2024.gadā Zemgales plānošanas reģionā ar remigrācijas koordinatora atbalstu atgriezušās 99 personas, savukārt sagatavoti 338 individuālie piedāvājumi. Šie dati apliecina, ka interese par pārcelšanos uz Latviju saglabājas augsta, un diasporas pārstāvji arvien izrāda vēlmi tuvākajā laikā atgriezties dzimtenē.
Salīdzinājumā ar 2023. gadu, kad reģionā atgriezās 118 personas, šogad vērojama neliela lejupslīde. Tomēr jautājumu un interešu apjoms norāda, ka arī šogad iespējams līdzīgs remigrantu atgriešanās skaits. Jāņem vērā, ka no lēmuma pieņemšanas līdz faktiskai pārcelšanās īstenošanai paiet zināms laiks, un šī iemesla dēļ remigrācijas koordinatori visā Latvijā turpina sniegt atbalstu, lai šo procesu atvieglotu.
Zemgales plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Anete Briņeca uzsver, ka koordinators var palīdzēt rast atbildes uz dažādiem jautājumiem– sākot ar mājokļa un darba meklēšanu, beidzot ar konsultācijām par darba tirgus tendencēm, uzņēmējdarbības iespējām un pakalpojumiem ģimenēm ar bērniem. Tāpat koordinators palīdz ar informācijas apkopošanu un skaidrojumiem par Latvijas likumdošanu, jo diasporas pārstāvjiem, atrodoties ārpus valsts, bieži vien ir sarežģīti orientēties šajos procesos.
Apkopotie dati liecina, ka arī 2024. gadā visbiežāk atgriežas ģimenes ar bērniem, kuriem tuvojas skolas gaitu uzsākšanas laiks. Galvenie motivācijas faktori, kāpēc latvieši nolemj atgriezties, ir vēlme nodrošināt latvisku izglītību saviem bērniem, emocionālā saikne ar tuviniekiem, ilgas pēc piederības sajūtas, kā arī cieņa pret Latvijas kultūru un tradīcijām. “Pat pēc ilgstošas dzīves ārvalstīs cilvēki bieži vien izjūt emocionālu piederību Latvijai, kas kļūst par pamatu viņu vēlmei veidot nākotni dzimtenē,” stāsta A. Briņeca.
Jau vairākus gadus nemainīgs ir to valstu saraksts, no kurām visbiežāk atgriežas remigranti. 2024. gadā lielākā daļa tautiešu atgriezusies no Lielbritānijas, Vācijas un Norvēģijas, apliecinot šo valstu ilgstošu nozīmīgumu diasporas kontekstā.
Savukārt top 3 Zemgales plānošanas reģiona pašvaldības, kur labprātāk remigranti izvēlas apmesties ir Jelgavas valstspilsēta, Bauskas un Aizkraukles novadu pašvaldības. Priecē, ka daudzi no remigrantiem nebaidās un nolemj uzsākt arī savu uzņēmējdarbību, par ko pārliecinājāmies pērn rudenī apmeklējot vairākus veiksmīgus uzņēmējus reģionā, kas pēdējo 5 gadu laikā ir atgriezušies no dzīves ārvalstīs.
Remigrācijas koordinatoru darbs turpinās, lai nodrošinātu diasporas pārstāvjiem nepieciešamo atbalstu un veicinātu veiksmīgu atgriešanās procesu Latvijā. Arī 2025. gadā turpinās aktīva komunikācija ar potenciālajiem remigrantiem, lai rastu labākos risinājumus un iespējas atgriezties Latvijā. Jau šobrīd ērtākai informācijas apritei un aktualitātēm iespējams sekot https://www.zemgale.lv/lv/jaunumi?category%5B173%5D=173 vai soctīklā Facebook “Atgriezties Zemgalē”.
Ja arī jūs vai jūsu paziņu lokā ir kāds, kurš vēlas atgriezties Zemgalē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatori Aneti Briņecu, rakstot uz e-pastu: anete.brineca@zpr.gov.lv vai zemgale@paps.lv. Vai arī rakstot savu vēstuli soctīklā Facebook īpaši izveidotā lapā “Atgriezties Zemgalē”.