Būvatļauja ir administratīvais akts, ko izdod būvvalde publisko tiesību jomā, kas dod tiesības individuāli noteiktai personai (būvniecības ierosinātājam) realizēt konkrētu būvniecības ieceri.
Jebkurai būvatļaujai ir noteikts derīguma termiņš, kura ietvaros ir jārealizē būvniecības iecere. Ja būvatļaujai nav derīgs termiņš, tad tā nav spēkā un būvdarbus nedrīkst veikt. Bez tam, pamatojoties uz Administratīvā procesa likuma 85. panta otro daļu, būvvaldei ir tiesības atcelt izdoto būvatļauju, ja:
- būvdarbi nav uzsākti;
- būvdarbi netiek realizēti derīguma termiņa laikā (tas nozīmē, ka šādā gadījumā būs jāsāk viss būvniecības process no jauna – jāizstrādā projekts, jāsaskaņo ar tehnisko noteikumu izdevējiem un jāsaņem jauna būvatļauja).
Likumdevējs ir veicis grozījumus normatīvajos aktos un noteicis, ka visām būvēm, kuru būvniecība ir sākta pirms 2014. gada 1.oktobra (būvatļaujas datums), bija jābūt pieņemtām ekspluatācijā līdz 2022. gada 1. oktobrim. Ja tiek pārsniegts būvdarbu veikšanas ilgums, normatīvie akti paredz, ka īpašumam tiek piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis 3% apmērā no augstākās vērtības (zemes vai būves kadastrālās vērtības) līdz brīdim, kad būve tiks nodota ekspluatācijā.
Būvvaldes speciālisti jau kopš 2020. gada ir uzsākuši darbu pie nenodotu būvju ekspluatācijā apsekošanas. Šobrīd tās ir aptuveni 3000 ēkas. Tas ir ļoti laikietilpīgs darbs, jo ir jāveic dokumentācijas pārbaude pat ļoti sen izdotām būvatļaujām (sākot no padomju laikiem). Laicīgi esam izsūtījuši vairāk 500 atgādinājuma vēstules būvniecības ierosinātājiem, kuriem tuvojas derīguma termiņa beigas, ar lūgumu gatavot dokumentāciju būves nodošanai ekspluatācijā. Būves izmantošana pirms nodošanas ekspluatācijā ir patvaļīga būvniecība, par ko ir paredzēta administratīvā atbildība. Tāpat vēršam uzmanību, ka 2022.gadā ir stājušies spēkā Dobeles novada domes saistošie noteikumi Nr. 35 “Par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu Dobeles novadā”, kuru 5.punkts paredz paaugstinātas nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošanu būvēm, kurām pārsniegts būvatļaujas derīguma termiņš. Līdz šim šādus lēmumus nav bijusi nepieciešamība pieņemt, jo būvniecības ierosinātāji ir atsaucīgi un saprotoši.
Lai pagarinātu būvatļauju:
- veic ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpilduzmērījuma plānu (pie mērnieka);
- veic ēkas reģistrāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (pamatojoties uz izpilduzmērījuma plāna);
- iesniedz iesniegumu ar lūgumu pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu uz vēlamo laiku;
- iesniedz spēkā esošu būvētāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopiju.
Pēc dokumentu saņemšanas būvinspektori veiks objekta apsekošanu, sagatavos atzinumu par būves pārbaudi. Pēc tam būvvalde attiecīgu lēmumu (par būvatļaujas pagarināšanu, būvdarbu pārtraukumu, atteikumu citu lēmumu, atbilstoši konstatētajai situācijai dabā).
Būvvalde atgādina par minimālajām prasībām, lai dzīvojamo māju varētu nodot ekspluatācijā:
- izbūvētas ārsienas;
- izbūvēts jumts;
- pabeigta fasādes apdare (ziemas apstākļos to ieraksta aktā kā atlikto darbu ar konkrētu termiņu);
- izbūvēti inženiertīkli (ūdensvads, kanalizācija);
- izbūvēta viena dzīvojamā telpa, virtuve, sanmezgls (pārējās telpas var būt neizbūvētas).
Informāciju sagatavoja:
EVA NAMSONE,
Dobeles novada pašvaldības Būvvaldes vadītāja, būvinspektore