir savs viedoklis un zināšanas. Būtiska ir komunikācija, nebūt pozīcijas un opozīcijas lomās, bet darboties roku rokā. Pārvaldes vadītāja iedrošināja konsultatīvās padomes sākt ar mazumiņu, proti, sadarbības prasmes audzēt, piedaloties projektu konkursā “Iedzīvotāji veido savu vidi” un līdzdalības budžeta projektu konkursā.
Kurš gan cits, ja ne es?
Pasākuma dalībnieki aktīvi iztaujāja viesus no Saldus novada Kursīšu iedzīvotāju konsultatīvās padomes, kas ir neatsverams palīgs gan vietējai kopienai, gan Ezeres un Kursīšu pagasta apvienības pārvaldei. Mārtiņš Lagzdons, Saldus novada deputāts, pastāstīja par sadarbību ar aktīvajām biedrībām un to, kā mainījies līdzdalības budžeta konkurss, kuru Saldus novadā īsteno jau trešo gadu.
Iedzīvotāju padome ir ne tikai tilts, bet arī sabiedrības balss, kas palīdz ‘’pa tiešo’’ nodot viedokļus pašvaldībai, uzsvēra Kursīšu padomes pārstāve Ilzīte Griķe. Viņa neslēpa, ka no iedzīvotājiem vēlētos lielāku aktivitāti, bet saprotams, ka daudzi ne labprāt darbojas bez atalgojuma. Tomēr konsultatīvās padomes darbā iesaistās arī pašvaldības darbinieki, tostarp viņa pati kā kultūras jomas pārstāve, aktivizējot savstarpējo komunikāciju – tā Kursīšos notiek arī speciāli izveidotā WhatsApp grupā. Padomes dalībnieki apzinās: ‘’Kurš gan cits, ja ne es?’’ Tie ir cilvēki, kuriem nav vienalga, kas notiek vietējā kopienā.
Ko cits no cita sagaida
Pasākuma otrajā daļā Bauskas novada iedzīvotāju padomju dalībnieki un pašvaldības pārstāvji diskutēja par vēlamajām savstarpējās sadarbības formām. (Sa)darbnīcā, kuru vadīja sabiedrības līdzdalības eksperte Kristīne Kode, iedzīvotāju padomju pārstāvji kopā ar apvienību pārvalžu un pagastu nodaļu vadītājiem meklēja atbildes uz jautājumiem, ko savstarpējā sadarbībā cits no cita sagaida.
Iedzīvotāju padomes no pašvaldības sagaida sapratni – ieklausīšanos, iedziļināšanos iedzīvotāju interesēs un ieinteresētību diskusijai, konstruktīvu dialogu; aktīvu sadarbību – reakciju, rīcību, līdzdalību un iesaisti.
Pašvaldība no iedzīvotāju padomēm sagaida izpratni par pašvaldības darbu un spēju kopīgās diskusijās nonākt pie kompromisa; konstruktīvu sadarbību sabiedrības viedokļa, interešu un vajadzību noskaidrošanai, kā arī iedzīvotāju aktivizēšanu.
Gan pašvaldības, gan konsultatīvo padomju pārstāvji, ’’iekāpjot iedzīvotāja kurpēs’’, secināja, ka iedzīvotāji sagaida sakārtotu apkārtējo vidi, aktīvāku darbību iedzīvotāju labā, aktīvu informācijas apmaiņu. Bieži vien iedzīvotāji konsultatīvās padomes uzskata par ziņnešiem, zibens novedējiem un laimes lāčiem, kuri atrisinās visas problēmas.
Risinot sarunu par turpmākiem sadarbības principiem, abpusēji izskanēja vajadzība pēc regulāras komunikācijas un diskusijām, par koprades pasākumiem un iedzīvotāju viedokļu aptaujām.
Pēc diskusijām moderatore secināja, ka šeit sapulcējušies tādi cilvēki, kuri domā ne tikai par personiskajām, bet arī kopīgajām interesēm. Kristīne rosināja aktīvos novadniekus būt pozitīviem, jo iedzīvotāju padomes vēl ir tikai pašā ceļa sākumā. Viņa dalījās ar Jelgavas novadā uzkrāto darbības pieredzi, pastāstīja par informatīvajām pēcpusdienām “Izzini savu novadu”, kuras rīkotas ar mērķi secīgi un vairāk uzzināt par pašvaldības teritorijās notiekošo.
Kā pateicību par līdz šim paveikto konsultatīvo padomju pārstāvji saņēma Bauskas novada pašvaldības suvenīrus. Sabiedriski aktīvie novadnieki atkal būs gaidīti tradicionālajā nevalstisko organizāciju forumā ‘’Vairāk jaudas’’ 2025. gada 25. janvārī, kad plānots pievērsties arī viedo ciemu tēmai.
Plašāku informāciju par iedzīvotāju padomēm, to darbības principiem atradīsi pašvaldības tīmekļvietnes www.bauskasnovads.lv sadaļā “Sabiedrības līdzdalība” > “Iedzīvotāju konsultatīvās padomes”:
Sabiedrības līdzdalība ir katra iedzīvotāja individuāla un mērķtiecīga iesaistīšanās dažādos procesos. Pašvaldības darbā tā ir ļoti būtiska, jo rosina pašvaldības pieņemt labākus un caurskatāmākus lēmumus, kas atspoguļo sabiedrības intereses, vērtības un ir labāk saprotami sabiedrībai.
Pasākums ‘’Izaugsme ir sadarbībā’’ tika rīkots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un biedrības ‘’Zemgales NVO centrs’’ atbalstu.
[ad_2]
Source link