21. jūlijā Siguldas novada pašvaldībā viesojās Talsu novada pašvaldības pārstāvji, lai diskutētu un dalītos pieredzē par aktuāliem jautājumiem, kas saistīti ar pašvaldības administratīvo struktūru un darba efektivitāti, funkciju auditu, iepirkumu organizēšanu, kā arī patlaban aktuālajiem vides jautājumiem – Spānijas kailgliemežu un Sosnovska latvāņu ierobežošanas un apkarošanas metodēm.
Vizītes laikā Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Linards Kumskis dalījās pieredzē par 2024. gadā veikto pašvaldības Centrālās administrācijas, struktūrvienību un iestāžu reorganizāciju. Tas paredzēja periodiski vairāku mēnešu garumā veikt izmaiņas struktūrā un darba organizācijā, ņemot vērā iepriekš veiktā funkciju audita rezultātus un darba grupas izvērtējumu. Funkciju audita rezultātā efektivizēts un pilnveidots pašvaldības darbs, kā arī ietaupīti pašvaldības finanšu līdzekļi. Būtisks ieguvums, veicot reorganizācijas procesu, ir Siguldas novada pagastu pārvalžu stiprināšana un Siguldas pilsētas un Siguldas pagasta pārvaldes izveide, kas sniedz iespēju ātrāk reaģēt uz vietējās kopienas iedzīvotāju ierosinājumiem un vajadzībām un kopīgi lemt par to īstenošanu. Lai stiprinātu pagastu apvienību lomu, kā arī lai efektīvāk pārvaldītu resursus, katrai no tām tiek piešķirts atsevišķs budžets.
Nodrošinot iepirkumu procesa caurskatāmību un efektivitāti, Siguldas novada pašvaldība kā viena no pirmajām pašvaldībām Latvijā šā gada sākumā uzsāka sadarbību ar iepirkumu atbalsta pakalpojumu sniedzēju “Iepirkumi.lv”. Galvenie šīs sadarbības mērķi ir veicināt efektīvāku zemsliekšņa iepirkumu veikšanu, godīgu un atklātu procedūru norisi, kā arī palielināt vietējo uzņēmēju iesaisti pašvaldības iepirkumos.
Savukārt Talsu novada pašvaldības pārstāvji dalījās pieredzē, prezentējot Talsu novadu, tā potenciālu, uzsverot uzņēmējdarbības attīstību. Tika pārrunāta esošā pašvaldības struktūra, stāstīts par pārmaiņām un izaicinājumiem ar ko novads saskārās pēc administratīvi teritoriālās reformas. Finanšu trūkuma dēļ 2024. gadā ļoti īsā laikā tika īstenotas straujas, strukturālas izmaiņas un liels amata vienību samazinājums. Apmainoties pieredzēm, tika pārrunāts, kā funkcionē atsevišķas struktūrvienības, piemēram, bibliotēkas, un kā tiek organizēta klientu apkalpošana, ņemot vērā gan efektivitāti, gan individuālo pieeju. Tika apspriesta arī pakomātu nozīme un to loma pasta pakalpojumu saņemšanā, kā šie modernie risinājumi ir pielāgoti iedzīvotāju ērtībām, padarot pakalpojumus vēl pieejamākus dažādām iedzīvotāju grupām.
Vizītei turpinoties, savstarpēja pieredzes un viedokļu apmaiņa notika arī par abu pašvaldību budžetu, tā veidošanu un šā gada prioritātēm. Gan Siguldas, gan Talsu novadā vienlīdz svarīga top prioritāte ir izglītības joma. Siguldas novada pašvaldība kā vienu no būtiskākajām prioritātēm izvirzījusi arī civilās aizsardzības jomu – vietējā kopienā tiek aktualizēts patvertņu jautājums un atbalsta pasākumi, kā arī dažādām iedzīvotāju grupām sadarbībā ar Latvijas Zemessardzi regulāri tiek demonstrēta ārkārtas gadījumu jeb 72 stundu soma, stāstot par tās nozīmību un izrādot somas saturu.
Tikšanās laikā apspriesti arī vides jautājumi, kas skar Spānijas kailgliemežu un Sosnovska latvāņu ierobežošanu un apkarošanu. Ar apkarošanas metodiku, ierobežošanas un atbalsta pasākumiem dalījās lauku attīstības speciāliste Ineta Eriksone un vides speciāliste Maija Kovāča. Piemēram, Siguldas novadā zemes īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, kuru īpašumā ir zeme, kuras platība ir lielāka par vienu hektāru, kura invadēta ar latvāņiem, ir iespēja pieteikties nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumam.
