Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ar nosacījumiem apstiprinājusi SIA „TALSU ŪDENS” iesniegto projekta pieteikumu Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbības uzlabošanai un vides piesārņojuma mazināšanai
SIA „TALSU ŪDENS” Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās (Talsu NAI) pēdējo 5 gadu laikā vairākkārt ir bijušas problemātiskas situācijas ar attīrīšanas kvalitāti, kā rezultātā piesārņojums nonācis arī Talsu NAI izplūdē Dzelzupē.
Talsu NAI izbūvētas 2002. gadā un kopš iekārtu ekspluatācijas uzsākšanas nav veikts to kapitālais remonts vai pārbūve, ekspluatācijas laikā veikta atsevišķu iekārtu avārijas remonti un nomaiņa, līdz ar to iekārtas un būves ir tehniski nolietotas un jāveic attīrīšanas iekārtu atjaunošana un pārbūve.
Jau kopš 2022. gada ir uzsākti izpētes un projektēšanas darbi, lai modernizētu un atjaunotu Talsu NAI, ar funkcionalitāti atbilstoši normatīvo aktu prasībām. 2023. gada pavasarī pabeigta būvniecības dokumentācijas izstrāde Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (Talsu NAI) rekonstrukcijai: Dūņu atūdeņošanas līnijas modernizācija.
2024. gada 7. oktobrī noslēgts līgums ar SIA „Firma L4” par II daļas projektēšanas darbiem – Būvprojekta izstrāde Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (Talsu NAI) pārbūvei.
2024. gada 18. oktobrī Centrālā finanšu un līgumu aģentūrā tika iesniegts projekta pieteikums ES finansējuma saņemšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam projekta „Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas sistēmas attīstība piesārņojuma samazināšanai” pirmās projektu iesniegumu atlases ietvaros.
SIA „TALSU ŪDENS” plāno realizēt projektu piesārņojošo vielu emisijas apjoma ūdenī samazināšanai un dūņu apsaimniekošanas procesa uzlabošanai Talsu NAI, veicinot pāreju uz klimatneitrālu ekonomiku un samazinot apkārtējā vidē novadītā piesārņojuma apjomu, projekta Nr. 2.2.1.1/1/24/A/006.
2025. gada 21. janvārī saņemta informācija no CFLA par projekta apstiprināšanu ar nosacījumiem, kas nozīmē, ka SIA „TALSU ŪDENS” jāveic precizējumi projekta pieteikumā līdz projekta pilnīgai apstiprināšanai.
Projektā plānotais finansējums ir EUR 2 164 274,85, no kura 65% ir ES fondu atbalsts, savukārt pārējā finansējuma daļā – SIA „TALSU ŪDENS” finansējums.
Projekta ietvaros plānotās darbības:
SIA „Talsu ūdens” NAI darbība gadā vidēji rada vairāk nekā 5 tūkst. tonnas dabiski mitru dūņu, no kurām lielākā daļa tiek izvesta un izmantotas lauksaimniecībā. Sausnas saturs dūņās no 2021. līdz 2023. gadam ir bijis 8,6–10% robežās. 2024. gada pirmajā pusgadā sausnas saturs dūņās nav būtiski mainījies un atkarībā no analīžu ņemšanas laika svārstās 7–9,5% robežās, kas norāda, ka esošajā situācijā notekūdeņu dūņas netiek pietiekami labi atūdeņotas, dūņu krātuves pildās ļoti ātri un ir nepieciešama pastāvīga dūņu izvešana ar speciālu tehniku, kas rada būtiskas papildu izmaksas.
Projektā tiek plānots nomainīt iekārtas Talsu NAI dūņu saimniecībā ar esošo kopējo nominālo jaudu 39,1 kW, kuras kopā gada griezumā vidēji patērē elektroenerģiju 50,5 MWh apmērā. To vietā tiek plānota jaunu energoefektīvāku iekārtu uzstādīšana, kas nodrošinās SEG emisiju samazināšanos un operacionālo izmaksu samazināšanos.
Projekta ietvaros tiks pārbūvēta un atjaunota trešā notekūdeņu attīrīšanas līnija ar denitrifikācijai, nitrifikācijai un nostādināšanai paredzēto infrastruktūru, kas esošajā situācijā vairs nedarbojas, kas arī ir bijis viens no iemesliem apgrūtinātajām Talsu NAI iespējām veikt kvalitatīvu fosfora un, jo īpaši, slāpekļa savienojumu attīrīšanu. Tādējādi, pilnvērtīgi atjaunojot notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģisko iekārtu aprīkojumu, varēs nodrošināt labāku fosfora, slāpekļa un citu piesārņojošo vielu attīrīšanu, vienlaikus gan potenciāli palielinot elektroenerģijas patēriņu.
Savukārt vadības un SCADA sistēmu modernizācija ļaus optimizēt iekārtu darbību režīmu. Šī brīža aplēses liecina, ka tas varētu sniegt aptuveni 10–15% lielu elektroenerģijas ietaupījumu. Tas savukārt varētu pozitīvā ziņā amortizēt to elektroenerģijas kāpumu, ko dotu pilnvērtīgas šobrīd vienas nestrādājošās nitrifikācijas, denitrifikācijas un nostādināšanas līnijas darbības atjaunošana.