Projekts “Ramatas spēku meklējot” realizēts Valmieras novada Ramatas pagastā, un to īsteno Ramatas stāstnieki. Valmieras novada pašvaldības iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkursā piešķirts finansējums – EUR 660. Projekta komanda: Gunita Penka, Baiba Zilpauša, Lelde Ančevska, Inese Kūla, Sandra Zālīte, Sarmīte Miķelsone, Vasiļina Serma, Daina Fromberga, Agita Lapsa, Sniedze Serma, Jolanta Tauriņa. Projekta norises laiks – 2024. gada1. jūnijs līdz 30. novembris.
Projekta “Ramatas spēku meklējot” mērķi bija, rīkojot ekspedīcijas, uzsākt darbu pie Ramatas pagasta zudušo mājvietu apzināšanas, iepazīt un pētīt to dzimtas, vākt un digitalizēt fotogrāfijas, dokumentus, kā arī pierakstīt stāstus, kas varētu kļūt par pagasta kultūrvēstures ekspozīcijas daļu. Vēlme bija izglītoties pašiem, veidot jaunus kontaktus un uzkrāt pieredzi pie līdzīgām iniciatīvām kaimiņos. Visbeidzot par savu Ramatu gribējām stāstīt citiem gan pasākumos, gan virtuālajā vidē.
Kopumā esam pabijuši 5 ekspedīcijās, aptverot Nuķi, Dīriķa salu, Mežgaliešus, Oļļas salu, Kundziņu galu, arī Rauskas līci. Individuālos izpētes pārgājienus pat grūti būtu saskaitīt. Tas bijis labs fiziskais treniņš un veselīgam dzīvesveidam.
Te mums noderēja raksti un fotogrāfijas no LNB datubāzēs periodika.lv, zudusilatvija.lv, kā arī senās kartes portālā vesture.dodies.lv, jo pirms katra pārgājiena tika “caursijāti” interneta resursi un apkopotas ziņas par maršruta teritoriju.
Tika veiktas neskaitāmas intervijas, tiekoties ar ramatiešiem un viņu pēctečiem pagastā, Mazsalacā, Rūjienā un Valmierā. Braucām ciemos, aicinājām uz sarunām Ramatas pagasta bibliotēkā, sazinājāmies pa telefonu. Tika skenētas fotogrāfijas no dzimtu albumiem, pierakstīti komentāri un precizētas vietas, personas un notikumi.
Rezultātā tapa izstāde ar projekta nosaukumu “Ramatas spēku meklējot”, kuru atvērām Ramatas pagasta sporta svētku dienā 30. augustā Ramatas centrā (pasākumā piedalījās ap 200 cilvēku), vēlāk tika iekārtota Ramatas kultūras nama zālē, kur bija pieejama dažādu pasākumu apmeklētājiem, kā arī pēc interesentu vēlmes.
Negaidīta, bet auglīga sadarbība izveidojās ar Valmieras novada Burtnieku un Mazsalacas apvienību sporta organizatori Līvu Līgu Zaķi, sagatavojot orientēšanās spēli Ramatas pagasta teritorijā, veidojot aprakstus un pievienojot fotogrāfijas 37 dabas, kultūrvēstures un saimniekošanas objektiem. Mēs ceram šo karti papildināt arī turpmāk un piedāvāt to, kā vienu no aktīvām iespēju iepazīties ar novada ģeogrāfiju un kultūrvēsturi. https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1K–25n_jcswZm_dGIlkQ0V4StGbcW_M&ll=57.988353157668385%2C25.07373358083143&z=11
Savu projekta rezultātu un nākotnes ieceres mēs prezentējām seminārā “Ādama lasījumi”, kurā pulcējās Valmieras novada bibliotēku un kultūras iestāžu darbinieki, novadpētniecības interesenti (aptuveni 80 apmeklētāju). Pasākumu rīkoja Valmieras bibliotēka, un tas bija veltīts dienasgrāmatu, atmiņu un dzīvesstāstu rakstīšanas tradīcijai, ar īpašu uzsvaru uz Mazsalacas un Ramatas piemēriem. Ramatieša Ādama Purmaļa sievas lūkošanas gaitu apraksts, kas 2008. gadā iznāca grāmatā “Ādama stāsts” ar Sanitas Reinsones ievadu un komentāriem, kļuvis par LU LFMI Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājuma pirmo vienību. Dzirdējām Ādama Purmaļa, Mildas Laubertes, Emīla Pudeļa dienasgrāmtu fragmentu lasījumus, kā liecības par 3 dažādiem laikmetiem sākot ar 19.gs. otro pusi, 20. gs. 20. gadiem un beidzot ar 1949. gada deportācijām Ziemeļvidzemē.
