Viedās aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas uzdevumā biedrība “Baltijas krasti” izstrādā pārvaldības plānu jaunveidojamai Eiropas nozīmes (Natura 2000) īpaši aizsargājamai dabas teritorijai dabas parkam “Istra”.
Plānotais dabas parks “Istra’” atrodas Ludzas novada, Istras pagastā. Tas ietvers dabas parku “Istras pauguraine”, dabas liegumus “Istras ezers” un “Istras staignāju meži”, kā arī Šķaunas, Dziļo un Audzeļu ezerus, un blakus esošās bioloģiski vērtīgās teritorijas.
-
Dabas parka “Istra” pārvaldības plāna sabiedriskā apspriešana plānota no 2025. gada 1. janvāra līdz 2025. gada 31. janvārim.
Pārvaldības plāna sabiedriskās apspriešanas sanāksme klātienē notiks 2025. gada 22. janvārī, plkst. 17.00, Istras pagasta pārvaldē, “Pagastmāja”, Vecslabada, Istras pagastā, Ludzas novadā. Sanāksmei būs iespējams pieslēgties arī attālināti ZOOM platformā (saite: https://ej.uz/PPIstra ).
Pārvaldības plāns ir izstrādāts e-formā un ar pārvaldības plāna sagatavoto redakciju ir iespējams iepazīties digitālajā platformā Aizsargājamo teritoriju pārskats (https://ozols.gov.lv/ATP/), kur ir iespējams iepazīties ar plānotā dabas parka “Istra” teritorijas robežu, plānotajiem apsaimniekošanas pasākumiem un dabas parka plānoto funkcionālo zonējumu u.c. informāciju.
Instrukcija digitālās platformas lietošanai. Kartē konkrētas nekustamā īpašuma zemes vienības var meklēt pēc to kadastra apzīmējuma, ievadot precīzu zemes vienības kadastra apzīmējumu lodziņā:
Sākot ar 2025. gada 6. janvāri ar dabas parka ”Istra” funkcionālo zonējumu izdrukas versijā var iepazīties Istras pagasta pārvaldes “Pagastmājā”, Vecslabadā, Istras pagastā, Ludzas novadā, pagasta pārvaldes darba laikā.
Sabiedriskās apspriešanas laikā (līdz 31. janvārim) rakstiskus priekšlikumus par pārvaldības plāna redakciju iespējams iesniegt aizpildot tiešsaistes anketu (QR kods vai saite: https://ej.uz/anketaISTRA) vai rakstot uz istra.parvaldibasplans@gmail.com.
Dabas parks ‘’Istras pauguraine’’ tika dibināts 1977. gadā un ir unikāls vēsturiski ģeogrāfisks komplekss, ko veido grēdu, morēnu pauguru un masīvu reljefs. Arī dabas liegumu ‘’Istras ezers’’ izveidoja 1977. gadā ezera un tā salu aizsardzībai. Abas šīs īpaši aizsargājamās dabas teritorijas 2004. gadā tika iekļautas Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju tīklā Natura 2000. Dabas liegums “Istras staignāju meži” tika dibināts 2023.gadā. Jaunveidojamā dabas parka ‘’Istra’’ teritorija kopā aizņems aptuveni 2229 ha.
Jaunveidojamā dabas parka „Istra” izveides mērķis ir turpināt aizsargāt šī apvidus dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, kas veidojušās laika gaitā, tostarp unikālo ģeogrāfisko kompleksu ar grēdu, morēnu pauguru un masīvu reljefu, vizuāli augstvērtīgo ainavu, kā arī dabiskos un vecos mežus ar Eiropas Savienības aizsargājamiem biotopiem (staignāju meži, veci vai dabiski boreāli meži, purvaini meži, lakstaugiem bagāti egļu meži u.c.), bioloģiski vērtīgus zālājus, biotopu eitrofi ezeri ar iegrimušu ūdensaugu un peldaugu augāju ar īpaši aizsargājamo sugu atradnēm un citas nozīmīgas vērtības. Dabas parka mērķis ir arī nodrošināt sabiedrību ar rekreācijas un dabas izziņas iespējām. Nosakot dabas parka zonējumu, plānots atrast labāko risinājumu, lai salāgotu dabas aizsardzības un iedzīvotāju un īpašnieku saimnieciskās intereses. Gadījumos, kad tomēr nepieciešams noteikt būtiskus ierobežojumus, īpašniekiem būs pieejamas kompensācijas, atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam.
Pārvaldības plāna izstrāde tiek veikta projekta “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010 LIFE IP LatViaNature) ietvaros. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.
Kontaktinformācija – biedrība ‘’Baltijas krasti’’, informācijas tālr. +371 26468007 vai e-pasts: istra.parvaldibasplans@gmail.com.