Pirmdien, 14. aprīlī, Limbažu novada Galvenajā bibliotēkā pulcējās aktīvi un sabiedriski rosīgi cilvēki, lai oficiāli atklātu iedvesmojošu kopienas projektu, kas top ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu un tiek īstenots programmas “Pats savam SAIMES GALDAM” ietvaros.
Tikšanos vadīja Spīdola Lielmane, Nodibinājuma “Limbažu fonds” valdes priekšsēdētāja un projekta idejas autore Limbažu novadā. Viņas ierosinātais nosaukums “Ceļš no pieticības uz pārticību” precīzi atklāj programmas būtību – cilvēka paša darbošanās, saimniekošana un zināšanu apguve kā ceļš uz lielāku drošību, stabilitāti un gandarījumu ikdienas dzīvē.
Diskusijā un sadarbības plānošanā piedalījās plašs pārstāvju loks no dažādām iestādēm un organizācijām:
- Maija Andersone, Limbažu novada Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste – metodiķe,
- Sandra Našeniece, DI projekta “Grupu dzīvokļi” vadītāja un sociālā darbiniece,
- Betija Erenpreisa, dienas aprūpes centra sociālā darbiniece,
- Rita Lavendele, Skultes bibliotēkas galvenā bibliotekāre,
- Baiba Mantiņa, Liepupes pamatskolas Mazpulka vadītāja,
- Modris Ripītis, biedrības “Vislatvijas Limbaži” vadītājs,
- Elīna Lilenblate-Kleina, Limbažu novada Galvenās bibliotēkas direktore.
Projekts aptver plašu Limbažu novada teritoriju, īpašu uzmanību pievēršot sociāli neaizsargātākajām grupām – ģimenēm, kurām dažādu apstākļu dēļ līdz šim nav bijusi iespēja uzzināt, ko nozīmē apstrādāt zemi, un kas bieži vien nevar atļauties iegādāties veselīgos dārzeņus. Šīm ģimenēm projektā tiek dota iespēja apgūt pamatus dārzeņu audzēšanā un ražas saglabāšanā, piedzīvojot to, cik vērtīga ir pašu rokām gūta raža.
Projekts aicina aktīvi darboties – sēt, laistīt, ravēt, novākt un konservēt. Tieši praktiskā darbošanās rada pārliecību, ka ar nelieliem soļiem var panākt lielas pārmaiņas. Īpaši nozīmīga ir senioru iesaiste – viņi dalīsies ar savu dzīvesgudrību, rādīs, kā ražu saglabāt ziemai, un nodos tālāk tradicionālās konservēšanas prasmes un receptes. Tā tiek atjaunota un stiprināta saikne starp paaudzēm.
Programmas ietvaros tiek nodrošināts praktisks atbalsts – sēklas, darbarīki, konservēšanai nepieciešamie materiāli. Taču vēl svarīgāka ir emocionālā pievienotā vērtība – kopienas saliedētība, zināšanu apmaiņa un iespēja justies piederīgam un noderīgam.
Projekta noslēgumā Pociema skolas telpās, kur saimnieko biedrība “Vislatvijas Limbaži”, paredzēts svētku pasākums ar dalībnieku audzētās un konservētās ražas degustāciju un muzikāliem priekšnesumiem.
“Ceļš no pieticības uz pārticību” ir vairāk nekā tikai projekts. Tā ir iespēja pārvarēt grūtības ar radošu pieeju, mācīties citam no cita un veidot stiprāku, pašpietiekamāku sabiedrību, kurā katrs cilvēks var justies novērtēts un iedrošināts.
Limbažu novada Galvenās bibliotēkas Galvenā bibliotekāre Vita Miķelsone