20. janvārī Aizkraukles novada pašvaldības vadība un nozaru vadošie speciālisti Jaunjelgavas Kultūras centrā tikās ar iedzīvotājiem, lai informētu par novada attīstību un atbildētu uz aktuālajiem jautājumiem. Uz to bija pulcējušies ap 30 iedzīvotāju.
Novada pašvaldību pārstāvēja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, viņa vietnieki Andris Zālītis un Dainis Vingris, izpilddirektors Uldis Riekstiņš, Attīstības nodaļas vadītāja Ilona Kāgane, Komunikācijas nodaļas vadītājs un deputāts Arvis Upīts, viņa vietniece un deputāte Evija Vectirāne, vecākā uzņēmējdarbības atbalsta un komunikācijas speciāliste Jogita Baltmane, Jaunjelgavas apvienības pārvaldes vadītāja Gunta Zvaigzne-Avakova, Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra vadītāja Zane Romanova, SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Edgars Bricis un novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns.
Domes priekšsēdētājs Leons Līdums sacīja, ka novada vadība un speciālisti strādā, lai novadu attīstītu visā tā teritorijā. Drīz būs četri gadi, kopš izveidota vienota novada vadības sistēma, tiek uzlabotas vājās vietas, tādēļ ir svarīgs abpusējs dialogs, vienmēr jāizrunā sasāpējušie jautājumi, lai nerastos pārpratumi. “Jūsu aizrādījumi mums ir svarīgi,” norādīja novada mērs.
Apmēram pirms gada jaunjelgavieši bija nobažījušies par apkures situāciju, bet SIA “Aizkraukles siltums” problēmu risina, un iedzīvotāju mājās pašlaik ir silti. SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Edgars Bricis pastāstīja par garo un neskaidrību pilno pārrunu ceļu ar SIA “EkoSil”. Sākotnēji bija iecere iegādāties uzņēmuma katlumāju, taču pārrunas nedeva rezultātu, jo pieprasītā maksa bija pārāk liela, un siltumapgādes pārtraukumu dēļ ar uzņēmumu nācās lauzt līgumu. Kāda iedzīvotāja jautāja, kādēļ apkures jautājumu nevarēja atrisināt ātrāk. Izpilddirektors Uldis Riekstiņš skaidroja, ka bija skrupulozi jāizvērtē uzņēmuma darbība, pārkāpumi, jo līguma laušana bez pierādījumu bāzes draudētu ar bargām soda sankcijām. Par saistību neizpildes pierādījumu kalpoja fakts, ka SIA “EkoSil” Jaunjelgavā piecas dienas pārtrauca siltumenerģijas apgādi, kā arī tika saņemta informācija par katla pārbūvi neatbilstoši normatīvajiem aktiem. Laikā, kad novada uzņēmumi samazināja maksu par siltumenerģijas piegādi, “EkoSil” to palielināja, un pašvaldību tas darīja bažīgu. Pēc līguma laušanas pašvaldība bija gatava iespējamajam tiesvedības procesam, tomēr tas nesekoja. Tā kā uzņēmums savu katlumāju nepārdeva, pašvaldība uzstādīja konteinertipa katlumāju. Šobrīd Jaunjelgavā apkures nodrošināšanā nodarbināti kurinātāji, tomēr pašvaldība meklē risinājumus automātisko apkures katlu uzstādīšanai, kā arī turpinās sarunas ar uzņēmumu par katlumājas iegādi.
Iedzīvotāja zālē jautāja, kā vasarā tiek aprēķināta maksa par karsto ūdeni. Edgars Bricis skaidroja, ka mājas ievadā ir karstā ūdens kontrolskaitītājs, taču daļa iedzīvotāju katru mēnesi uzņēmumam nepaziņo karstā ūdens rādījumus. Tiek aprēķināta piegādātā un uzrādītā ūdens daudzuma starpība, un maksa par to tiek izdalīta pēc dzīvokļu skaita, iekļaujot cirkulācijā. Mainot skaitītājus, tiek konstatēti parādnieki, un tad rodas situācijas, kad visiem iedzīvotājiem par karsto ūdeni ir minimāla maksa. Viņš aicināja pašiem iedzīvotājiem iesaistīties situācijas kontrolē, piemēram, Aizkrauklē ir mājas, kur māju vecākie regulāri pārbauda kopējo mājas patērēto un iedzīvotāju uzrādīto ūdens daudzumu. “Maksa par siltumenerģiju ir atkarīga arī no iedzīvotāju godaprāta ‒ cik precīzi un vai laikā tiek nodoti skaitītāju rādījumi,” uzsver Edgars Bricis.
