Martā noslēgušies Ragakāpas dabas parka 800 metrus garās pastaigu takas atjaunošanas darbi. Ragakāpas dabas parkā apmeklētājiem ir pieejamas divas dabas takas – viena, kuru pārsvarā veido koka laipas, ir aptuveni divus kilometrus gara, savukārt otra, kas ved no Jūrmalas Brīvdabas muzeja cauri ainaviskajiem piejūras mežiem līdz pat jūras līča piekrastei, ir tikko atjaunotā dabas taka 800 metrus garumā.
Atjaunoto Ragakāpas dabas taku apsaimnieko AS “Latvijas valsts meži”. Atjaunošanas darbu laikā atsevišķi takas koka laipas posmi tika nomainīti pret minerālmateriāla segumu, bet pārējā takā saglabāts dēļu klājums, to uzbūvējot no jauna. Apmeklētāji pastaigas laikā pa koka trepēm var uzkāpt augstāk kāpā un vērot mežu no koka skatu platformas. Atvelkot elpu uz takā izvietotajiem soliņiem, iespējams ar viedierīci noskenēt uz soliņa esošo kvadrātkodu un noklausīties kādu no podkāsta “Dabā gājējs” epizodēm, kas vēsta par mežu, meža iemītniekiem un atpūtu dabā.
Ragakāpas dabas parks
Ragakāpas dabas parks ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas izveidota, lai saglabātu ar vecu priežu mežu apaugušās kāpas un dabas daudzveidību jūras piekrastē. Parka kopējā platība ir 150 hektāri. Ragakāpa, kuras augstums ir 17 metri, ir valsts aizsardzībā kopš 1962. gada. Ragakāpas dabas parku apsaimnieko Dabas aizsardzības pārvalde un a/s “Latvijas Valsts meži”.
Lai iepazīstinātu apmeklētājus ar teritorijas dabas vērtībām, parkā ir ierīkotas divas dabas takas. Viena no takām, kuru pārsvarā veido koka laipas, ved cauri priežu mežam un ir aptuveni divus kilometrus gara. Tajā ir izvietoti informācijas stendi un soliņi, uz stāvākajām vietām ved kāpnes. Jūrmalas Brīvdabas muzeja tuvumā no garākās pastaigu takas, kāpjot pa kāpnēm, var nokļūt uz otru – 800 metrus garo – dabas taku.
Dabas takas sniedz informāciju par parka dabas daudzveidību, Ragakāpas ainavu neparasto vēsturi, tur sastopamajiem augiem, dabiska veca priežu meža attīstību un kukaiņu atstātajām pēdām mežā.
Dabas parka nemitīgi mainīgā ekosistēma ir daudzu retu sugu vienīgais patvērums. Tajā konstatēti septiņi Eiropas Savienībā aizsargājami biotopi, to skaitā embrionālās kāpas, baltās kāpas, mežainās jūrmalas kāpas un dabiski attīstījušies veci skujkoku meži. Mežainās jūrmalas kāpas ir Latvijā īpaši aizsargājams biotops.
Parkā sastopama 21 Latvijā īpaši aizsargājama suga: astoņas augu, viena sēņu, astoņas kukaiņu un četras putnu sugas. Parkā aug Eiropas Savienībā aizsargājamā smiltāja neļķe, ligzdo meža balodis, melnā dzilna, sila cīrulis un stepes čipste. Ņemot vērā šīs Ragakāpas dabas parka vērtības, tas iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā “NATURA 2000”.
- Ragakāpas dabas parka apskatei būs nepieciešamas divas stundas.
- Park takām nav speciāla maršruta marķējuma, pamata maršruts atrodams pēc koka laipu un dolomīta šķembu seguma.
- Takas nav piemērotas apmeklētājiem ratiņkrēslos.
- Automašīnu iespējams novietot stāvlaukumā pie Jūrmalas Brīvdabas muzeja Tīklu ielā 1A.
- Sabiedriskais transports – mikroautobuss nr. 5 “Ķemeru stacija–Buļļuciems”.