Šis gads Daugavas muzejā ir bijis pilns ar jaunām iespējām un neaizmirstamiem piedzīvojumiem! Esam lepni, ka varējām piedāvāt dažādas aktivitātes, kas priecēja gan apmeklētājus, gan mūs pašus.
Radošās aktivitātes šogad aizsākām ar zvejas aizsprostu atjaunošanas izglītojošo darbnīcu, kur varēja apgūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī apmeklētājiem bija iespēja darboties ar tradicionālajā kokapstrādē lietotajiem rokas darba rīkiem. Rezultātā bija iespēja kopīgi nomainīt vairākas tača bojātās detaļas.
Vasaras sākumā atsākām seno prasmju darbnīcu ciklu. Pirmajā darbnīcā seno tāsiķa arodu un prasmes ierādīja Kaspars Zvirbulis. Katrs apmeklētājs varēja izgatavot savu cibiņu un iemēģināt roku tāss pīšanā. Otrajā seno prasmju darbnīcā klūdziņu pinēja Daina Dzerkale apmeklētājus iepazīstināja ar pinēja amatu, ierādīja pamatprasmes, kā arī katram bija iespēja uzpīt savu darbiņu.
Arī šogad turpinājām sadarbību ar biedrību “Sudden”, kas muzejā organizēja vairākas radošās darbnīcas – rudenī norisinājās mākslinieces Andas Lāces darbnīca, kurā tika pētītas plūsmas un pretplūsmas, kā arī darbnīca ar Līvu Rutmani, kurā tika apskatīta sadarbošanās un nesadarbošanās tēma.
Gadu noslēdzām ar Ziemassvētku rūķu izgatavošanas darbnīcu, kur katram apmeklētājam bija iespēja radīt savu unikālo rūķi.
Īpaši populāras bija arī muzejpedagoģiskās nodarbības, piemēram, “Atklāj vēsturi Doles muižas parkā” un spēle “Laivas atslēga”. Kopā gājām arī citās izzinošajās nodarbībās – prieks, ka aktīvi tika izmantota iespēja apmeklēt muzeju projekta “Skolas somas” ietvaros! Kopumā šogad muzejā uzņēmām teju divus tūkstošus skolēnu.
Arī pasākumos bijām neticami kuplā pulkā! Lieldienās, kā allaž, apmeklētāju skaits pārsniedza 2 tūkstošus, bet Miķeļa ražas tirgū sasniedzām jaunu rekordu – 1,5 tūkstoši viesu.
Pavasarī mēs satikāmies īpašā muzeju dienā/naktī, kuru bija prieks aizvadīt kopā ar jums! Dienā piedāvājām dažādas radošās darbnīcas, bet vakarā mūs iedvesmoja grupa “Idille” ar burvīgu koncertu, kas piepildīja gaisu ar pozitīvām emocijām.
Vasaras Saulgriežus svinējām ar lielu jautrību! Pagājušajā gadā centrālā pļava kļuva par šauru mūsu svētkiem, tāpēc šogad pārcēlāmies uz plašo pļavu muzeja atpūtas teritorijā. Pirmo reizi pa ilgiem laikiem kopā ar Hāgenskalna muzikantiem atkal iekūrām pūdeli, dziedājām, dancojām un izbaudījām kopā būšanu līdz pat pusnaktij – tik jautri un sirsnīgi, ka vēl ilgi paliks atmiņā!
Vasarā tikāmies arī svētdienu pēcpusdienu koncertos brīvā dabā, kad saule sildīja un vējiņš viegli pūta cauri koku lapām. Kopā ar mums bija enerģiskie “Nielslens Lielsliens” un Vija Moore, kā arī sirsnīgais Varis Vētra. Koncertu atmosfēra, vasaras smarža un kopā būšana brīvā dabā radīja neaizmirstamu piedzīvojumu!
Jūlijā aizvadījām arī pasākumu “Daugavas sarunas”, kur 3 sarunu sesiju laikā nozaru speciālisti un kopienu pārstāvji meklēja atbildes uz dažādiem jautājumiem saistībā ar Rīgas HES ietekmēto teritoriju. Starp citu, sarunu ieraksti vēl joprojām klausāmi Youtube!
