Projekta “Energy Circle” mērķis ir palīdzēt valsts pārvaldes iestādēm un uzņēmējdarbības atbalsta organizācijām izstrādāt ilgtermiņa plānus un veikt pāreju uz aprites enerģētisko neatkarību, nodrošinot enerģētisko drošību reģionā. Projekts tiek īstenots ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021. – 2027. gadam atbalstu, un tā kopējais budžets ir gandrīz 3 miljoni eiro. Projektā piedalās 15 partneri no 9 valstīm, tostarp pašvaldības, inovāciju centri un uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas no Dānijas, Somijas, Zviedrijas, Vācijas, Lietuvas, Polijas, Igaunijas un Latvijas.
Projekta ietvaros tiek izstrādātas divas galvenās metodikas – būvnieku kompetences analīze un ceļveži ilgtermiņa enerģētiskās neatkarības plānu veidošanai. Līdz projekta noslēgumam paredzēts sasniegt vairāk nekā 1000 gala patērētāju, testēt risinājumus 9 pilotteritorijās, kā arī palielināt institucionālo kapacitāti vairāk nekā 70 organizācijām visā Baltijas jūras reģionā.
2022. gada ģeopolitiskā spriedze izgaismoja Baltijas jūras reģiona stratēģisko ievainojamību enerģijas tirgus svārstībām – rekordaugstās cenas, inflācija un piegādes traucējumi radīja būtisku spiedienu uz uzņēmējdarbību un sabiedrību. Lai gan ES ir uzsākusi pāreju uz ilgtermiņa redzējumu par enerģētisko drošību, konkrētajā reģionā joprojām dominē īstermiņa pieejas, kas kavē aprites enerģētikas attīstību.
Projekta vadītāja Zemgales plānošanas reģionā Līga Vodopjanova-Upāne uzsver: “Šis projekts ir iespēja stiprināt reģiona spēju ilgtermiņā plānot enerģētikas attīstību, pamatojoties uz aprites principiem. Tā ir ne tikai atbilde uz enerģētiskās krīzes izaicinājumiem, bet arī ieguldījums ilgtspējīgā nākotnē.” “Energy Circle” sniedz praktiskus rīkus, lai šo situāciju mainītu – veicinot pāreju no lineāras domāšanas uz ilgtspējīgu, aprites ekonomikas pieeju enerģētikā. Tas paredz mērķtiecīgu darbu ar pašvaldībām un uzņēmējdarbības atbalsta organizācijām, lai stiprinātu to spēju plānot, vadīt un īstenot risinājumus, kas veicina enerģētisko neatkarību reģionālā un vietējā līmenī.
Projekta laikā partneri izstrādās arī visaptverošus kompetenču ziņojumus, piedalīsies apmācībās, mentoringā un vadlīniju izstrādē, tādējādi veidojot ilgtspējīgu atbalsta sistēmu aprites enerģētikas attīstībai visā Baltijas jūras reģionā.
Projekts “EnergyCircle” tiek īstenots “Interreg Baltijas jūras reģiona programma 2021. – 2027. gadam” ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 2 991 850 EUR (t.sk. ES līdzfinansējums ir 2 393 480 EUR). Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://ej.uz/EnergyCircle
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.