No 8. līdz 10. aprīlim Vroclavā, Polijā norisinājās URBACT Pilsētu festivāls 2025, kurā pulcējās ap 600 dažādu pilsētu pārstāvju, urbānās attīstības ekspertu un kopienu līderu no visas Eiropas. Starp 116 labās prakses piemēriem, ko izcēla URBACT, Saldus novads bija vienīgā pašvaldība no Latvijas, kas prezentēja savu iniciatīvu – Eksperimentēšanu kā sadarbības rīku starp pašvaldību un iedzīvotājiem. Saldus labo praksi izvirzīja un devās pārstāvēt pašvaldības komunikācijas speciāliste attīstības/sadarbības jomā Ilze Tomanoviča-Barone un vecākā projektu vadītāja Marita Melvere.
Festivāls ir viens no nozīmīgākajiem pasākumiem ilgtspējīgas un iekļaujošas pilsētu attīstības jomā, kur pilsētas dalās pieredzē, iedvesmojas un veido jaunas sadarbības. Saldus dalība apliecina, ka mazas pašvaldības var būt līderes demokrātiskās inovācijas un sabiedrības iesaistes jomā.
Būt starp 116 Eiropas labās prakses piemēriem un vienīgajam Latvijas pārstāvim ir liels gods, tas apliecina mūsu kopienas ieguldīto darbu un parāda, ka patiesa attīstība sākas ar atklātu dialogu, uzticēšanos un gatavību kopīgi izmēģināt jaunas idejas, pirms tajās iegulda lielākas investīcijas.
Eksperimentēšana kā sadarbības rīks – ko sevī ietver šī labā prakse?
Eksperimentēšanas galvenais uzdevums ir veicināt līdzdarbību starp pašvaldību, iedzīvotājiem, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmējiem. Tas nodrošina vidi, kurā jaunas idejas var izmēģināt un pilnveidot kopīgi, pirms tās tiek ieviestas praksē, tādējādi padarot pārvaldību iekļaujošāku, elastīgāku un iedzīvotājiem tuvāku.
Saldus piemērs piesaistīja lielu interesi no citu valstu pārstāvjiem, parādot, ka arī mazas pilsētas spēj radīt lielu ietekmi, un ka šāda pieeja ir vienkārša, gudra un dod spēku kopienām.
Pilsētu festivālā Saldus novada pārstāves prezentēja izstrādāto metodoloģiju eksperimentēšanai kā cikliskam procesam. Šī metodoloģija sastāv no 6 soļiem:
- Sapņu komanda (komandas izveide);
- Izaicinājumi;
- Eksperimentēšanas rīki;
- Informācijas apkopošana;
- Projekta īstenošana;
- Sekošana projekta gaitai.
Metodoloģija tika prezentēta caur trīs piemēriem:
- Cieceres osta, Brocēnu Mežaparka teritorijā, kur teritorijas attīstība aizsākās ar ideju gadā, Saldus novada pašvaldības organizētā ideju hakatonā, kura fokusā bija jaunu uzņēmējdarbības nišu meklējumi. Hakatons tika organizēts URBACT projekta iPlace aktivitāšu ietvaros. Šobrīd Cieceres osta ir labiekārtota, tajā saimnieko atbildīgs uzņēmējs un teritorija turpina attīstīties sadarbībā starp uzņēmēju, pilsētas pārvaldi, pašvaldību un aktīviem iedzīvotājiem.
- Saldus POP UP iekškvartāls, kurā 2023. gadā tika realizēta iecere šo pagalmu iedzīvināt. Tā kā šī teritorija jau vairākus gadus ir pašvaldības attīstības ieceru sarakstos, pašvaldības attīstības nodaļai radās ideja pirms projekta realizēšanas, iesaistot citas ieinteresētās puses, kā sadarbības iniciatīvu dot iespēju sabiedrībai kopā šo pagalmu izveidot un iedzīvināt, radot mājīgu vietu, kur satikties un uzturēties pilsētas centrā.
Atsaucība bija iepriecinoši liela un īpaši liels prieks par NVO un uzņēmumiem, kuri izvēlējās šo teritoriju lielāku pasākumu organizēšanai. Jo šī iniciatīva bija par to, ka mēs katrs varam veidot savu pilsētu un to piepildīt ar saturu. Šobrīd teritorijā tiek īstenots vērienīgs projekts, lai iekšpagalms būtu mūsdienīgs, mājīgs ar vides pieejamību ikvienam apmeklētājam.
- Sātiņu darītava ir URBACT projekta “Nākotnes iedzīvotāji” ietvaros izvirzītu divu problēmu – 1) Saldus novada mazajiem uzņēmējiem trūkst piemērotu telpu saimnieciskajai darbībai, 2) Saldus novada pašvaldībai ir tukšas ēkas, – risinājumu meklējumi. Šobrīd ēkā ir 9 nomnieki un nestandarta risinājumu meklējumi sevi attaisno, jo šis ir stāsts ne tikai par telpu iznomāšanu, bet arī kopienu, kurā uzņēmēji savstarpēji sadarbojas un veido mazo uzņēmēju klāsteri, un sadarbībai vienmēr ir iespēja augt.
URBACT būtība ir mācīties vienam no otra un dalīties pieredzē. Saldus parādīja sevi ar lielisku piemēru, kā pašvaldības var sadarboties ar iedzīvotājiem, eksperimentējot un kopīgi radot nozīmīgas pārmaiņas.
Festivāla laikā Saldus pārstāves piedalījās darbnīcās, pieredzes apmaiņās un tīklošanās pasākumos, stiprinot sadarbību ar citām Eiropas pilsētām un iedvesmojot pārdomāt veidus, kā pašvaldības sadarbojas ar saviem iedzīvotājiem.
Vairāk par Saldus labo praksi lasi šeit:
🔗 https://urbact.eu/good-practices/experimentation-tool-cooperation
Ilze Tomanoviča-Barone
Komunikācijas speciāliste attīstības/sadarbības jautājumos
Saldus novada pašvaldība
E: koptelpa@saldus.lv
T: +371 25862670