Ogres novadā ir 21 neoficiāla peldvieta, kur maijā un jūnijā ir veikti ūdens kvalitātes mērījumi. Pēc mērījumiem var secināt, ka to kvalitāte ir atbilstoša, lai peldēties būtu droši.
Ogres novads aktīvi iesaistās sabiedrības veselības un vides aizsardzībā Ogres novada neoficiālajās peldvietās, kuras nav iekļautas valsts oficiālajā peldvietu sarakstā, taču atbilst visām prasībām un ir iecienītas iedzīvotāju vidū. Ogres novada pašvaldība nodrošina šo vietu apsaimniekošanu, labiekārtošanu un ievēro higiēnas prasības, lai peldēšanās tajās būtu pēc iespējas drošāka.
Peldsezonas laikā Ogres novada pašvaldība par saviem līdzekļiem organizē ūdens kvalitātes pārbaudes, rūpējoties par iedzīvotāju drošību un komfortu. Par saņemtajiem rezultātiem tiek informēta Veselības inspekcija, kas savukārt apkopo neoficiālo peldvietu ūdens analīžu rezultātus, kas tiek atspoguļoti publiski, norādot paraugu ņemšanas vietas, laiku, rādītājus un slēdzienus par peldēšanās atļauju.
Svarīgi atzīmēt, ka visās neoficiālajās peldvietās ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta visu sezonu – laboratoriskie izmeklējumi tiek veikti četras reizes sezonas laikā.
Mērījumus veic Institūts “BIOR”, kas aicina iedzīvotājus sekot līdzi rezultātiem un izmantot pašvaldības uzraudzītās peldvietas, kur ūdens kvalitātes mērījumu rezultāti ir atbilstoši, kā arī sekot līdzi aktuālajiem ūdens kvalitātes rezultātiem, lai nodrošinātu drošu un veselīgu atpūtu pie ūdens.
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” ir nacionālas nozīmes pētniecības un ekspertīzes centrs Latvijā, kura mērķis ir nodrošināt sabiedrības veselību, vides aizsardzību un pārtikas sistēmas drošību. Apvienojot zinātnisko kompetenci ar praktisko pielietojumu, institūts veic daudzveidīgus pētījumus un laboratoriskās analīzes, kā arī sniedz konsultācijas valsts iestādēm, uzņēmējiem un iedzīvotājiem.
Viens no svarīgākajiem BIOR darbības virzieniem ir ūdens kvalitātes izvērtēšana, kas aptver dzeramā ūdens, virszemes un pazemes ūdeņu, kā arī peldvietu un notekūdeņu regulāru monitoringu. BIOR laboratorijas ir aprīkotas ar augstas precizitātes tehnoloģijām, kas ļauj noteikt gan mikrobioloģiskos, gan ķīmiskos piesārņojuma rādītājus.
Šie dati ir būtiski, lai:
- laikus identificētu potenciālos draudus cilvēka veselībai, piemēram, kaitīgas baktērijas, smagos metālus vai pesticīdus;
- novērtētu ūdensapgādes drošību un peldvietu atbilstību higiēnas prasībām;
- atbalstītu vides politikas izstrādi un ilgtspējīgu ūdens resursu pārvaldību.
Ir apsekotas un ūdens kvalitāte atzīta kā atbilstoša sekojošās peldvietās:
- Abzas dzirnavdīķis, Suntažu pagasts, Ogres novads
- Plāteres ezers, Madlienas pagasts, Ogres novads
- Plaužu ezers, Ķeipenes pagasts, Ogres novads
- Baseins pie skolas, Madlienas pagasts, Ogres novads
- Vilku karjers, Madlienas pagasts, Ogres novads
- “Mežezers”, Kalnāju meži, Tīnūžu pagasts, Ogres novads
- Ogres upe pie hipodroma – Ogresgals, Ogres novads
- Ogres HES ūdenskrātuve, Ogre, Ogres novads
- Rīgas HES, ūdenskrātuve, Ogre, Ogres novads
- Ogres vecupe, Ogre, Ogres novads
- Daugavas pludmale, Rīgas iela, Ikšķile, Ogres novads
- Dubkalnu karjers, Tīnūžu pagasts, Ogres novads
- Dubkalna ezera meži, Tīnūžu pagasts, Ogres novads
- Selēku ezers, “Meža selēkas”, Tīnūžu pagasts, Ogres novads
- Mazā Jugla “Jāņkrasti”, Tīnūžu pagasts, Ogres novads
- Austriņu ceļš, Lielvārde, Ogres novads
- Daugavas iela, Lielvārde, Ogres novads
- Dzelmes, Jumpravas pagasts, Ogres novads
- Rītupīte, Jumprava, Ogres novads
- Lāčplēša iela 9, Ķegums, Ogres novads
- Ķeguma prospekts 8, Ķegums, Ogres novads