Jau regulāri katru gadu ap 20. jūliju, kad pasaulē tiek svinēta Starptautiskā šaha diena, allažnieki sapulcējas Allažu bibliotēkā, lai ielūkotos šaha pasaules dzīlēs, uzzinātu jaunākās šaha ziņas, interesantu notikumu stāstus un vienkārši atslēgtos no ikdienas šaha aizraujošā pasaulē. Starptautiskā šaha federācija (FIDE) aicina svinēt šos svētkus un pavadīt dienu, mācot kādam spēlēt šahu un veikt pirmos soļus uz šaha galdiņa.
Allažu bibliotēkas vadītāja Gunta Rudze un Siguldas Valsts ģimnāzijas skolotāja Sandra Harlinska 17. jūlijā aicināja Allažu pagasta iedzīvotājus uzzināt ko jaunu par šo skaisto spēli, kuru spēlējot var jēgpilni pavadīt laiku un izveidot īpašas attiecības ar saviem līdzcilvēkiem, kaimiņiem, ģimenes locekļiem.
Allažu bibliotēkas mājīgajās telpās tika salikti septiņi šaha komplekti, uz galda gozējās dzeltena grāmata ar Mihaila Tāla portretu uz vāka un sākās saruna par to, kurš ir pasaulē pazīstamākais rīdzinieks. Šahisti momentā pateiks, ka tas ir Rīgas burvis Mihails Tāls, kurš ir spējīgs ievest jebkuru šaha “džungļos”, kur izkļūst parasti tikai viens un tas ir Tāls. Prieks, ka klausītāju vidū bija gan skolas vecuma bērni, gan arī iesaistījās vecāka gada gājuma allažnieki. Ja vēl pirms tikšanās jaunieši nebija tik zinoši, kā vecākās paaudzes pārstāvji, tad cerams, ka Mihaila Tāla vārds noteikti visiem paliks atmiņā!
Katra šaha partija ir kā mazs stāsts, kurš tiek pierakstīts īpašā valodā – šaha notācijā. Visi tikšanās dalībnieki kopīgi “izlasīja” vienu Mihaila Tāla partiju, gribētos teikt izcilu, bet tādu slavenajam šahistam ir daudz! Tas notiek apmēram tā – baltais bandinieks no d2 iet uz d4, melnais zirdziņš no g8 lec uz f6, baltais bandinieks no c2 iet uz c4, melnais bandinieks atbild ar solīti no g7 uz g6, un tā tik uz priekšu! Kas tad ir Tāla fenomens? Kā redzējām partijā M. Bobotsovs–M. Tāls (1958), uzbrukuma vārdā tiek upurēta jeb atstāta pa sitienam šaha armijas spēcīgākā figūra – dāma. Ikdienā šahisti to arī dara, bet ar saredzamu rezultātu tuvākajos gājienos. Savukārt Tāla fenomens ir tas, ka pēc dāmas upura spēle vēl risinās 15–20 gājienus un tikai tad parastam šahistam kļūst skaidrs, ka upuris ir attaisnojies. Un tādu partiju Tālam ir daudz, kuras ir gan iemūžinātas gleznās, gan izdziedātas operas ārijās, gan rādītas un mācītas visām jauno šahistu paaudzēm jau 70 gadus!
Pēc Tāla daiļrades izpētes septiņi allažnieki izaicināja siguldieti Sandru uz simultānspēli, kad viens šahists vienlaicīgi cīnās ar vairākiem pretiniekiem, atbildot secīgi uz katra pretinieka gājienu. Arī šajās partijās tika upurētas figūras un spēlētāji atcerējās Tāla šaha stilu, bet rezultāts ne vienmēr attaisnoja šaha cīņu upurus.
Informāciju sagatavoja:
Siguldas Valsts ģimnāzijas šaha skolotāja
Sandra Harlinska
Foto: Gunta Rudze