Jauna iespēja iedzīvotāju iesaistei pašvaldības attīstībā
Tukuma novada pašvaldība, ievērojot Pašvaldību likumu, no 2025. gada ievieš līdzdalības budžetu kā vienu no iedzīvotāju iesaistes instrumentiem.
Līdzdalības budžets nodrošina demokrātisku procesu, kurā iedzīvotāji var noteikt, kā tiks iztērēta daļa no pašvaldības budžeta teritorijas attīstības jautājumos. Atšķirībā no citiem projektu ideju konkursiem, šajā procesā iedzīvotāji ir tie, kas iesniedz projektu idejas un balso par to īstenošanu, savukārt par projekta ieviešanu atbildīga ir pašvaldība, tādējādi veicinot ciešāku sadarbību starp iedzīvotājiem un pašvaldību.
Lai nodrošinātu līdzdalības budžeta ieviešanu Tukuma novadā un visās citās pašvaldībās, no 2025. gada 1. janvāra ir izveidota līdzdalības budžeta informācijas sistēma (LBIS), kas sniedz iespēju e-vidē visām pašvaldībām organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus, savukārt iedzīvotājiem – gan piedalīties līdzdalības budžeta iniciatīvā, iesniedzot projektu ideju pieteikumus vai balsojot par projektu idejām, gan aplūkot citos līdzdalības budžeta projektu ideju konkursos iesniegtos teritorijas attīstības projektu īstenošanas piemērus. LBIS publiskā daļa ir izveidota valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.GeoLatvija.lv, sadaļā “Līdzdalības budžets”.
Saskaņā ar Pašvaldību likumu, no 2025. gada Tukuma novada pašvaldībai būs jāparedz finansējums līdzdalības budžetam vismaz 0,5 procentu apmērā no vidējiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumiem, kas tiek aprēķināti par pēdējiem trim gadiem. Likums “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam”, kas stājies spēkā 2025. gada 1. janvārī, noteic minēto finansējumu 0,1 procenta apmērā. Konkrēto finansējumu un projekta īstenošanas nosacījumus pašvaldība noteiks saistošajos noteikumos “Par Tukuma novada pašvaldības 2025. gada budžetu”.
Apstiprināts līdzdalības budžeta nolikums
Tukuma novada domes sēdē 2024. gada 19. decembrī tika apstiprināti saistošie noteikumi “Tukuma novada pašvaldības līdzdalības budžeta nolikums”, kas kalpos par pamatu iedzīvotāju līdzdalības veicināšanai. Nolikums nosaka līdzdalības budžeta izlietojuma kārtību novada administratīvajā teritorijā, ietver projektu atlases kritērijus, balsošanas procedūru un citus svarīgus nosacījumus.
Projektu ideju konkursa mērķis ir aktivizēt sabiedrību un veicināt tās iesaisti Tukuma novada attīstībā, sniedzot iedzīvotājiem iespēju izteikt iniciatīvas un piedalīties teritorijas attīstības uzlabojumos. Šis process ļaus pašvaldībai iegūt vērtīgu informāciju no vietējiem iedzīvotājiem par nepieciešamajiem uzlabojumiem novadā.
Projektu ideju iesniegšanas kārtība
Projektus ir tiesīga iesniegt jebkura fiziska persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. To var darīt arī biedrība vai nodibinājums, kura dalībniece nav pašvaldība. Savukārt par projektiem balsot var tikai tās 16 gadu vecumu sasniegušās fiziskās personas, kas ir deklarētas attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā.
Projekta idejas pieteikuma iesniegšanas termiņš ir 40 (četrdesmit) dienas no konkursa izsludināšanas dienas. Projekta pieteikumam jābūt pilnīgam, iesniedzot projekta idejas pieteikuma veidlapu, izmaksu tāmi, skici vai vizualizāciju un zemes robežu plānu vai izdrukas no tīmekļvietnes www.kadastrs.lv, www.topografija.lv vai www.geolatvija.lv ar būtiskāko elementu attēlojumu un to izmēriem. Informācija par projektu iesniegšanas datumiem sekos drīzumā!
Projektu pieteikumus var iesniegt:
- elektroniski LBIS izstrādātajā platformā www.GeoLatvija.lv sadaļā “Līdzdalības budžets”.
Projekta vērtēšana un balsošana
Projektu idejas tiek vērtētas trīs kārtās:
- pirmajā kārtā pašvaldības izveidota komisija izvērtē pieteikumus un noteic, kuri projekti atbilst noteikumiem. Komisija 15 darba dienu laikā izvērtē pieteikumu atbilstību nolikuma prasībām;
- otrajā kārtā notiek sabiedrības balsojums, kurā piedalās visi Tukuma novada iedzīvotāji, kas ir sasnieguši 16 gadu vecumu. Sabiedrības balsošanas termiņš ir 14 dienas. Balsojums tiek veikts elektroniski Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātajā LBIS platformā vai klātienē Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros un pagastu pārvaldēs. Katrs balsstiesīgais novada iedzīvotājs drīkst balsot vienu reizi;
- trešajā kārtā komisija 15 darba dienu laikā apkopo balsojuma rezultātus un apstiprina projektus, kuri saņēmuši visvairāk balsu.
Projektus komisija vērtē pa četriem balsošanas apgabaliem. Katru balsošanas apgabalu komisija vērtē atsevišķi. Vienas projekta idejas īstenošanai piešķiramā maksimālā summa ir 10 000 EUR. Projekta idejas īstenošanu uzsāk trīs mēnešu laikā pēc projektu ideju konkursa rezultātu paziņošanas un īsteno divu gadu laikā.
Plašāka informācija:
Vadlīnijas līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izmantošanai
Līdzdalības budžeta informācijas sistēmas saistītie jautājumi