Ekopadomes skolotājas Gunta BOJĀRE un Ieva OZOLIŅA sagatavoja nodarbības plānu un novadīja nodarbības 4 – 6 gadus vecu bērnu grupās par Vides un veselības tēmu. Nodarbību gaitā skolotājas praktiski darbojās kopā ar bērniem, izzināja veselīgu dzīvesveidu un tīru vidi, iespējas, kā mēs to varam uzturēt. Bērni aktīvi izteica savas domas, pamatoja tās. Bērni praktiski darbojās ar dažādu Latvijā ražotu preču iesaiņojumu, meklēja uz tiem dažādas ekomarķējuma zīmes un mācījās atpazīst tās. Tā kā pirms nodarbības lielākā daļa bērnu neatpazina Ekomarķējuma zīmes, tad pēc nodarbības katra grupa saņēma Eko marķējuma zīmju materiālu, lai varētu atkārtot un atcerēties nodarbībā mācīto. Priecē, ka bērni zina un piedzīvo savā dzīvē, gan mājās, gan iestādē, dažādas veselīga un sportiska dzīvesveida aktivitātes, te paldies jāsaka vecākiem un pedagogiem. Jautājumā par to, vai bieži bērni našķojas ar veikalā nopirktiem, ne tik veselīgiem gardumiem, atbildes precīzi dalījās puse uz pusi.
Caur spēlēm, stāstiem, grāmatām, praktiskiem uzdevumiem un fiziskām aktivitātēm bērni mūsu iestādē izzina, kā dzīvot veselīgi. Ar moto “Nav sliktu laikapstākļu, ir tikai neatbilstošs apģērbs” sporta skolotājas Jūlija STANOVOVA un Dita HOLLA sagatavoja kustību aktivitāti, orientēšanos ar uzdevumiem savā pilsētā, ko veikt ziemā svaigā gaisā, izmantojot aplikāciju Actionbound. Aktivitāti varēja veikt visu decembra mēnesi, šo iespēju izmantoja dažādu vecumu bērnu 9 iestādes grupas.
Mazā Ekopadome, 3.,9. grupu bērni devās pētīt logu un durvju blīvumu iestādes telpās, praktiski veicot vienkāršu eksperimentu ar spalvu. Bērniem tas šķita ļoti aizraujoši un kā jau īsti pētnieki, eksperimenta rezultātus atzīmēja tabulā. Atbildīgs uzdevums bērniem bija rezultātus prezentēšana pieaugušo Ekopadomes sēdē 18. decembrī. Pieaugušie uzmanīgi uzklausīja bērnus un kopā tika nolemts, ka šajā gadā uz iestādi tiks aicināts meistars, kas iespēju robežās spētu novērst nepilnības. Bērnu secinājumi, domas pētījuma noslēgumā:
- Ir logi un durvis, pa kuriem nepūta vējš, tāpēc spalvai nekustējās mazās spalviņas, secinājums, ka logi un durvis ir labi aiztaisīti ciet. Logi un durvis pilda savu funkciju, neizlaiž un neielaiž gaisu, gan no telpas, gan telpā iekšā.
- Durvju blīvumu pētījumā, vairāk ir gan mīnusi, gan plusi, tāpēc saprotam, ka caur āra durvīm nāk auksts vējš, gan siltums iziet no iestādes.
- Kārtīgi jāaiztaisa aiz sevis durvis un logi. Bērni varētu to pārbaudīt, kad visi bērni ir ieradušiem grupā no rīta.
- Bērni atgādina saviem vecākiem, ka jātaisa durvis ciet, ieejot un aizejot prom no iestādes.
- Jāuzaicina meistars, kurš var pārbaudīt logus un durvis, kur ieiet aukstais gaiss, lai tos saremontētu.
Aktuāls jautājums vecākiem, kā saģērbt bērnu ziemā, lai ērti uzvilkt un novilkt drēbes, lai nenosaltu un nepārkarstu, ejot ārā pastaigā vai aktīvi darbojoties iestādes teritorijā. Skolotāja J. STANOVOVA sagatavoja uzskates materiālu, ieteikumus vecākiem, kā ieteicams apģērbt bērnu, tiklīdz gaisa temperatūra sāk tuvoties 0 C grādiem.
Grupām tika piedāvāts aktivizēt regulāras bērnu norūdīšanās aktivitātes ikdienā. Skolotājas prezentācijā iepazīstinātas ar dažādām idejām, kā izveidot “Baskāju taku” grupas telpā, kā arī grupu skolotājas dalījās ar pieredzi, kā ikdienā grupās jau ir aktivizēts norūdīšanas paradumi.
Kā pēdējo no uzdevumiem decembrī Mazā Ekopadome, veica apgaitu pa iestādes grupām, lai noskaidrotu, kāda veida egles rotāja grupu telpas: dabīgas, mākslīgas, netradicionālas egles? Otrs jautājums, kas interesēja Mazo Ekopadomi, bija jānoskaidro par Ziemassvētku paciņu saturu, kas tajās atradās – veselīgi našķi, rotaļlietas, grāmatas vai kādas citas dāvanas? Bērni noskaidroja, ka visās grupās bija eko eglītes, dažādas, skaistas un visas eglītes atšķīrās viena no otras. Ziemassvētku paciņas bija sekojošas: septiņās grupās (64% no grupu skaita) bija pārdomātas un sagatavotas 100% eko paciņas, trīs grupās iesaiņojumam bija izmantoti eko iepakojumi (27% no grupu skaita), saturu veidoja vecāki pēc savas izvēles, un tikai vienā grupā (9% no grupu skaita) vecāki nebija atsaukušies Ekopadomes rosinājumiem veidot Ekopaciņas un tradicionāli dāvāja bērniem konfektes.
Turpinām aicināt gan pieaugušos, gan bērnus, izdarīt izvēles, lai atteiktos no kaitīgiem ieradumiem, ēst atbildīgi, mudinot izvērtēt ēšanas paradumus, lietot vairāk uzturā savā dārzā audzētus dārzeņus un ogas, vairāk uzturā lietot meža piedāvātās veltes – ogas.
Iesakām un rosinām uz veselīgām un radošam aktivitātēm, kas palīdz iepazīt dabu un ilgtspējīgu dzīvesveidu, apgūt nepieciešamās prasmes, lai varētu dzīvot, nepiesārņojot un neapdraudot vidi.
Sakām paldies ikvienam, kas atsaucās mūsu rosinātām aktivitātēm Vides un veselības labā!
Sagatavoja: Ekopadomes locekles, atbildīgās skolotājas par Vides un veselības jomu Ieva OZOLIŅA, Gunta BOJĀRE, Jūlija STANOVOVA.
Foto no skolotāju arhīva
The post EKOSKOLAS TĒMA DECEMBRĪ – VIDE UN VESELĪBA appeared first on Alūksnes novads.