Plašāku garantijas laika objektu apsekošanu un pārbaudi gan jaunajiem ekspluatācijā nodotajiem objektiem, gan infrastruktūras ikdienas uzturēšanas darbu procesā “Pilsētsaimniecības” speciālisti veic katru pavasari.
“Būvnieki apzinās, ka objektus apsekojam regulāri – vismaz reizi gadā, pēc ziemas sezonas, un nepieciešamības gadījumā arī biežāk. No uzņēmējiem tiek prasīta pilna atbildība par būvdarbu kvalitāti un konstatētajiem defektiem. Garantijas termiņi ir pietiekami gari – vismaz pieci gadi. No šā gada arī rakšanas darbiem, kas nav saistīti ar attīstības projektiem, piemēram, pēc komunikāciju avārijām, ir noteikts papildu garantijas laiks seguma atjaunošanai, un tas ir četri gadi iepriekšējo divu gadu vietā. Līdz ar to būvnieki saprot, ka nav izdevīgi strādāt pavirši vai pieļaut brāķi, jo visi defekti pašiem par saviem līdzekļiem būs arī jānovērš. Pateicoties šādai pieejai, pēc apsekojumiem redzam, ka defektu skaits samazinās, tomēr pilnībā no tiem izvairīties nav iespējams, jo būvniecībā iesaistīti daudzi mainīgie faktori – izmantotās tehnoloģijas, laikapstākļi, satiksmes slodzes izmaiņas un citi,” skaidro pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” vadītājs Māris Mielavs.
Garantijas termiņš jaunizbūvētiem objektiem ir līdz pat septiņiem gadiem, savukārt defektu novēršanas termiņi atkarīgi no problēmas rakstura – no pāris nedēļām līdz vairākiem mēnešiem.
Šopavasar apsekošanas laikā visbiežāk konstatēti defekti saistībā ar ceļu segumu un labiekārtojuma elementiem, piemēram, nodilis ielas horizontālais marķējums, fiksētas atsevišķas plaisas asfaltā un savienojuma šuvju vietās, iesēdušās akas un gūlijas. Novērota arī ceļu seguma un rotaļu laukumu gumijas klājuma deformācija, savukārt apstādījumu zonās atsevišķās vietās ir nokaltuši koki, un tie būvniekam jāaizvieto ar jauniem.
2025. gadā lielākie objekti, uz kuriem attiecas garantijas saistības, ir Loka maģistrāles pārbūve, Neretas, Garozas un Prohorova ielas pārbūve un Graudu ielas seguma atjaunošana. Garantijas ietvaros tiek uzraudzīta arī Rubeņu ceļā pārbūvētā posma no Garozas ielas līdz Neretas ielai kvalitāte, tilti pār Platones upi Bauskas ielā un Miera ielā, automašīnu stāvlaukums pie Jelgavas 4. sākumskolas, kā arī Aizsargu ielas posma un iebraucamā ceļa no Zirgu ielas līdz 4. sākumskolai pārbūve, kas pabeigta 2023. gada nogalē, bet ekspluatācijā nodota 2024. gada sākumā. Tāpat garantijas uzraudzība attiecas uz Pilssalas ielu, kas pabeigta 2024. gadā.
Apsekojot Bauskas ielas tiltu pār Platones upi, konstatēti vairāki bojājumi. Abās ietves pieejās iesēdies ietves pievienojums, radot nelīdzenumu (2).
Tilta ietves daļā konstatēts bojāts asfalta segums ar redzamiem defektiem un izdrupumiem (3).
Zem laukakmeņu krāvuma izveidojies izskalojums, kas var ietekmēt krasta nostiprinājumu (4). Tāpat fiksēti izdrupumi betona konstrukcijā zem tilta margām. Jāpiebilst, ka tilts pieņemts ekspluatācijā 2022. gada beigās. Būvniekam defektus uzdots novērst.
Loka maģistrāles pārbūvētajā posmā no Kalnciema ceļa līdz Jelgavas pilsētas administratīvajai robežai novērota veloceliņa seguma savienojuma vietu atvēršanās un plaisas segumā (5),
atpūtas vietās pie Rīgas ielas un pie pilsētas robežas uzstādīto soliņu krāsas lobīšanās. Apsekošanā konstatēti arī divi nokaltuši koki. Uz apbraucamiem ceļiem asfaltbetona segumā un segumu savienojumu vietās fiksētas plaisas (6). Būvniekam defektus uzdots novērst.
2023. gadā pabeigtajā Pilssalas ielas posmā no Lielupes tilta līdz ūdenstūrisma bāzei Pilssalas ielā 5 konstatēti būtiski defekti brauktuves bruģa segumā (8),
vairāki kustīgi velostatīvi (9), kā arī sasvērušās ceļazīmes un apgaismes balsti. Būvniekam defektus uzdots novērst.
Jelgavas lidlauka poldera dambja pārbūves projektā plūdu draudu novēršanai konstatēts defekts, kas bija jānovērš līdz 18. jūlijam. Lapskalna ielas posmā no Zvejnieku ielas virzienā uz Kazarmes ielas pusi ir nodilis horizontālais marķējums.
Pēc Neretas ielas, Prohorova ielas un Garozas ielas posma pārbūves konstatēti vairāki defekti, kas būvniekam jānovērš līdz 29. augustam. Visa objekta robežās soliņiem ir nodilusi krāsa (7), bet Garozas ielā konstatēta izskalota grāvja nogāze. Visā objekta teritorijā izveidojušies nelieli iesēdumi ietves bruģakmens segumā, tostarp ap akām. Atsevišķās vietās redzams nodilis horizontālais marķējums, savukārt Garozas ielā brauktuves asfaltbetona segumā izveidojies plaisu tīkls. Garozas ielā akām ar SIA “Jelgavas ūdens” logo konstatēti vāki, kas transporta kustības ietekmē rada klaboņu.
2021. gada rudenī izbūvēts Rubeņu ceļa posms (1), un šajā objektā konstatēti vairāki būtiski defekti, kas būvniekam jānovērš līdz 30. septembrim. Visā objektā redzamas iesēdušās kapes vai bruģakmens ap tām, kā arī akas, nevienmērīgs bruģakmens un asfalta segums ap tām. Atsevišķās vietās aku vāki transporta kustības ietekmē rada klaboņu. Turklāt viena no akām ir avārijas stāvoklī – akas vāka korpuss ir salauzts, kā arī redzams regulēšanas gredzena bojājums. Tāpat visā jaunizbūvētajā Rubeņu ceļa posmā no Neretas ielas līdz Garozas ielai atkārtoti konstatētas gan pelēkā, gan sarkanā betona bruģakmens seguma diluma un drupšanas pazīmes.