Saldus novada pašvaldības nekustamā īpašuma nodaļa informē, ka jaunā Saldus novada teritorijas plānojuma 1.redakcijas (turpmāk – teritorijas plānojuma 1.redakcija) sabiedriskā apspriešana noslēdzās 2025.gada 13.jūlijā. Apspriešanas sapulcēs klātienē piedalījušies: Saldū – 26, Jaunlutriņos – 21, Brocēnos – 11, Ezerē – 12 un Kalnos -11. Arvien vairāk iedzīvotāju izmanto iespēju piedalīties sapulcēs attālināti – Saldū piedalījās 30 un Brocēnos 6.
Sabiedriskās apspriešanas laikā pašvaldība saņēmusi 60 iesniegumus ar priekšlikumiem par izmaiņām teritorijas plānojuma 1.redakcijā. Iedzīvotāji bijuši aktīvi priekšlikumu iesniedzēji arī Latvijas ģeotelpisko datu portālā ĢeoLatvija.lv. tur saņemti 25 priekšlikumi.
Priekšlikumi ir dažādi, bet galvenās tēmas, par ko iedzīvotāji un uzņēmēji minējuši ir:
- Saldus pilsētas un ciemu robežu izmaiņas – lielākoties par īpašumu izslēgšanu no pilsētas/ciema.
- Priekšlikumi ainaviski vērtīgo teritoriju paplašināšanai un novada nozīmes kultūrvēsturisko un dabas objektu saraksta papildināšanai, piemēram, paplašināt “Imulas upes ainavu telpas” robežas, iekļaut teritorijas plānojumā ainaviski vērtīgā ceļa “Vāne-Saldus” posmu Gaiķu pagasta teritorijā, Vecgaiķi un Lielsatiķi jānosaka kā ainaviski vērtīgi, Zvārdes, Svētaiņu un Ķerkliņu ezerus un to apkārtni.
- Funkcionālo zonu maiņai gan privātās, gan pašvaldības zemēs, piemēram, teritorijās starp daudzstāvu mājām, Saldus pilskalnā, ābeļdārzā pie Cieceres skolas mainīt uz dabas un apstādījumu zonu; savukārt lauksaimniecības teritoriju Saldus pilsētas ziemeļrietumu daļā blakus šobrīd esošajai norvēģu uzņēmumu rūpnieciskās apbūves teritorijai pie A9 ceļa mainīt uz rūpnieciskās apbūves teritoriju.
- Apmēram puse iesniegumu ir par vēja elektrostaciju (VES) būvniecību. Daļa iedzīvotāju iebilst stingrākām prasībām, kas noteiktas teritorijas plānojuma 1.redakcijā, jo uzskata, ka tās ir nesamērīgas un nav pamatotas. Bažas ir par to, ka zemes īpašnieki cietīs lielus zaudējumus, ja nāksies lauzt līgumus, un kas tos kompensēs. Investori norāda, ka pašvaldība teritorijas plānojumā nevar noteikt ierobežojumus, kas pilnībā aizliedz konkrētas komercdarbības veikšanu, jo Satversmes tiesa ir atzinusi, ka pašvaldība savas kompetences ietvaros nevar rīkoties patvaļīgi, proti, tās rīcībai ir jābūt objektīvi pamatotai un balstītai racionālos apsvērumos. Savukārt daļa iedzīvotāji rosina vispār aizliegt VES būvniecību Saldus novadā, citi rosina iekļaut nosacījumu, ka VES ar jaudu lielāku par 2 MW nedrīkst izvietot tuvāk par 10 km no dzīvojamām un publiskām ēkām.
- Saņemti arī iesniegumi, kurus parakstījuši vairāki iedzīvotāji, par Saldus pilsētas apvedceļu. Rosināts to izslēgt no plānojuma vai pieslēgumu P105 ceļam plānot lejpus Draudzības ciema. Savukārt, Saldus uzņēmēju biedrība uzskata, ka transporta koridors apvedceļam no Draudzības uz A9 jāsaglabā, atrodot citu pieslēguma vietu P105 ārpus apdzīvotās teritorijas, ideālā variantā apvienojot to ar krustojumu ar Kūmu ceļu.
- Saņemti iesniegumi, kuros rosināts paplašināt kā teritoriju ar īpašiem apbūves noteikumiem ne tikai zonu gar Skrundas ielu, bet šo teritoriju paplašināt.
Kopumā vērtējot iedzīvotāju līdzdalību gan pēc apmeklētāju skaita apspriešanas sapulcēs, gan pēc saņemtajiem priekšlikumiem, var secināt, ka iedzīvotāji kļuvuši aktīvāki un gatavi līdzdarboties novada attīstībā.
Arī institūcijas sniegušas atzinumus teritorijas plānojuma 1.redakcijai. No 25 saņemtajiem atzinumiem 12 ir pozitīvi. Pārējos atzinumos norādīti nepieciešamie papildinājumi vai labojumi, kā arī jautājumi, kas nav risināmi un iekļaujami teritorijas plānojumā, bet plānojuma ieviešanas procesā būvprojektēšanas laikā.
Visi saņemtie atzinumi un priekšlikumi tiks izvērtēti, un pašvaldībai būs jālemj par 2.redakcijas izstrādes nepieciešamību. Bet jau šobrīd redzams, ka ņemot vērā atzinumos norādītos precizējumus un labojumus, kā arī saņemtos priekšlikumus, teritorijas plānojuma 1.redakcijai būtu jāveic izmaiņas. Tādā gadījumā arī teritorijas plānojuma 2.redakcijai tiks rīkota sabiedriskā apspriešana, kas varētu notikt rudenī.