2025. gadā Bauskas novada sadraudzības pilsēta Ripina Polijā svin 680. jubileju. Par godu šim nozīmīgajam notikumam ir radīta īpaša vēstures un kultūras izstāde “Laikmeti un tērpi: Bauskas novada stāsts (9. gs.–19. gs.)”, kas pie ripiniešiem aizceļos jūnijā. Līdz jūnija vidum izstāde apskatāma Bauskas rātsnamā.
11. aprīlī Bauskas rātsnamā norisinājās izstādes atklāšana. Pasākumu atklājot, Aivars Okmanis, Bauskas novada domes priekšsēdētājs, pateicās visām iesaistītajām pusēm, kas piedalījušās izstādes tapšanā. Priekšsēdētājs uzsvēra, ka izstāde ir nozīmīgs Bauskas novada un Ripinas pašvaldības sadraudzības turpinājums.
Izstādes atkāšanā piedalījās arī Marjušs Podgurskis – Polijas Republikas konsuls, Konsulārā departamenta vadītājs:
“Esmu gandarīts par Bauskas novada pašvaldības sadarbību ar Ripinas pilsētu Polijā un priecājos, ka šī izstāde, kas atklāj vēstures un kultūras bagātību, drīzumā būs skatāma arī Ripinā. Šodien uzmanība pievērsta kultūrai, bet nākotnē ceru paplašināt kopīgo sadarbību arī ekonomikā un citās jomās.”
2024. gadā Bauskas pilsēta svinēja 415 gadu jubileju un novada svētku laikā Bauskas muzejā tika atklāta sadraudzības pašvaldību tautastērpu izstāde, kas izcēla to kultūrvēsturisko identitāti. Izstāde īpaši piesaistīja Ripinas pārstāvju uzmanību, un viņi izteica vēlmi šādu izstādi redzēt pie sevis. Atsaucoties Dobžņinas zemes muzeja aicinājumam, ir radīts jauns tūrisma piedāvājums – krāšņa tērpu izstāde, kas ļauj uzburt ainu par dzīvi dažādos gadsimtos un prezentēt Bauskas novada bagāto kultūrvēsturisko mantojumu. Izstāde ir ne tikai simboliska dāvana Ripinas iedzīvotājiem, bet arī iespēja stiprināt starptautisko sadarbību kultūras un tūrisma jomā.
Inese Turkupole-Zilpure, Bauskas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja, uzsver:
“Šogad atzīmējam rātsnama 410 gadus, tam par godu rātsnamā esam paredzējuši šo izstādi, kā arī vairākas citas. Top arī brošūra “Bauskas novads – ceļojums cauri gadsimtiem” latviešu, angļu un poļu valodā, kas iedvesmos doties ceļā un atklāt Bauskas novada vēsturisko mantojumu, kultūras bagātību un tradīcijas. Brošūru plānots prezentēt tūrisma darba semināros un kontaktbiržās aprīļa beigās.”
Izstādes sākumpunkts ir zemgaļu sievas vēlā dzelzs laikmeta tērps un rotaslietas. Tērps darināts Tautas lietišķās mākslas studijā “Bauska”. Tas stāsta par Mežotnes pilskalnu, kas bijis viens no nozīmīgākajiem vēlā dzelzs laikmeta administratīvajiem un tirdzniecības centriem Zemgalē. Arheoloģiskajos izrakumos pilskalnā un kapulaukos atrastie priekšmeti raksturo zemgaļu nodarbošanos, dzīvesveidu un tirdznieciskos sakarus ar citām zemēm, un to izpēte ļāvusi rekonstruēt zemgaļu vēlā dzelzs laikmeta tērpu un rotaslietas.
Tālāk ekspozīcijā apskatāms renesanses laikmeta tērps, aizvedot ceļojumā uz Bauskas pili, Kurzemes-Zemgales hercogu rezidenci 16. gadsimta otrajā pusē. Hercoga un hercogienes apģērbs liecina par renesanses modi. Turpretī 17. gadsimta pilsētnieces ietērps stāsta par Bauskas rātsnamu, 17. gadsimta pilsētnieku dzīvi un tērpu tradīcijām, kad bija jāievēro stingri apģērbu izvēles noteikumi.
Krāšņi 18. gadsimta baroka un rokoko tērpi sniedz ieskatu par Rundāles pils muzeju. Bīronu dzimtas hercogu – Ernsta Johana un Pētera – galmā mode bija izsmalcināta. Iespēju aplūkot 18. gadsimta beigu un 19. gadsimta modes tendences piedāvā vēsturisko tērpu galerija “Mazā muiža”. Savukārt Svitenes muiža ieved 19. gadsimta sākuma klasicisma laikmetā, kad sieviešu mode kļuva pieticīgāka, bet saglabāja eleganci un romantizētu sievišķību.
Noslēgumā – 19. gadsimta otrās puses Zemgales zemnieku sievas tautastērps, kas uzbur ainu par laiku, kad latviešu zemnieki ieguva zemi savā īpašumā. Tolaik darinātos tērpus mūsdienās pazīstam kā latviešu tradicionālās kultūras mantojumu. Šo laikmetu Bauskas novadā pārstāv Viļa Plūdoņa muzejs “Lejenieki”.
Bauskas muzeja mākslas nodaļas vadītāja Ieva Pastore-Bronko par izstādi stāsta:
“Tā ir kā ceļojums vēsturē, kas atklāj Bauskas novada bagāto kultūras mantojumu. Ar lepnumu piedāvājot šo stāstu, aicinām ikvienu iepazīt un izbaudīt šos dārgumus klātienē Bauskas novadā.”
Izstāde Bauskas rātsnamā būs apskatāma līdz 19. jūnijam, savukārt pēc tam tā ceļos uz Ripinas Dobžņinas zemes muzeju, kur būs apskatāma pilsētas svētku ietvaros.
Izstādes tapšanā sadarbojušies: Bauskas muzejs, Bauskas pils muzejs, Rundāles pils muzejs, biedrība “Vēsturisko rekonstrukciju studija “Rokoko””, Bauskas Tūrisma informācijas centrs, Svitenes muiža un kultūrtelpa “Mežotnes baznīca”.