Pašlaik ikvienam pieaugušajam iedzīvotājam ir iespēja papildināt savas esošās zināšanas vai apgūt jaunas prasmes dažādos projektos, atbilstoši darba tirgus prasībām.
Par iespējām pieteikties mācībām ar ES līdzfinansējumu
Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) piedāvā mācību iespējas nodarbinātajiem un pašnodarbinātajiem no 18 gadu vecuma platformā stars.gov.lv. Interesenti var pieteikties 64 izglītības programmām, kas tiek piedāvātas 14 izglītības iestādēs visā Latvijā. Pieteikties mācībām var līdz 30.aprīlim prasmju pārvaldības platformā www.stars.gov.lv , izveidojot individuālo mācību kontu.
Prasmju pārvaldības platforma www.stars.gov.lv piedāvā daudzveidīgas mācību un atbalsta iespējas pieaugušajiem. Tajā pieejama plašāka informācija par mācību iespējām un to īstenošanas vietām, uzņemšanas nosacījumiem, kā arī mācību un atbalsta iespējām. Izveidojot individuālo mācību kontu, tajā var uzkrāt informāciju par iepriekš iegūto izglītību, profesionālo pieredzi un iegūtajiem izglītību apliecinošiem dokumentiem.
Piedāvājumā ietilpst izglītības programmas vairākās nozarēs, tostarp:
- Enerģētika;
- Būvniecība un nekustamā īpašuma pārvaldība;
- Elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas;
- Kokrūpniecība;
- Metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības.
Izglītības iestādes piedāvā iespēju pilnveidot esošās prasmes vai apgūt jaunas, izvēloties kādu no 46 profesionālās izglītības moduļiem, moduļu kopām vai 18 studiju kursiem un studiju moduļiem augstskolās. Atkarībā no izglītības programmu veida un satura, tās tiek piedāvāts apgūt gan pilnībā attālināti, gan klātienē vai daļēji klātienē, daļēji attālināti visos Latvijas reģionos. Mācību apjoms variē atkarībā no programmas:
- Profesionālās izglītības moduļi: 37–130 stundas;
- Moduļu kopas: 72–216 stundas;
- Studiju kursi: 75–160 stundas;
- Studiju moduļi: 64–240 stundas.
Lielāko daļu mācību izmaksu sedz Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) un valsts budžeta līdzfinansējums. Dalībniekiem jānodrošina līdzmaksājums:
- 10% apmērā profesionālās izglītības moduļos un moduļu kopās;
- 30% apmērā studiju kursos un studiju moduļos.
Personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām, kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu mācības ir bez maksas.
Projektā var piedalīties jebkurš nodarbinātais vai pašnodarbinātais no 18 gadu vecuma neatkarīgi no izglītības līmeņa. Prioritāri projektā ir aicināti iesaistīties nodarbinātie ar pabeigtu vai nepabeigtu pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību, nodarbinātie vecumā no 50 gadiem, kā arī bēgļi un personas ar alternatīvo statusu, piedāvājot apgūt prasmes labāk apmaksātās un pieprasītās profesijās atbilstoši darba tirgus prasībām.
Detalizēta informācija par piedāvātajām izglītības programmām un atbalsta iespējām pieejama platformā stars.gov.lv.
Projekts “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”
Bez iespējām mācīties iepriekš minētā projekta ietvaros, pavisam drīz būs iespēja savas digitālās pamatprasmes papildināt vai apgūt pavisam no jauna Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) projektā “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”. Projekta mērķis ir veicināt digitālo pašapkalpošanās prasmju attīstību, kas ļautu ne tikai labāku iekļaušanos sabiedrībā un nodarbinātībā, bet arī palīdzētu ikvienam ikdienas sadzīves jautājumu mūsdienīgā risināšanā un kvalitatīvas dzīves uzlabošanā. Mācībās varēs piedalīties ikviens, kurš sasniedzis 16 gadu vecumu.
Mācības notiks trīs līmeņos: pirmais līmenis – iesācējiem bez digitālo prasmju priekšzināšanām, otrais līmenis – ar minimālām digitālo prasmju priekšzināšanām, trešais līmenis – ar digitālo prasmju priekšzināšanām.
Arī par šīm mācībām var uzzināt platformā stars.gov.lv.
Mācības nodarbinātām personām (mūžizglītība)
Trešā iespēja mācīties nodarbinātajiem ir Nodarbinātības valsts aģentūras projektā “Prasmju pilnveide pieaugušajiem”, kura mērķis nodarbinātām personām apgūt darba tirgū pieprasītas prasmes, tādejādi paaugstinot savu vērtību darba tirgū.
Pasākuma mērķa grupas ir: nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais, kurš sasniedzis 50 gadu vecumu, nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais, kuram ir darba tirgus prasībām nepietiekama izglītība vai prasmes un nodarbinātā persona vai pašnodarbinātais, kuram noteikta invaliditāte, vai prognozējama invaliditāte.
Projekta ietvaros mācības tiek piedāvātas trīs programmās – valsts valodas programmu apguvē, datorzinību programmu apguvē un angļu valodas programmu apguvē. Pilnīgāku informāciju var iegūt vietnē: https://www.nva.gov.lv/lv/macibas-nodarbinatam-personam-muzizglitiba .
Par iespējām mācīties var sazināties ar Ingu Grīnbergu pa tālruni 26101166 vai rakstot e-pastu: inga.grinberga@edu.jekabpils.lv
Inga Grīnberga
Jēkabpils novada Izglītības pārvaldes
izglītības darba speciāliste (mūžizglītības jautājumos)