7. aprīlī, projekta “Interactive Gardens” partneri tikās Eiropas Savienības mājā, Rīgā, kur norisinājās rosīga diskusija par līdz šim paveikto un turpmākajiem izaicinājumiem – gan veidojot mūsdienīgus interaktīvos dārzus, gan izstrādājot modernus digitālos risinājumus un meklējot labākos veidus apmeklētāju iesaistei.
Projekta nosaukums “Interactive Gardens” atspoguļo tā galveno fokusu – veidot dārzus, kas ne tikai priecē acis, bet arī aktīvi iesaista apmeklētājus un sniedz iespēju saņemt atgriezenisko saiti. Sanāksmē Rīgā tika pārrunāti vairāki svarīgi soļi šī mērķa sasniegšanai. Kā viens no būtiskiem elementiem plānota vienota apmeklētāju aptaujas anketa, kas palīdzēs novērtēt gan jauno dārzu funkcionalitāti, gan apmeklētāju pieredzi. Tuvākajā laikā, sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu, kas projektā atbild par metodoloģiju un datu analīzi, tiks precizēts anketēšanas laiks un metodes katrā no projektā iesaistītajiem dārziem, plānojot datu vākšanu uzsākt jau šajā, 2025. gada, sezonā. Sanāksmes dalībniekiem bija arī ekskluzīva iespēja pirmajiem iepazīties ar vēl vienu projekta inovatīvo rezultātu – virtuālās realitātes (VR) rīku, ko izstrādā Vidzemes Augstskola. Lai gan tas vēl ir izstrādes procesā, tā demonstrācija ļāva gūt priekšstatu par tā potenciālu. Atšķirībā no virtuālām tūrēm, šis rīks ļaus lietotājiem pašiem radīt un piedzīvot savu sapņu dārzu – izvēlēties ainavu, gadalaiku, stādīt augus un vērot to attīstību, vienlaikus baudot relaksējošu atmosfēru ar dabas skaņām.
Būtiska sanāksmes daļa tika veltīta progresam projekta aktivitātēs katrā partnervalstī. Zemgales plānošanas reģions turpina gatavošanās darbu pie interaktīvo dārzu elementu izveides vairākās vietās Zemgalē. Plānošanas un projektēšanas posmā šobrīd ir vairāki objekti: Jēkabpils novada pašvaldība gatavojas tehniskā projekta izstrādei tematiskajam dārzam “Sēlija zaļo”, un arī Jelgavas novada pašvaldība uzsāk priekšdarbus projektēšanas darbiem interaktīvā dārza izveidei Kroņvircavas muižas parkā. Paralēli tam, Aizkraukles novadā (Aizkraukles pilsētā un Jaunjelgavā) Zemgales plānošanas reģions plāno nodrošināt stādījumu ierīkošanu un specifiska aprīkojuma, piemēram, āra bungu un saules uzlādes staciju, sagādi un uzstādīšanu. Arī Bauskā, Karpa dārzā, tiek plānoti konkrēti labiekārtošanas un stādīšanas darbi, lai papildinātu esošo zaļo struktūru, aizstātu vētrā bojātos kokus un izveidotu informatīvas plāksnes pie jaunajiem stādījumiem, padarot dārzu par izglītojošu un ekoloģiski vērtīgu publisko telpu.
Arī citi projekta partneri dalījās ar paveiktajām un plānotajām aktivitātēm. Piemēram, Dārzkopības institūts Dobeles novadā strādā pie jaunu informatīvo stendu izveides un testē dažādas apmeklētāju atgriezeniskās saites metodes, tostarp QR kodus un balsošanu ar dabas materiāliem. Partneri Somijā gatavojas vasarā īstenot vairākas pilotaktivitātes, iesaistot dažādas sabiedrības grupas, piemēram, seniorus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Savukārt Lietuvā partneri veic dārzu labiekārtošanas darbus un organizē iepirkumus infrastruktūras uzlabošanai.
Partneri pārrunāja arī citus projekta īstenošanas virzienus, kas sniegs labumu plašākai sabiedrībai. Tika apspriesti turpmākie darbi pie tīmekļvietņu uzlabošanas, lai nodrošinātu ērtāku piekļuvi informācijai par projektā iesaistītajiem dārziem un plānotajiem pasākumiem, ietverot arī interaktīvas kartes. Tāpat tika diskutēts par Latvijā gaidāmajām publiskajām meistarklasēm dārzkopībā un specifiskiem zināšanu pārneses pasākumiem, kas palīdzēs celt kapacitāti pašvaldību speciālistiem un nevalstiskajām organizācijām. Kā nozīmīgs nākotnes pasākums projekta ietvaros ir plānota arī starptautiska konference Zemgalē šī gada septembra beigās, ko organizēs Zemgales plānošanas reģions kā projekta vadošais partneris.
Projekts Nr. C036 “Integrēta sistēma interaktīvai publisko dārzu attīstībai Baltijas jūras reģionā jeb “Interactive Gardens”, kas tiek īstenots ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam atbalstu, turpina darbu, lai radītu pievilcīgākus un pieejamākus publiskos dārzus sešās partnervalstīs, izmantojot inovatīvus digitālos rīkus un sabiedrības iesaisti. Projekta kopējais finansējums ir 2 790 120 (t.sk. ERAF līdzfinansējums 2 232 096 eiro). Plašāk par projektu: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/integreta-sistema-interaktivai-publisko-darzu-attistibai-baltijas-juras-regiona
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.