2025. gada pirmajā ceturksnī uz dzīvi Kurzemē no ārvalstīm atgriezušās 18 ģimenes jeb 53 cilvēki. Vēl 14 ģimenes, kopumā 45 cilvēki, šajā laikā izteikušas vēlmi atgriezties dzimtenē. Lai sniegtu atbalstu atbilstoši katras ģimenes vajadzībām, Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore sagatavojusi individualizētus piedāvājumus 51 ģimenei jeb 153 cilvēkiem. Visbiežāk remigranti par savu jauno dzīvesvietu izvēlējušies Liepāju, Ventspili, kā arī Tukuma un Talsu novadus.
“Lēmums atgriezties dzimtenē nav viegls – tas prasa pārdomas, drosmi un skaidrību par nākamo soli. Šajā brīdī ir svarīgi, lai blakus būtu uzticams atbalsts. Tieši tādu cenšos sniegt – priecājos par katru remigrantu, kurš sper šo nozīmīgo soli, un rūpējos, lai ikviens, kurš izvēlas atgriezties uz dzīvi Kurzemē, saņemtu sev nepieciešamo padomu un palīdzību. Katram piedāvāju individuālu pieeju – palīdzot atrast dzīvesvietu, darbu, risinot jautājumus par bērnu izglītību un citām praktiskām lietām. Šajā ceļā esmu atbalsta plecs, uz kuru var paļauties,” stāsta Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore Agnese Berģe.
Kopš remigrācijas atbalsta uzsākšanas 2018. gadā līdz 2025. gada marta beigām uz dzīvi Kurzemē no ārvalstīm kopumā atgriezušies 1556 cilvēki jeb 523 ģimenes. Remigrācijas koordinators šajā laikā sagatavojis individualizētus piedāvājumus 4484 cilvēkiem jeb 1597 ģimenēm. Vēl 1199 cilvēki jeb 400 ģimenes paudušas interesi par atgriešanos dzimtenē. Visbiežāk par savu dzīvesvietu cilvēki izvēlējušies Liepājas un Ventspils valstspilsētas, kā arī Tukuma, Kuldīgas un Saldus novadu pašvaldības.
Lai stiprinātu remigrācijas atbalsta sistēmu, Kurzemes reģionālā remigrācijas koordinatore Agnese Berģe 2025. gada pirmajā ceturksnī cieši sadarbojusies ar pašvaldību speciālistiem un citām iesaistītajām institūcijām, nodrošinot atgriešanās procesa koordināciju un individuāla atbalsta pieejamību remigrantiem. Vienlaikus turpināta arī aktīva sabiedrības informēšana – notikušas tikšanās ar diasporas pārstāvjiem un Īrijas vēstnieci Latvijā, organizēti tiešsaistes pasākumi, kā arī uzturēta sadarbība ar medijiem, lai plašāk izskaidrotu remigrācijas iespējas. Marta nogalē Liepājā noslēdzās konkurss remigrantiem, kura mērķis bija pavērt jaunas iespējas uzņēmējdarbībai, ļaujot remigrantu zināšanām un prasmēm sniegt ieguldījumu reģiona attīstībā, veidojot jaunas darba vietas un stiprinot vietējo ekonomiku.
“Atbalsts un iedrošinājums remigrantiem ir būtisks, taču tikpat svarīga ir pašvaldību spēja nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus un atbilstošu infrastruktūru. Ar katru gadu šajā jomā tiek sperti nozīmīgi soļi – tiek būvēti jauni bērnudārzi, uzlabojas dzīves vide, paplašinās iespējas gan ģimenēm, gan profesionāļiem. Kurzeme attīstās, kļūstot arvien pievilcīgāka dzīvesvietas izvēle. Tomēr visbūtiskākais elements atgriešanās stāstā ir mīlestība pret dzimteni un latviskajām saknēm – māju sajūta, ko dažkārt vispilnvērtīgāk iespējams piedzīvot tieši šeit, Latvijā,” piebilst Agnese Berģe.
Par remigrācijas koordinatoru darbu:
Ja jums ir jautājumi vai nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru. Pēc jūsu vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām un citām valsts iestādēm, koordinators izstrādās individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var palīdzēt ar jautājumiem par pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa risinājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, kā arī ar sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu.
Plašāka informācija par remigrācijas koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem pieejama tīmekļa vietnē www.paps.lv. Lai uzzinātu vairāk par remigrāciju Kurzemē, aicinām apmeklēt Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapu www.kurzemesregions.lv/remigracija un sekot Facebook lapai “Atgriežos Kurzemē”.
Par Kurzemes plānošanas reģionu
Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem, kas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību. To veido 8 pašvaldības – 2 valstspilsētas – Liepāja un Ventspils – un 6 novadi – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu, Tukuma un Ventspils novads. Vairāk par Kurzemes plānošanas reģionu, tā funkcijām un īstenotajiem projektiem var uzzināt: www.kurzemesregions.lv
Papildu informācijai:
Agnese Berģe,
Kurzemes plānošanas reģiona
reģionālā remigrācijas koordinator
e-pasts: koordinatore@kurzemesregions.lv