Šovasar jau četrpadsmito reizi Latvijas piekrastē norisināsies nu jau par tradīciju kļuvušās kampaņas „Mana Jūra” aktivitātes, ceļā kārtējo gadu dosies arī Zaļā ekspedīcija, kas šogad norisināsies no 12. jūlija līdz 12. augustam. Mēneša laikā ekspedīcijas dalībnieki mēros aptuveni 500 kilometrus garu ceļu gar Latvijas piekrasti, no Igaunijas līdz Lietuvas robežai. Ikviens interesents ir aicināts pievienoties šim ceļojumam, lai kopā ar ekspedīcijas komandu piedalītos jūras piesārņojošo atkritumu datu apkopošanā, izzinātu piekrastes dabas daudzveidību un vērtības un iesaistītos dažādās kampaņas aktivitātēs.
Jau ekspedīcijas pirmajās nedēļās dalībniekiem būs iespēja iepazīt Latvijas piekrastes dabas daudzveidību kopā ar pieredzējušiem dabas un vides ekspertiem, kuri dažādos maršruta posmos dalīsies zināšanās, palīdzot labāk izprast un novērtēt piekrastes un jūras ekosistēmas. Ekspedīcijai pievienosies arī pētniece Marta Barone, zoologs Vilnis Skuja un citi profesionāļi, sniedzot ieskatu vides aizsardzībā un dabas izzināšanā. Turklāt tiks organizētas krasta dienas, kurās dalībniekiem būs iespēja gan atpūsties, gan piedalīties dažādās radošās un izglītojošās aktivitātēs – mācīties gatavot dabā, baudīt muzikālos priekšnesumus, doties ekskursijās un daudz ko citu. Plašāka informācija par ekspedīcijas aktivitātēm un lektoriem būs pieejama, sekojot līdzi „Mana Jūra” Facebook lapai.
Aicinām pievienoties ekspedīcijai, lai palīdzētu ekspedīcijas komandai Latvijas vides būtisku datu apkopošanā, savām acīm ieraudzītu piekrastes dažādību, satiktu līdzīgi domājošus cilvēkus, mācītos no dabas ekspertiem un ar savu klātbūtni iedvesmotu rūpes par vidi: manajura.lv/pieteiksanas/
Kampaņas „Mana Jūra” laikā jau kopš 2012. gada vairāk kā 40 Latvijas piekrastes vietās tiek veiktu jūras piesārņojošo atkritumu monitoringi, kuru veikšanā vasarās tiek apmācīts un iesaistīts ikviens Zaļās Ekspedīcijas dalībnieks. Jūras piesārņojošo atkritumu monitoringu rezultāti 2024. gadā norādīja, ka vidēji katros 100 metros pludmales zonā tiek atrastas 334 atkritumu vienības un vidēji katrā pludmalē atrodami 36 dažādi atkritumu veidi. Šie dati liecina, ka Latvijai vēl ir daudz paveicams, lai sasniegtu Labas Jūras vides stāvokli attiecībā uz atkritumu piesārņojumu, jo ES vides mērķos ir noteikts, ka pludmalēs atkritumu skaitam uz 100 metriem nedrīkst pārsniegt 20 vienības.
No kopējā atkritumu daudzuma, izvērtējot materiālu īpatsvaru pludmalēs, 75.9% veido dažādi plastmasas izstrādājumi un polimēru materiāli, tiem seko papīrs un kartons (8.4%), metāls (4.8%), zemāk ierindojas – stikls un keramika, pārtikas atkritumi, gumija, tekstils un apģērbs, koks un ķīmiskās vielas.
Kampaņu „Mana jūra” īsteno nodibinājums Vides izglītības fonds, sadarbībā piekrastes aizsardzībā ieinteresētajām pašvaldībām un uzņēmumiem. Kampaņas „Zaļā ekspedīcija’’ šogad tiek īstenota Eiropas Savienības Vides un klimata pasākumu programmas LIFE 2018. – 2020. gada projekta ietvaros „Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju”.