Ogres novadā no 2024. gada jūlija tiek realizēts Eiropas Sociālā Fonda Plus finansētais projekts “PROTI un DARI 2.0”, kura ietvaros tiek sniegts individuāls atbalsts jauniešiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem (ieskaitot), kuri nestrādā, nemācās un nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā.
Aicinām izmantot šo iespēju:
- jauniešus, kuri pārtraukuši mācības izglītības iestādēs,
- skolu absolventus, kuri vēl nav izlēmuši, kādu profesiju izvēlēties,
- jaunos vecākus (māmiņas un tēvus), kuri atbilst projekta nosacījumiem,
- jauniešus ar invaliditāti,
- mazākumtautību pārstāvjus,
- kā arī citus interesentus, kuri atbilst projekta pieteikšanās prasībām.
Ieguvumi:
- Personalizēta pasākumu programma vidēji 3- 4 mēnešu garumā, kas izstrādāta tieši jaunietim, balstoties uz jaunieša interesēm un vajadzībām.
- Vērtīgas zināšanas un apmācības, kas palīdzēs veiksmīgi iesaistīties darba tirgū vai atgriezties izglītībā.
- Dažādu jomas speciālistu konsultācijas un atbalstu, piemēram, karjeras konsultants, psihologs, psihiatrs, profesionāļu ēnošana.
- Līdz 3 mēnešu mentora atbalstu arī pēc sekmīga programmas iznākuma, lai palīdzētu un atbalstītu adaptēties jaunajos apstākļos skolā vai darbā.
Komanda, kas palīdz jauniešiem atrast ceļu
Projektā ar jauniešiem cieši strādā pieredzējuši speciālisti – programmas vadītāji un mentori, kuru uzdevums ir sniegt mērķtiecīgu, individuāli pielāgotu atbalstu. Katram dalībniekam tiek piešķirts viens programmas vadītājs un viens mentors – divi cilvēki, kas kopā veido drošu un atbalstošu ceļa posmu jaunieša attīstībā.
Programmas vadītājs ir pirmais, kurš tiekas ar jaunieti – izvērtē viņa atbilstību dalībai projektā, veic profilēšanu un izstrādā individuālo pasākuma programmu. Pēc tam šī programma tiek nodota mentora rokās, taču vadītājs arī turpmāk seko līdzi progresam, nodrošinot nepieciešamās korekcijas un atbalstu visa procesa laikā.
Mentors savukārt ir jaunieša sabiedrotais ikdienā – viņš palīdz iepazīt un izprast intereses, meklē atbilstošu informāciju, sadarbojas ar uzņēmumiem un citiem partneriem, kā arī praktiski palīdz nokļūt uz dažādiem pasākumiem. Ļoti būtiska mentora loma ir arī emocionāls atbalsts – viņš ir līdzās, lai uzklausītu, iedrošinātu un palīdzētu nepadoties izaicinājumu priekšā.
Ogres novadā šo atbildīgo darbu veic spēcīga komanda: programmas vadītājas un mentores Ramona Leitāne, Gunita Bogdanova, Zaiga Matvejāne, Ilona Reinholde un Ramona Starceva, kā arī mentori Laura Krūmiņa, Gita Beļinska, Ilze Konovalova, Dmitrijs Usins un Andrejs Cviguns. Tie ir cilvēki ar lielu sirdi, izteiktu misijas apziņu un patiesu vēlmi palīdzēt jauniešiem atrast savu vietu dzīvē un nostāties uz savām kājām.
Par dalību projektā un tā ietekmi stāsta programmas vadītāja un mentore Ramona Leitāne:
“Katrs jaunietis, kurš pievienojas projektam, ir kā jauns izaicinājums, jo ikviens ir atšķirīgs. Ir jaunieši, kuri skaidri zina, ko vēlas sasniegt, ir tādi, kuriem šķiet, ka zina, bet vēl šaubās, un ir arī tie, kuri vēl tikai meklē savu ceļu. Tieši tādēļ projektā piedāvājam individuālu atbalstu, pielāgojoties katra vajadzībām un tempam.
Rezultāti ir dažādi – viens atrod savu profesiju, cits iegūst pārliecību par sevi, vēl kāds sper pirmos soļus uzņēmējdarbībā. Esam bijuši klātesoši daudzos iedvesmojošos stāstos – jaunieši kļūst konkurētspējīgāki darba tirgū, atrod savu nišu, savu vietu dzīvē.
Īpašu atbalstu sniedzam tiem, kuriem priekšā ir svarīgais lēmums – ko studēt, kādu virzienu izvēlēties. Apmeklējam dažādus speciālistus, piedalāmies aktivitātēs, ēnojam profesiju pārstāvjus, lai palīdzētu labāk izprast dažādās karjeras iespējas un atrast to, kas vislabāk atbilst katra personībai un interesēm.
Protams, jāatzīst arī tas, ka ne visi jaunieši izmanto projekta sniegtās iespējas pilnā apmērā. Dažkārt sadarbība apstājas jau ceļa sākumā – interese zūd, trūkst motivācijas vai parādās citi šķēršļi. Šādos gadījumos projektā paredzētie rezultāti netiek sasniegti, tomēr arī šī pieredze var būt kā mācību solis turpmākajai dzīvei.
Ar šo projektu dzīvoju jau astoto gadu, un joprojām jūtos kā pārliecināta patriote. Esmu pieredzējusi sirsnīgas kopā būšanas, atvadas, un vēlāk – priecīgas atkalredzēšanās jau pavisam citā statusā. Tā ir īpaša sajūta – redzēt, kā jaunieši izmanto dzīves sniegtās iespējas. Un šis projekts ir viena no tām.”
Interesenti tiek aicināti vērsties pēc papildu informācijas vai izteikt vēlmi piedalīties projektā pie Ogres novada Izglītības pārvaldes Izglītības projektu vadītājas Annas Ločmeles e-pasts: anna.locmele@onizglitiba.lv vai zvanīt 65068784. Projekta koordinatore palīdzēs jaunietim piesaistīt konkrētu programmas vadītāju un mentoru, kā arī atbildēs uz interesējošiem jautājumiem.
Projekts “PROTI un DARI 2.0” Nr. 4.2.3.4/1/2024/I/001 tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda Plus līdzekļiem. To īsteno Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra sadarbībā ar valstspilsētu vai novadu pašvaldībām. Ogres novadā projekta darbību koordinē Ogres novada Izglītības pārvalde.