Š.g. 29. janvārī Dobeles novada pirmsskolas izglītības mācību konsultanti viesojās Dobeles pirmsskolas izglītības iestādē “Valodiņa”, lai vērotu mācību procesu speciālās izglītības grupās, kopīgi mācītos, dalītos pieredzē un diskutētu par mācību vidi, vienlaikus pedagogi guva jaunas zināšanas, izzināja metodiskos rīkus un praktiskus padomus mācību procesa kvalitātes pilnveidei.
“Valodiņa” īsteno 5 dažādas pirmsskolas izglītības programmas, no kurām četras ir speciālās izglītības programmas: izglītojamajiem ar valodas traucējumiem, jauktiem attīstības traucējumiem, ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem, smagiem vai vairākiem smagiem garīgās attīstības traucējumiem. Iestādē tiek īstenoti arī profesionāli atbalsta pasākumi, logopēdiskās, speciālās un citas attīstību veicinošas nodarbības.
Mācīšanās konsultantu vizīte pirmsskolas izglītības iestādē bija nozīmīgs notikums, jo tās laikā konsultanti veica nodarbību vērošanu, analizēja izmantotās mācību metodes un sniedza atgriezenisko saiti un ieteikumus.
Mācīšanās konsultantiem bija iespēja redzēt, kā iestādes pedagogi strādā ar dažādu programmu bērniem vienkopus, sniedzot diferencētu, individualizētu pieeju ikvienam. Konsultanti pēc novērotā atzina, ka ieguldītais pedagogu un atbalsta personāla darbs mācību procesa sagatavošanā un vadīšanā ir nenovērtējams un izaicinošs, jo katra bērna attīstībai un individuālajām vajadzībām jānodrošina un jāpielāgo mācību metodes un materiāli, kas prasa lielu sagatavošanās darbu. Mācību temps un apguves stratēģijas katram bērnam ir atšķirīgas, kas sarežģī frontālo grupu nodarbību organizēšanu.
Lielākajai daļai speciālo grupu bērnu ir dažādi attīstības traucējumi (piemēram, autisms, valodas traucējumi, mācīšanās grūtības utt.), vienlaikus pedagogiem jāsaskaras arī ar bērnu emocionālajām un uzvedības grūtībām, kas var būt izaicinošas un prasa pacietību, kā arī profesionālu visas atbalsta komandas iesaisti.
Pirmsskolas mācīšanās konsultanti atzinīgi novērtēja pedagogu profesionalitāti – veidot atbilstoši mācīšanās vidi, pielāgot mācīšanās stratēģijas, prasmi strādāt komandā, ievērot katra bērna vajadzības.
Arī šajā tikšanās reizē ikviens pedagogs atzina, ka savstarpēja mācīšanās ir lieliska iespēja profesionālajai pilnveidei.
Informāciju sagatavoja: Līva Grante, Dobeles PII “Valodiņa” vadītājas vietniece izglītības jomā
Foto no Dobeles PII “Valodiņa” arhīva