Vasaras sākumā ramatieši sakāpa autobusā un devās ciemos pie kaimiņiem. Braucām iepazīties ar Staiceles lībiešu muzeja “Pivālind” un Pāles novadpētniecības muzeja pieredzi kultūrvēsturisko ekspozīciju iekārtošanā, materiālu apkopošanā un tēmu izvēlē. Tāpat tikāmies ar folkloras kopas Malībieš’ vadītāju un Vidzemes lībiskās kultūrtelpas producentu Reini Druvieti, kopā domājām par sadarbības formām, jo senais Salacas lībiešu apdzīvotības areāls ietver arī Ramatas pagasta teritoriju, un mūsu vietvārdi glabā lībiešu klātbūtnes pēdas.
Rudens izbraukumā iepazināmies ar Jeru bibliotēkas vadītājas Dzintras Vendes veidoto novadpētniecības muzeju/ekpozīciju. Bija pieaicināts senioru vokālais ansamblis ’’Rūjienas ievas’’ ar savu vadītāju Agritu Gruzdiņu, un Jeru pagasta ‘’Nakstvijoles”, kuras laikā ritinājām atmiņu kamolīti ar saviem stāstiem un dziesmām no senām dziesmu kladēm, ko bija paņēmušas līdz uz pēcpusdienas pasākumu. Pieredzes nekad nevar būt par daudz. Tagad atliek izvērtēt, kas no tā visa noderēs Ramatā.
Stāstam Ramatas kultūrtelpā ir sava nozīmīga vieta, tādēļ kopjot stāstniecību kā tradīciju, piedalījāmies pasākumā Vērsī, mākslinieces Daces Liepas radošajā namā. Sabrauca un bērnības stāstos dalījās Mazsalacas, Ramatas un Sedas stāstnieku kopu dalībnieki. Līdzīgs notikums norisinājās kaimiņu Ipiķu pagastā. Ramata ar saviem stāstiem bija arī 7. Vidzemes stāstnieku festivāla “Stāsti krēslā” daļa.
Projekta komanda uzsākusi veiksmīgu sadarbību ar Ramatas pirmsskolas izglītības iestādi. Kopā ar bērniem esam iedzīvinājuši tradicionālo Mārtiņa dzīšanu maskās (parasti 9. novembris) un Ziemassvētkos kopīgi vilkuši bluķi.
Mūsu sapnis gadam sākoties, bet tagad – prieks un lepnums: Ramatas kopienas lietošanā nodotas brīnišķīgas telpas kopienas aktivitāšu, izglītojošu pasākumu un darbnīcu rīkošanai. Par to liels paldies Valmieras novada Mazsalacas apvienības vadībai par pretimnākšanu!
Pēdējais mūsu veikums – 13. novembrī tika izveidota lapa sociālajā platformā Facebook “Ramatas spēku meklējot”, kas izglīto interesentus par Ramatas pagasta kultūrvēstures un dabas bagātībām.
Atskatoties uz projektā paveikto, mēs esam:
- izauguši kā saliedēta un dzīvespriecīga komanda, kad darbojas savas kopienas labā; kopš projekta sākuma, esam auguši skaitā, mums pievienojušies jauni dalībnieki;
- “iekāpuši” novadpētnieka zābakos, un mūs tas aizrauj;
- apzinājuši plašu tēmu un materiālu klāstu, skenējuši ļoti daudz fotogrāfiju un dokumentu, mēģinājuši tos sistematizēt un aprakstīt;
- kopīgi piedalījušies Valmieras bibliotēkas rīkotajā Vietvārdu talkā, reģistrējot 123 vietvārdus vietnē vietvardutalka.lu.lv;
- izveidojuši pirmo Ramatas kultūrvēsturei veltīto izstādi (8 planšetes), sagatavojuši 9 fotopuzles jaunajai paaudzei, ieguvuši iemaņas izstāžu veidošanā;
- uzklausījuši svešus, un radījuši savus stāstus, mācījušies tos stāstīt tālāk;
- mācījušies prezentēt savu mantojumu to popularizējuši, pārstāvējuši sevi dažāda mēroga pasākumos;
- darbojušies, lai saglabātu un nodotu jaunajai paaudzei latviešu gadskārtu tradīcijas, gatavojuši maskas, paši apguvuši prasmes un darinājuši puzurus;
- popularizējuši Ramatas pagasta kultūrvēstures un dabas mantojumu, izveidojot orientēšanās spēli tiešsaistē;
- Ramatas iedzīvotājiem ir savas kopienas telpas, kurās varam pulcēties, rīkot darbnīcas un tikšanās.
- izveidojuši Facebook profilu “Ramatas spēku meklējot”, kurā popularizējam Ramatas pagasta kultūrvēsturi, kā arī stāstām par darbošanos kopienā.
Informāciju sagatavoja Agita Lapsa.