Latgales plānošanas reģiona organizētais pieredzes apmaiņas brauciens uz Somiju, kas norisinājās no 3. līdz 7.februārim, Latgales pašvaldību speciālistiem sniedza iedvesmu un impulsu jaunu ideju ieviešanai un esošo procesu pilnveidošanai savās pašvaldībās. Braucienā piedalījās 20 pārstāvji no Latgales pašvaldībām un plānošanas reģiona, kuru darbs ikdienā ir cieši saistīts ar būvniecības procesu un pakalpojumu nodrošināšanu pašvaldībā. Vizītes laikā mūsu speciālisti izmantoja iespēju dalīties savā pieredzē, uzklausīt Somijas kolēģu pieredzi būvniecības procesu pārvaldībā pašvaldībās un iepazīt modernus tehniskos risinājumus būvju uzturēšanā.
Pieredzes apmaiņas brauciena laikā apmeklēto objektu un uzklausīto prezentāciju tematika tika iedalīta trīs galvenajos virzienos:
- Izglītības iestāžu būvniecība un renovācija, kur Somija demonstrē inovatīvus risinājumus energoefektivitātē, ventilācijā un gaisa kvalitātes nodrošināšanā;
- Zaļā enerģija un inovatīvas tehnoloģijas, tostarp modernās atjaunojamo energoresursu tehnoloģijas, kas tiek pielietotas būvju uzturēšanā un siltumapgādē;
- Kopienu loma pilsētu un reģionu attīstībā, kur vietējo iedzīvotāju iesaiste veicina ilgtspējīgas un cilvēkorientētas apbūves risinājumus, kas vērsti uz pieejamo resursu maksimālu izmantošanu, ekoloģiju un rūpēm par sabiedrības labbūtību.
Vizītes galamērķis bija Satakuntas un Pirkanmaa reģioni, tostarp Tamperes pilsēta, kas ir līderu vidū modernu risinājumu pielietošanā ilgtspējīgas attīstības, energoefektivitātes un zaļās būvniecības jomā.
Būtiski bija redzēt un noticēt, ka pašvaldības ar nelielu iedzīvotāju skaitu veiksmīgi spēj piesaistīt un attīstīt uzņēmumus un iestādes, kurus atpazīst un novērtē arī Eiropas un pasaules līmenī, piemēram, Kankaanpää pilsētas sporta centrs atzīts par labāko valsts mēroga publiskā sektora renovācijas projektu, uzņēmums “Konto” ar savu kūdras pārstrādes produkciju tika izvēlēts dalībai Somijas paviljonā Venēcijas arhitektūras biennālē 2018.gadā, “Vatajankoski” uzņēmums ir saņēmis valsts apbalvojumu kategorijā “Energoefektivitāte 2021”, kā arī viņu īstenotais unikālais “smilšu baterijas” kopprojekts sadarbībā ar Tamperē bāzēto uzņēmumu “Polar Night Energy” kopš 2022.gada ir izpelnījies milzīgu starptautisko uzmanību – par šo pasaules līmeņa inovāciju rakstīja BBC, Washington Post, Deutche Welle un citi starptautiskie mediji.
Brauciena laikā dalībnieki iepazinās arī ar inovācijām zaļās būvniecības jomā. Uzņēmumā “Konto” tika prezentēti ekoloģiskie akustiskie paneļi, kas tiek izmantoti interjeru dizainā un būvniecībā, savukārt būvniecības uzņēmums “Alatalot” demonstrēja modernas, ilgtspējīgas koka konstrukcijas kā nākotnes risinājumu būvniecībā.
Ņemot vērā izaicinājumus Latvijas izglītības iestāžu ēku uzturēšanā un atbilstošas vides nodrošināšanā, īpaša uzmanība tika pievērsta arī izglītības iestāžu pārvaldībai. Somijas skolu direktori un pārstāvji dalījās ar pieredzi, kā saglabāt augstus kvalitātes standartus gan renovētās, gan jaunbūvētās skolās, veicinot mūsdienīgas mācību vides attīstību.
Pieredzes apmaiņas vizītes noslēgumā Tamperes pašvaldības pārstāvji iepazīstināja ar pilsētas stratēģiju ceļā uz klimata neitralitāti un ilgtspējīgu būvniecību, demonstrējot jaunas, pievilcīgas dzīvojamās zonas koncepciju bijušajā rūpnieciskajā teritorijā.
Somija ir energoefektivitātes līdere, un Latgales pašvaldību pārstāvju delegācija to pieredzēja klātienē. Brauciena dalībnieki atzina, ka Somijas inovācijas atjaunojamo energoresursu pielietošanā un pieeja vides jautājumu risināšanā būvniecības un ražošanas procesos var būt vērtīgs iedvesmas avots Latvijas pilsētu un reģionu attīstībai, palīdzot uzlabot energoefektivitāti un veicināt ilgtspējīgu būvniecību. Brauciens sniedza ne tikai jaunas zināšanas, bet arī vērtīgus kontaktus un sadarbības iespējas nākotnē.
Pieredzes apmaiņas vizīte tika organizēta Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros.
Projekta finansējuma saņēmējs un vadošais partneris ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.
Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Latgales plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.