Izpilddirektors Uldis Riekstiņš informēja, ka visu sešu novadu apvienošana vienā novadā radījusi arī priekšrocības, ļaujot labāk izmantot resursus, tostarp lēmums par “Aizkraukles siltuma” iesaistīšanu Jaunjelgavas siltumapgādes nodrošināšanā ļāvis jaunjelgaviešiem samazināt apkures tarifu. Līdzīgs stāsts ir par Sēreni, kur ūdensapgādes pakalpojumus nodrošina SIA “Aizkraukles ūdens”. Attīrīšanas iekārtas Sērenē ir kritiskā stāvoklī, bet uzņēmumam ir resursi, lai šo problēmu risinātu.
Jaunjelgavas apvienības pārvaldes vadītāja Gunta Zvaigzne-Avakova informēja par paveiktajiem darbiem un risināmajām problēmām, kuru ir daudz. Pašlaik darbā tiek aicināts Komunālās nodaļas vadītājs.
Kāda iedzīvotāja vēlējās zināt, vai pastāv ceļu greiderēšanas un tīrīšanas darbu plāns. Domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis atbildēja, ka tāda plāna nav, ceļu uzturēšana notiek atbilstoši reālajai situācijai dabā, un katra darbība tiek uzskaitīta. Bet ko darīt, ja pašvaldības ceļš pāriet kādā privātā ceļa posmā, kas netiek tīrīts, bet tālāk atkal turpinās pašvaldība ceļš? Uz šo jautājumu viņš atbildēja, ka privātais ceļš būtu jāreģistrē kā pašvaldības inženierbūvi, tad arī pašvaldība nodrošinās tā kopšanu.
Zālē izskanēja jautājums, kādēļ naktī Jaunjelgavas ielās deg gaisma. Gunta Zvaigzne-Avakova skaidroja, ka gaismekļi ir nomainīti ar ekonomiskām LED lampām, kas dod iespēju taupīt elektroenerģiju un apgaismot ielas arī naktīs, uzlabojot satiksmes drošību. Tā kā Liepu ielā nav ietves, LED gaismekļu izmantošana ir svarīgs drošības jautājums arī tiem iedzīvotājiem, kuri agri un vēlu dodas darba gaitās, jauniešiem, kam svarīga sociālā nakts dzīve, cilvēkiem, kam ir īpašumi un kuri vairākkārtīgi bija vērsušies pašvaldībā, paužot satraukumu par iespējamajām zādzībām.
Tika jautāts arī par vecajām Jaunjelgavas privātmājām, kuras būtu nepieciešams iekonservēt. Pārvaldes vadītāja atbildēja, ka informācija ir nodota būvvaldei.
Jaunjelgaviešus joprojām satrauc automašīnas, kas traucas pa pilsētas galvenajām ielām, pārsniedzot ātrumu. Leons Līdums informēja, ka šogad plānots iegādāties ātruma radaru, kas tiks nodots pašvaldības policijas rīcībā.
Aizkraukles novada Interešu izglītības centra vadītāja Zane Romanova aicināja iedzīvotājus vecumā no 16 gadiem pieteikties digitālo pamatprasmju apmācībām, kas būs bez maksas un tiks organizētas trijos līmeņos, nodrošinot katram iedzīvotājam iespēju apgūt viņa prasmju līmenim atbilstošāko izglītības programmu. Iedzīvotāji aicināti pieteikties, sazinoties ar pašvaldības koordinatori Daci Marhiļeviču (e-pasts: dace.marhilevica@aizkraukle.lv, tālrunis +371 65133992) vai Zani Romanovu (e-pasts: zane.romanova@aizkraukle.lv, tālrunis +371 65122862), pieteikties mācībām var palīdzēt arī bibliotekāri. Plašāka informācija par projektu lasāma tīmekļvietnē stars.gov.lv.
2021. gadā:
- pārbūvēts Uzvaras ielas posms Jaunjelgavas pilsētā (Magdalēnas iela);
- izveidota krāsojamā grāmata “No Fridrihštates līdz Jaunjelgavai – mūsu vēsture Daugavas krastos”.
2022. gadā:
- izstrādāts būvprojekts šādu ceļu pārbūvei: Robežnieki‒Bajāri‒Aperāni Seces pagastā, Liepaiņi‒Smaļķi Sērenes pagastā, Tapaskrogs‒Daudzese un Pelši‒Strautiņi Daudzeses pagastā;
- Jaunjelgavā veikta ceļu virsmas divkārtu apstrāde Mazās Daugavas ielas posmā no Rīgas ielas līdz Mazajai Daugavas ielai 5;
- veikta ceļu virsmas divkārtu apstrāde posmā Sproģi–Mucenieki Daudzeses pagastā;
- veikta ceļu virsmas divkārtu apstrāde Torņa ielas posmā Seces pagastā;
- “Meža dienu 2022” ietvaros labiekārtota Mazbānīša parka teritorija Daudzevā;
- izstrādāts būvprojekts tilta pār Lauces upi uz autoceļa Šķitiņi–Stalāni pārbūvei Seces pagastā;
- sniegts karjeras izvēles atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs.