Spānijas kailgliemežu apkarošanai Siguldas novada pašvaldība īstenojusi LIFE-IP LatViaNature projektu “Spānijas kailgliemežu apkarošana pašvaldības dārzu un parku atkritumu kompostēšanas laukumā” konkursa “Mazo grantu shēma invazīvo sugu pārvaldībai” ietvaros, lai nepieļautu šīs invazīvās sugas izplatīšanos pašvaldībai piederošajā kompostēšanas laukumā. Spānijas kailgliemežu ierobežošanas pasākumi, izmantojot limacīda ēsmas granulas, tiek veikti arī citviet pašvaldībai piederošās teritorijās. Arī Talsu novada pašvaldība aktīvi veic Spānijas kailgliemežu apkarošanu, taču, atšķirībā no Siguldas novada pašvaldības, kas invazīvās sugas apkarošanas darbus veic ar saviem resursiem, Talsu novada pašvaldība apkarošanas darbus īsteno ārpakalpojumā. Domājot par videi un dabai draudzīgām Spānijas kailgliemežu apkarošanas metodēm, tika arī apspriesta iespēja pašvaldībām pilotprojekta veidā izmantot pīļu mobilo ganāmpulku pie ūdensobjektiem.
Vizītes noslēdzošajā daļā Siguldas novada pašvaldības iekšējā tiesiskuma un lietderības auditore Iveta Magone dalījās ar pieredzi, kas uzkrāta, veicot funkciju auditus dažādās pašvaldībās un organizācijās, akcentējot kvalitatīva audita metodiku, stratēģisko pieeju un ieteikumu ieviešanas vadības aspektus.
Prezentācijas laikā tika aplūkoti konkrēti risinājumi, kā, izmantojot funkciju auditu, iespējams mērķtiecīgi samazināt izmaksas, uzlabot darba organizāciju un pāriet no ieraduma balstītas struktūras uz iedzīvotāju vajadzībām un faktiskajai slodzei atbilstošu pieeju. Tika uzsvērta arī reindženieringa loma gadījumos, kad esošā sistēma vairs nespēj sniegt sabiedrībai atbilstošu rezultātu. Vizītes dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās un uzdeva precizējošus jautājumus, īpaši par audita uzdevuma formulēšanu, audita komandas izvērtēšanu iepirkumos, kā arī par konkrētu datu analīzes metodēm, ko var piemērot gan pašvaldības struktūru pārskatīšanai, gan organizējot iepirkumus funkciju auditam. Talsu novada pašvaldības pārstāvji novērtēja iespēju gūt ieskatu praktiskā, mērķorientētā audita pieejā, kā arī saņemt ieteikumus par iespējamām izmaiņām savas pašvaldības funkciju pārvaldībā, padarot to efektīvu un patstāvīgu ilgtermiņā, ņemot vērā gan tiesiskuma, gan lietderības aspektus.
Noslēgumā Siguldas novada pašvaldības un Talsu novada pašvaldības pārstāvji vienojās par turpmākas sadarbības veicināšanu, kā arī pieredzes un viedokļu apmaiņu jomās, kurās abas pašvaldības var gūt vērtīgas atziņas un dalīties labākajās praksēs, tādējādi ļaujot efektīvāk risināt aktuālus izaicinājumus un nodrošināt ilgtspējīgu attīstību ne tikai pašvaldībās, bet plašākā reģionālā kontekstā.
Siguldas novada pašvaldību vizītē pārstāvēja pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Linards Kumskis, izpilddirektora pienākumu izpildītāja, centrālās pārvaldes vadītāja Līga Bukovska, iekšējā tiesiskuma un lietderības auditore Iveta Magone, Attīstības un investīciju pārvaldes vadītājs Gatis Konrads, lauku attīstības speciāliste Ineta Eriksone, vides speciāliste Maija Kovāča, Siguldas pilsētas un Siguldas pagasta apvienības pārvaldes vadītājs Māris Tračums.
Talsu novada pašvaldību pārstāvēja priekšsēdētāja vietniece Ligita Šnore, izpilddirektora vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos Valdis Bārda, administratīvā departamenta vadītājs Jānis Krūze, vadošā finanšu analītiķe Jana Robalde, nekustamo īpašumu un vides aizsardzības departamenta vadītāja Inga Romaško.


