Uzsākot jaunas pilsoniskās iniciatīvas un savā komandā piesaistot jaunus speciālistus, sadarbības tīkls paplašina darbību Sēlijas vēsturiskās zemes labā. Divu gadu garumā paredzēta virkne aktivitāšu, lai saliedētu, izglītotu un paplašinātu reģiona aktīvo pilsonisko sabiedrību.
Ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas salas” uzsāk projekta “Savienota un dzīva Sēlija” īstenošanu. Tā ietvaros 2025. un 2026. gadā tiks nodrošināta gan biedrības ikdienas darbība, gan īstenotas dažādas apmācības, kopienu tūrisma pasākumi un informatīvais atbalsts Sēlijas lauku kopienām.
Pilsoniskās līdzdalības koordinators šo divu gadu laikā sekos līdzi politiskajai dienaskārtībai, kad tajā būs iekļauti Sēlijas pilsoniskajai sabiedrībai svarīgi jautājumi. Monitorējot Latvijas tiesību aktu projektu publisko portālu un piedaloties Eiropas Savienības fondu apakškomitejās, tiks nodrošināta Sēlijas iedzīvotāju interešu pārstāvība kā nacionālā, tā Eiropas Savienības līmenī.
Diasporas koordinators veidos kontaktu datubāzi, apzinot sēļus Latvijā un ārvalstīs, kuri šobrīd dzīvo ārpus vēsturiskās zemes teritorijas, taču ar savām zināšanām var sniegt ieguldījumu Sēlijas attīstībā. Tas ļaus būtiski paplašināt sadarbību loku un vairot Sēlijas interešu politisko pārstāvību. Noslēgtie sadarbības protokoli ar ārvalstu organizācijām nākotnē var pavērt starptautiskas sadarbības iespējas Sēlijai.
Sēlijas vēsturiskā zeme Latvijas kontekstā izceļas ar ļoti ierobežotiem resursiem, kas radījuši vietējās sabiedrības augstu pašorganizēšanās spēju. Lai apkopotu esošos cilvēkresursus un apzinātu laukos pieejamās kompetences, tiks veidots Sēlijas darītāju katalogs “Lietaskoks”. Tajā tiks publicēta informācija par grafiskā dizaina pakalpojumu sniedzējiem, apkures speciālistiem, grāmatvežiem un citiem savas jomas profesionāļiem no Sēlijas un sēļu diasporas. Katalogs būs publiski pieejams 2026. gadā.
Tāpat šo divu gadu laikā tiks nodrošināta pēctecība kopienu līderu augsti novērtētām un Sēlijas sabiedrībā jau gaidītām aktivitātēm, kurās nodrošināta horizontālā sadarbība un stiprināta atbildība par savu zemi. Notiks apmācības tiešsaistē un divu dienu kopienu līderu mācības klātienē, projektu koprakstīšanas darbnīcas, kā arī regulārs informatīvais atbalsts lauku kopienām. Kopienu tūrisma veicināšanai pavasarī būs ikkgadējais Sēlijas tūrisma tirgus un tūrisma konference, savukārt rudenī turpināsies ikgadējā akcija “Mājas kafejnīcu dienas Sēlijas salās.”
Projekts “Savienota un dzīva Sēlija” tiek īstenots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta ieviešanu atbildīga ir biedrība “Kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas salas””. Projekts tiks īstenots visā Sēlijas vēsturiskajā zemē līdz 2026. gada 31. oktobrim.