Pie klausītājiem šogad nonāca arī Daugavas muzeja raidieraksts “upes runas”, kur uz sarunām tiek aicināti dažādu jomu eksperti, lai apspriestu notiekošo Latvijas upēs, īpaši Daugavā, no ekoloģiskā, kultūrvēsturiskā un saimnieciskā skatu punkta. Raidieraksta pirmās sērijas tapa kā papildinājums Daugavas muzeja izstādei “Nelegālā zveja”. Visas podkāsta sērijas klausāmas gan “Youtube”, gan “Spotify” platformās.
Rudens bija piepildīts ar sirsnīgiem notikumiem un kopā būšanu. Miķeļos tirgus pulcināja mājražotājus, amatniekus un ciemiņus, kas priecājās par rudens veltēm un iespēju satikties, īpašu gaisotni pasākumam piešķīra kapela “Brička”. Mārtiņos, kā jau ik gadu, atdzīvinājām maskošanās tradīcijas, dziedājām un dejojām kopā ar folkloras kopu “Graudi”. Sirsnīgs paldies par aktīvu dalību šī gada pasākumos – Jūsu klātbūtne padarīja tos vēl īpašākus un nozīmīgākus!
Lai gan priecājamies par bagātīgo pasākumu klāstu šajā gadā, tomēr viens no svarīgākajiem muzeja darbiem norisinās krājuma un pētniecības kabinetos. Muzejam ir ļoti svarīgi kvalitatīvi papildināt savu krājumu, jo katrs jauns priekšmets, dokuments vai stāsts palīdz saglabāt vēsturi, veidot saikni ar apmeklētājiem un sniegt pilnvērtīgāku izglītojošu pieredzi.
2024. gadā muzeja krājumā uzņemti 497 priekšmeti, no tiem 304 pamatkrājumā, 144 palīgkrājumā un 49 zinātniskajā arhīvā. Galvenais krājuma papildināšanas mērķis ir bijis Salaspils pilsētas attīstības pētniecība, tomēr īpaši novērtējam, ja pie mums ierodas privātpersonas ar vēlmi muzejam dāvināt kādu ar dzimtu saistītu vērtību. Sadarbībā ar Zemgales restaurācijas centra speciālistiem šogad tika restaurēts arī 1 krājuma priekšmets – ar salmu pinumiem rotāta lādīte.
Pētnieciskais darbs visbiežāk tiek ieguldīts jaunu izstāžu veidošanā, par ko varējāt pārliecināties izstādē par nelegālo zveju. Tomēr apmeklētāju un savam priekam nodrošinām arī mākslas izstādes gan muzeja izstāžu telpās, gan parka teritorijā.
Pavasarī atklājām brīvdabas izstādi “Cilvēks un Daugava”, kas tapusi, atlasot labākās fotogrāfijas no mūsu izsludinātā fotokonkursa. Fotoizstādi veidoja 30 fotogrāfijas, kurās notverti foto mirkļi Daugavas klātesamībai ikdienas notikumos un svētkos, pamanot agrāk nenovērtētus momentus, ievērojot cilvēka un upes simbiozi. Izstāde apmeklētājus priecēja līdz pat Miķeļdienai!
Rudens izskaņā muzejā tika atklāta Līvas Kaprāles personālizstāde “Kūrorta atmiņas”, kurā skatāmi gleznieciski darbi, kas radīti plānā vilnas vēlumā un citās tekstila tehnikās. Šogad izstādes atklāšana sakrita vienā dienā ar Mārtiņdienas pasākumu, pirmo reizi uz izstādes atklāšanu viesi pulcējās maskās, tas tik bija skats! Izstādi var apskatīt vēl līdz janvāra vidum.
Biedrība “Sudden” ar kuratori Madaru Peisenieci muzeja teritorijā rudens mēnešos atklāja laikmetīgās mākslas izstādi “Akmens galvas II. Daugava”. Jau gatavojamies nākamā gada izstādēm!
Muzejs ir vairāk nekā tikai ekspozīciju telpa – tā ir dzīvīga kultūrvieta, kurā tiek saistīta vēsture, māksla un izglītība, radot iespēju atklāt un piedzīvot kultūras mantojumu ikvienam apmeklētājam. Sirsnīgs paldies katram muzeja apmeklētājam un sadarbības partneriem par atbalstu un kopā pavadīto laiku šajā gadā! Ceram uz jauniem piedzīvojumiem un tikšanos arī nākamajā gadā!
Jūsu kultūrvieta – Daugavas muzejs