[ad_1]
10. oktobrī koprades darbnīcā “Maker”, Kopenhāgenā, norisinājās projekta “Circular spaces” starptautiskā konference. Konferencē eksperti uzstājās ar prezentācijām ar noderīgiem risinājumiem un radošām idejām, kā koprades darbnīcas, ieviešot dažādus ilgtspējīgus un aprites ekonomikā balstītus principus, var veicināt ilgtspējīgu produktu izstrādi. Tas ietver dažādu materiālu piedāvājumu, šķirošanas un pārstrādes iespējas darbnīcā, sadarbību ar citiem uzņēmējiem, kā arī izglītošanas iespējas. Kopumā konferencē piedalījās vairāk nekā 60 cilvēku gan tiešsaistē, gan klātienē, lai uzzinātu par aprites ekonomikas principu ieviešanu koprades darbnīcās.
Konference tika atklāta ar ekskursiju pa koprades darbnīcas “Maker” telpām. “Maker” darbnīcas un kopienas vadītājs Asgers Noregārds Rasmusens (Asger Nørregård Rasmussen) izrādīja darbnīcu, pastāstot par paveiktajiem darbiem, lai nodrošinātu, ka klientiem ir iespējams izgatavot produktus, kas balstīti uz aprites ekonomikas principiem.
Pēc ekskursijas “Maker” direktors Malte Herts Jansens (Malte Hertz Jansen) oficiāli atklāja konferenci. Turpinājumā ar prezentāciju uzstājās Evija Nagle, Valmieras novada pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītāja, projekta “Circular spaces” vadītāja. Viņa iepazīstināja klātesošos ar projektu, partneru konsorciju, projekta vispārējiem mērķiem un sasniedzamajiem rezultātiem. Evija Nagle uzsvēra pārrobežu sadarbības nozīmi starp partneriem, daloties ar zināšanām un pieredzi dažādās jomās.
Pēc konferences ievaddaļas uzmanība tika pievērsta projektā izstrādātajiem risinājumiem. Ilze Eglāja, Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja, prezentēja izstrādātās vadlīnijās koprades darbnīcām “Pāreja uz apritīgu koprades darbnīcu”. Ilze Eglāja sīkāk izklāstīja vadlīnijās iekļautos 10 soļus, kā pārveidot esošo koprades darbnīcu par darbnīcu, kas balstās aprites ekonomikas principos un nodrošina visus nepieciešamos rīkus meikeriem (koprades darbnīcu lietotājiem) apritīgu produktu ražošanai. Vadlīnijas ir pieejamas šeit.
Lai vēl vairāk nostiprinātu pāreju uz apritīgām koprades darbnīcām, starptautiskas komandas piecās Baltijas jūras reģiona koprades darbnīcās strādā pie apritīgu produktu izstrādes, izmantojot šajās darbnīcās pieejamo aprīkojumu, telpas un zināšanas. Uz konferenci komandas bija sagatavojušas pirmos produktu prototipus, tos varēja apskatīt izstādē, kas norisinājās līdz ar konferenci. Lai uzzinātu vairāk par starptautiskajām komandām, lasiet šeit.
Jans Tūre Uskens (Jan Tore Usken) no “Creator makerspace” Stavangerā, Norvēģijā, iepazīstināja auditoriju ar izglītības programmu “Circular makerspaces: mācību programma”. Programmā iekļautas deviņas tēmas, kas aptver visu, kas jāzina par aprites ekonomiku un aprites produktu radīšanu koprades darbnīcās. Programmā ir iekļautas gan metodiskās piezīmes, gan prezentācijas par katru tēmu. Programma ir pieejama šeit.
Sandra Rožkalne, Ventspils Augsto tehnoloģiju parka tehnoloģiju attīstības daļas vadītāja, prezentēja jaunāko projektā izstrādāto risinājumu – digitālo aprites ekonomikas sadarbības rīku. Tas ir rīks, kurā meikeri var sadarboties ar materiālu piegādātājiem, kurā meikeri var publicēt savus produktus un koprades darbnīcas aprakstīt pieejamās telpas un aprīkojumu. Šis rīks ir lielisks veids, kā stiprināt un veicināt dažādu pušu sadarbību. Rīks ietver arī iepriekš minētās vadlīnijas un apmācību programmu. Šim rīkam var piekļūt vietnē makertech.com.
Par komunikācijas aktivitātēm projektā stāstīja Elizabete Brūvere, Valmieras novada pašvaldības vides komunikācijas projektu vadītāja, projekta “Circular spaces” komunikācijas vadītāja. Elizabete Brūvere arī dalījās ar atziņām par projekta nākamajiem sasniedzamajiem mērķiem un interaktīvā aptaujā ar dalībniekiem noskaidroja, ar kādiem šķēršļiem viņu pārstāvētās organizācijas, īpaši koprades, saskaras, lai kļūtu videi draudzīgākas vai darbotos pēc aprites ekonomikas principiem.
Otrā konferences daļa bija veltīta pasākumam “Parunāsim par dizaina ētiku”. Pētniece Linda Nū Lārsena (Linda Nhu Larsen) uzstājās ar prezentāciju par atbildīgu dizainu, uzsverot nepieciešamību radīt produktus, kas ir pārveidojami, izjaucami, labojami un ilgtspējīgi. Pēc tam sekoja uzņēmuma “A:gain” prezentācija par to, kā ražot ilgtspējīgus produktus plašā mērogā. Viņu uzņēmumā radīto produktu vidū ir pārstrādātas plastmasas galdi, no tekstilmateriāliem izgatavoti akustiskie paneļi, no pārstrādātiem logiem izgatavoti skatlogi un citi.
Konference organizēta un līdzfinansēta INTERREG Baltijas jūras reģiona projekta “Circular spaces” ietvaros. Valmieras novada pašvaldība ir projekta “Circular spaces” vadošie partneri. Plašāk par projektu šeit.
[ad_2]
Source link