Termometra stabiņam pietuvojoties nulles atzīmei, arvien aktuālāks kļūst jautājums – kas notiek ar bioloģiskajiem atkritumiem ziemā? Lai atvieglotu bioatkritumu izvešanu un novērstu iespējamās problēmas ar to piesalšanu konteinera apakšā, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” dalās praktiskos padomos ērtākai bioatkritumu apsaimniekošanai.
“Jārēķinās, ka bioloģiskie atkritumi būtībā ir tie atkritumi, kas nāk no mūsu virtuvēm. Tātad pārtika, kas var saturēt salīdzinoši daudz mitruma. Tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka šie produkti gada aukstajos mēnešos sasalst. Patiesībā risinājums ir pavisam vienkāršs – ir aktīvi jāšķiro, lai konteineru izvešanu var organizēt iespējami biežāk. Jo apzinīgāk šķirojam un rūpējamies par bioloģisko atkritumu apriti, jo vairāk veicinām gan resursu atkārtotu izmantošanu, gan veselīgāku vidi nākamajām paaudzēm,” skaidro Jānis Aizbalts, “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs.
Bioatkritumu izvešana – kārtība paliek nemainīga arī ziemā
Pretēji izskanējušiem mītiem – zemas temperatūras būtiski neietekmē bioatkritumu izvešanas kārtību. Arī gada aukstajos mēnešos bioloģisko atkritumu izvešana tiek organizēta ierastajā kārtībā saskaņā ar pašvaldību noteikumiem un klientu līgumiem. Lai to veiktu bez traucējumiem, iedzīvotājiem jānodrošina, ka konteineri ir brīvi pieejami to iztukšošanai. Proti, iedzīvotājiem būtu jāpārliecinās, lai konteinera izvešanu neapgrūtina dziļas sniega kupenas, būtisks apledojums vai citi šķēršļi, piemēram, iedzīvotāju transporta līdzekļi.
Aukstā laikā mēdz būt gadījumi, kad bioatkritumi piesalst konteinera apakšā, tomēr jāatzīmē, ka bieži vien tie ir nelieli apjomi, kurus iespējams izvest bez problēmām. Lai izvairītos no atkritumu piesalšanas, ieteicams konteinerus novietot siltākā vietā, piemēram, nojumē. Ja tas nav iespējams, nāksies sagaidīt atkusni, kas Latvijas laikapstākļos ir bieža parādība. Tomēr, ja tiek novērots, ka atkritumi ir piesaluši, vēlams sazināties ar “Eco Baltia vide” klientu centru, kur tiks piedāvāts abpusēji ērtākais risinājums pakalpojuma nodrošināšanai tuvākajā iespējamajā laikā.
Kā novērst atkritumu piesalšanu konteinerā?
Lai mazinātu atkritumu piesalšanas risku, “Eco Baltia vide” apkopojusi vairākas preventīvas darbības, ko var veikt ikviens iedzīvotājs ziemas mēnešos. Pirmkārt, jāizvairās no šķidrumu izmešanas konteinerā, piemēram, mērces, kompoti, zupas. Aukstajā laikā tieši šķidrumi būs pirmie, kas sasals. Otrkārt, ieteicams bioatkritumus ievietot speciāli paredzētos bioloģiski noārdāmajos maisiņos vai papīra iepakojumā. Treškārt, jāpārliecinās, ka konteinera vāks ir aizvērts, lai nepieļautu sniega vai ūdens iekļūšanu. Visbeidzot, ja iespējams, pirms izmešanas nedaudz atdzesēt bioatkritumus vēsākā vietā (uz balkona, pagrabā vai ārā), lai tie ātrāk pielāgotos apkārtējās vides temperatūrai.
Tāpat iedzīvotāju ērtībai, iespējams konteinerā ieklāt īpašu bioatkritumiem paredzētu maisu. To kā vienu no risinājumiem ērtākai bioloģisko atkritumu šķirošanai nodrošina arī “Eco Baltia vide”. Būtiskākā prasība maisu ieklāšanai ir pārliecināties, ka tas atbilst nepieciešamajām pārstrādes prasībām, lai saglabātu šķiroto bioatkritumu kvalitāti un tos bez problēmām varētu pārstrādāt.
Konteiners piesalis – ko darīt?
Ja tiek konstatēts, ka pirms tuvējās atkritumu izvešanas konteinerā esošie bioatkritumi tomēr ir piesaluši, ieteicams šo grafikā ieplānoto reizi pārcelt uz citu, sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekotāju.
SIA “Eco Baltia vide”