28. jūlijā plkst. 18.00 izglītības programmas rakstniecībā Vidzemes autoriem ietvaros norisināsies Sandras Ratnieces lekcija par jauniešu literārās jaunrades semināru “Aicinājums” un Ronalda Brieža lekcija par kultūrizglītības programmu “Literārā Akadēmija” un ievads rakstniecībā.
Kultūras centrs “Siguldas devons” aicina visa vecuma Vidzemes autorus, kuri raksta prozu, papildināt zināšanas un gūt ierosmi radošajam darbam bezmaksas lekcijās un nodarbībās, kurās savā pieredzē dalīsies jau atzinību guvuši un pazīstami literāti un literārās izglītības programmu vadītāji.
Lekcijas norisināsies divās daļās ar īsu pārtraukumu. Pirmajā daļā Sandra Ratniece iepazīstinās ar jauniešu literārās jaunrades semināru “Aicinājums”, kas noticis jau vairāk nekā 40 reižu un ir orientēts uz skolas vecuma jauniešiem. Seminārā ar jauniešiem strādā pieredzējuši lektori, kā arī dzejas un prozas konsultanti. Sandra Ratniece “Aicinājumu” vada kopš 2013. gada un pēdējos 10 gadus tam ir pastāvīga norises vieta. Jau septiņus gadus semināra dalībnieku uzstāšanās ir iekļauta “Prozas lasījumu” un “Dzejas dienu” programmās. Šobrīd seminārs ir pārtapis par regulāru radošās izglītības programmu visa gada garumā. Ronalds Briedis pastāstīs par Latvijas Rakstnieku savienības un Literārās izglītības un jaunrades atbalsta centra kopīgi veidoto kultūrizglītības programmu “Literārā Akadēmija”, kas darbojas jau vairāk nekā 20 gadus. Programmas mērķis ir rakstnieku profesionālās meistarības pilnveide, jaunu autoru sagatavošana profesionālai darbībai, latviešu oriģinālliteratūras konkurētspējas veicināšana Latvijas un pasaules literatūras tirgū, kā arī regulāru radošo kontaktu nodrošināšana starp dažādu paaudžu autoriem visā Latvijā. Tāpat būtisks ir sabiedrības izpratnes veicinājums par literāro procesu un iespēja meistardarbnīcu dalībniekiem piedalīties Dzejas dienu un Prozas lasījumu programmās. Lekcijas otrajā daļā Ronalds Briedis sniegs ievadu radošajā rakstniecībā, daloties noderīgos padomos jaunajiem un topošajiem autoriem. Viņš pastāstīs, kā sagatavot un noformēt prozas darbu iesniegšanai konkursos, kā izstrādāt ideju un veidot sižetu, kā arī izmantot mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus, lai teksts kļūtu par literāru darbu.
Ronalds Briedis ir dzejnieks un dramaturgs, Latvijas Rakstnieku savienības Jauno un iesācēju autoru semināru organizētājs un kultūrizglītības programmas “Literārā Akadēmija” vadītājs. Viņš ir studējis kultūras teoriju Latvijas Kultūras akadēmijā un kopš 2010. gada strādā Latvijas Rakstnieku savienībā. Latviešu literatūrā debitējis ar dzejoļu krājumu “Asaru gāze”, par kuru saņēmis Dzejas dienu balvu un Latvijas Literatūras gada balvu (LaLiGaBa) par spilgtāko debiju. Pirmajam krājumam sekojuši dzejas krājumi “Karaoke” (2008), kas godalgots ar Ojāra Vācieša prēmiju, “Zāles pret nemirstību” (2016) un “Nulles summa” (2022), kas nominēti LaLiGaBa. Ronalda Brieža četri dzejas krājumi kopā veido poētisko tetraloģiju “OROBORO”. 2024. gadā viņš saņēma LaLiGaBa speciālbalvu par kultūrizglītības programmas “Literārā Akadēmija” vadīšanu 20 gadu garumā.
Sandra Ratniece ir filoloģijas doktore (2011), literatūrzinātniece, literatūrkritiķe, dzejniece un kultūras žurnāla “Jaunā Gaita” literatūras redaktore, kā arī Latvijas Rakstnieku savienības jauniešu literārās jaunrades semināra “Aicinājums” vadītāja. Viņa ir divu dzejas krājumu – “Šķietami klusu” (2020) un “Pastkastīte nenosūtītām vēstulēm” (2022) – autore. Sandra Ratniece ir arī laikraksta “konTeksts” (2017–2021) idejas autore un galvenā redaktore, kā arī autoru grupas “Tekstūra” idejas autore un vadītāja.
Tiešsaistes lekcijām var pieteikties, rakstot uz e‑pasta adresi literatura@sigulda.lv. Programma tiek piedāvāta bez maksas visiem Vidzemes autoriem – gan tiem, kuri gatavojas piedalīties konkursā “Vidzemes Prozas lasījumi 2025”, gan arī tiem, kuri savu roku rakstniecībā vēl tikai vingrina.
Izglītības programmas rakstniecībā Vidzemes autoriem norisei finansiālais atbalsts saņemts Vidzemes plānošanas reģiona īstenotās programmas “Vidzemes kultūras programma 2025” ietvaros, kas tiek realizēta Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.
Lekcijas notiks no 30. jūnija līdz 11. augustam pirmdienu vakaros no plkst. 18.00. Ar visu izglītības programmu rakstniecībā var iepazīties šeit.