
Latviešu vēsturiskās zemes – Vidzeme, Latgale, Kurzeme, Zemgale un Sēlija – ir vēsturiski veidojušās Latvijas daļas, kuras raksturo unikāla kultūrvēsturiskā vide un tās iedzīvotāju kopējā identitāte. Latviešu vēsturiskajās zemēs uz kuršu, latgaļu, sēļu un zemgaļu sentautu, kā arī seno pirmiedzīvotāju – lībiešu – kultūras un valodas bāzes veidojusies latviešu nācija.
Katrā latviešu vēsturiskajā zemē ir savas unikālas un atšķirīgas latvietības iezīmes, tradīcijas, valodas paveidi, kā arī savdabīga kultūrvēsturiskā vide. Latvietības iezīmju daudzveidība, divas latviešu rakstu valodas tradīcijas, latviešu vēsturisko zemju kultūrvēsturiskā vide un to ilgtspēju veicinošās vietējo kopienu uzturētās kultūrtelpas ir latviešu nācijas kopējas bagātības.
Latvijas Nacionālais kultūras centrs veido latviešu vēsturisko zemju un lībiešu vērtību sarakstus, kas vēlāk tiks publicēti dažādās interneta platformās un integrēti pasākumos, lai caur vietējo iedzīvotāju skatījumu parādītu sabiedrībai katras latviešu vēsturiskās zemes unikalitāti.
Lai izveidotu Latgales kultūras vērtību sarakstu, aicinām pieteikt vērtības, kuras paši latgalieši uzskata par Latgales kultūras stūrakmeņiem kādā no nozarēm – tautas tradīcijās, arhitektūrā un dizainā, skatuves mākslā, vizuālajā mākslā, literatūrā, mūzikā, kino un ainavā, kas ir svarīgas Latgalei, veido tās savdabību vai atšķir to no citiem Latvijas novadiem. Vērtību sarakstā drīkst ieteikt arī Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautās vērtības, kā arī vērtības var būt vispārinātas vai arī tieši otrādi – konkretizētas. Vērtības var pieteikt gan fiziska, gan juridiska persona.
Vērtību ieteikumi tiks apkopoti līdz šī gada vasaras beigām, pēc tam tos izvērtēs speciāli veidota komisija, lai nonāktu pie vienota, izstrādāta vērtību saraksta katrai vēsturiskajai zemei, kā arī lībiešiem.
Pieteikt vērtības Latgales vērtību sarakstam ir iespējams šajā anketā: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdSdJHwtxrRPDVf-8yfWJB4jFdkPf3bxmjZn55iG0Aa3AXr9A/viewform?usp=header
Saziņai: Inga Vigule, Latgales vērtību kanona izveides koordinatore, tālr. 28335357, viguleinga@gmail.com