2023. gadā:
- Jaunjelgavā, Jaunajā ielā, veikta ceļa virsmas divkārtu apstrāde;
- uzstādīts informatīvs stends Bristenē ‒ Strūves ģeodēziskā loka punktā;
- “Meža dienu 2023” ietvaros laiekārtots Piemiņas parks Sunākstē;
- izstrādāts Jaunjelgavas Kultūras centra pārbūves būvprojekts;
- Jaunjelgavā un tās apkaimē īstenoti vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakses pasākumi;
- īstenots projekts “Proti un dari!”;
- sniegts atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai;
- sniegts atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai.
2024. gadā:
- pārbūvēts pašvaldības ceļš Robežnieki‒Bajāri‒Aprāni Seces pagastā;
- pārbūvēti pašvaldības ceļi Tapaskrogs‒Daudzese un Pelši‒Strautiņi Daudzeses pagastā;
- pārbūvēts tilts pār Lauces upi uz autoceļa Šķitiņi–Stalāni Seces pagastā;
- projektā “Living Rivers”. Dzīve pie upēm, Nr. LLI-474″ izveidota laivu piestātne Staburaga pagasta Vīgantes parkā, 10 atpūtas nojumes Seces pagasta pludmalē pie Daugavas un Vīgantes parkā. Veikta Jaunjelgavas un Staburaga kā apdzīvotu vietu Daugavas krastā vēstures liecību izpēte. Iekārtoti divi interaktīvi tūrisma stendi.
2024. gadā iesāktie projekti, kas tiek turpināti:
- projektā “Weekend in Village” ‒ Sēlijas tūrisma attīstība: digitālā stenda izveide Jaunjelgavas Vecpilsētas laukumā, kartes ar informāciju par tūrisma iespējām Jaunjelgavas promenādē un pie Dieva auss Staburagā izveide, kultūras pasākums Staburagā ‒ tūrisma sezonas atklāšanas muzikāls festivāls;
- Jaunjelgavā paredzētas peldētapmācības skolēniem, apmācības civilā aizsardzībā, pirmās palīdzības sniegšanā;
- par 500 000 eiro paredzēta Jaunjelgavas vidusskolas ēkas telpu pārbūve, atjaunošana, mācību vides uzlabošana;
- teritorijas labiekārtošana, apzaļumošana Jaunjelgavas pilsētā pie asfalta velotrases;
- iecerēta peldētapmācības skolēniem, vingrošanas, baseina pasākumi pieaugušajiem, lekcijas par veselības veicināšanu Jaunjelgavas iedzīvotājiem;
- vides piekļūstamības nodrošināšana Jaunjelgavas apvienības pārvaldes ēkā;
- projekta “Transporta infrastruktūras pārbūve uzņēmējdarbības atbalstam Daudzevā, Daudzeses pagastā” tehniskās dokumentācijas izstrāde.
Nākotnes prioritātes:
- Jaunjelgavas Kultūras centra pārbūve;
- pašvaldības ceļa Liepaiņi‒Smaļķi pārbūve Sērenes pagastā;
- transporta infrastruktūras pārbūve uzņēmējdarbības atbalstam Daudzeses pagastā;
- Jaunjelgavas apvienības pārvaldes ēkas fasādes atjaunošana;
- kāpņu uz pontonu un Staburaga klints vietu atjaunošana;
- Jaunjelgavas pirmsskolas izglītības iestādes “Atvasīte” ēkas iekštelpu un ārējās vides attīstība, labiekārtošana;
- pirmsskolas izglītības iestādes “Čiekuriņš” jumta maiņa, ēkas siltināšana Daudzeses pagastā;
- Jaunjelgavas pilsētas ūdenssaimniecības izbūves būvprojekta izstrāde un būvdarbi;
- Jaunjelgavas pilsētas ielu rekonstrukcijas būvprojektu izstrāde, būvdarbi;
- Daudzeses pamatskolas siltumizolācijas remontdarbi;
- ielu rekonstrukcija Sunākstes pagastā;
- atpūtas vietas paplašināšanas/izbūves projektēšana pie velotrases Jaunjelgavā, t. sk. iekļauts skeitparks, ielu basketbola laukums, apgaismojums visā teritorijā;
- Staburaga pagasta ceļu rekonstrukcijas darbi;
- skatu torņa izbūves Strūves punktā, Bristenē, Seces pagastā;
- tilta T02 Pelši‒Strautiņi pārbūve Daudzeses pagastā;
- atkritumu šķirošanas laukuma izveide Jaunjelgavā.