2024. gadā Kurzemes reģionā pēc dzīves ārvalstīs atgriezušies 243 cilvēki, savukārt vēlmi atgriezties pauduši vēl 213 cilvēki. Visbiežāk par savu dzīvesvietu cilvēki izvēlējušies Liepājas un Ventspils valstspilsētas, kā arī Tukuma, Kuldīgas un citas Kurzemes pašvaldības. Visvairāk cilvēku atgriežas no Lielbritānijas, Īrijas, Vācijas, Norvēģijas, Zviedrijas un citām valstīm.
“Arī šajā gadā turpināju darbu, gatavojot individualizētus piedāvājumus, lai ikviens remigrants, kurš vēršas pēc palīdzības, saņemtu tieši sev nepieciešamo atbalstu – sākot no dzīvesvietas un darba meklējumiem līdz bērnu izglītības jautājumiem. Kopumā 2024. gadā tika sagatavoti 709 individualizēti piedāvājumi. Tikpat būtiskas bija tikšanās ar latviešu diasporu klātienē, tāpēc šajā gadā personīgi tikos ar kopienām Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē. Šajās tikšanās reizēs uzrunāju cilvēkus, pārrunāju remigrācijas iespējas un piedāvāju praktisku atbalstu tiem, kuri apsvēra vai jau bija izlēmuši atgriezties Kurzemes reģionā,” stāsta Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore Agnese Berģe.
2024. gadā īpaša uzmanība tika pievērsta sadarbības veicināšanai ar pašvaldībām, diasporas organizācijām un Ārlietu ministrijas diasporas vēstnieci, lai efektīvi atbalstītu remigrācijas procesu. Tika organizētas izglītojošas aktivitātes, tostarp “Cilvēkstāstu” sērijas, kurās atspoguļoti cilvēki, kas jau atgriezušies dzimtenē, daloties savā pieredzē un ceļā mājup. Šīs aktivitātes stiprināja reģiona pievilcību un palīdzēja iedvesmot potenciālos remigrantus izvēlēties atgriezties Kurzemē.
Papildus tam Liepājas un Ventspils valstspilsētu, kā arī Dienvidkurzemes, Ventspils un Saldus novadu pašvaldības sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju un Kurzemes plānošanas reģionu piedāvāja remigrācijas grantus. Šie granti sniedza remigrantiem iespēju saņemt finansiālu atbalstu jaunu uzņēmumu veidošanai un darba vietu radīšanai, veicinot gan ekonomisko aktivitāti, gan veiksmīgu atgriešanos dzimtenē.
Kopš 2018. gada marta līdz 2024. gada decembrim Kurzemē ir atgriezušies vairāk nekā 1500 cilvēku, un vēl vairāk nekā 1100 cilvēku ir izrādījuši interesi par atgriešanos dzimtenē. Šie rezultāti parāda, ka Kurzemes reģions turpina attīstīties un kļūt par arvien pievilcīgāku dzīvesvietu, piedāvājot gan kvalitatīvu dzīves vidi, gan iespējas ģimenēm un profesionāļiem.
“Cilvēki izvēlas atgriezties Kurzemē, jo novērtē pieaugošās darba iespējas un pašvaldību ieguldījumu infrastruktūras attīstībā – tiek remontētas ielas, veidoti jauni bērnudārzi, labiekārtoti publiskie parki un uzlaboti sabiedriskie pakalpojumi. Šie uzlabojumi, kopā ar reģiona dabas skaistumu un mierīgo dzīves vidi, veido pievilcīgu vietu, kur atgriezties un veidot nākotni. Arī 2025. gadā es turpināšu darbu, sadarbojoties ar Kurzemes reģiona pašvaldībām, kā arī citām iestādēm, institūcijām un organizācijām, lai ikviens, kurš vēlas atgriezties dzimtenē, saņemtu nepieciešamo atbalstu un justos šeit gaidīts,” piebilst A.Berģe.
Par remigrācijas koordinatoru darbu:
Ja jums ir jautājumi vai nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru. Pēc jūsu vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām un citām valsts iestādēm, koordinators izstrādās individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var palīdzēt ar jautājumiem par pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa risinājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, kā arī ar sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu.
Plašāka informācija par remigrācijas koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem pieejama tīmekļa vietnē www.paps.lv. Lai uzzinātu vairāk par remigrāciju Kurzemē, aicinām apmeklēt Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapu www.kurzemesregions.lv/remigracija un sekot Facebook lapai “Atgriežos Kurzemē”.
Par Kurzemes plānošanas reģionu
Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem, kas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību. To veido 8 pašvaldības – 2 valstspilsētas – Liepāja un Ventspils – un 6 novadi – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu, Tukuma un Ventspils novads. Vairāk par Kurzemes plānošanas reģionu, tā funkcijām un īstenotajiem projektiem var uzzināt: www.kurzemesregions.lv
Papildu informācijai:
Agnese Berģe,
Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore
e-pasts: koordinatore@kurzemesregions.lv