[ad_1]
Pēc Ķīmiķu apkaimes iedzīvotāju lūguma palīdzēt atgriezt viņu mīluli gulbi mājās noskaidrojās, ka putns miris no saindēšanās ar svinu. Komunālās saimniecības pārvalde (KSP) aicina pilsētas makšķerniekus izmantot videi draudzīgākus materiālus, lai novērstu līdzīgas traģēdijas nākotnē.
Gulbju ģimene, kas dzīvo Porohovkas ūdenstilpē, bija kļuvusi par vietējo iedzīvotāju mīluļiem. Tomēr šī gada pavasarī parka apmeklētāji pamanīja, ka tēviņš uzvedas neparasti, proti – izvairījās no mātītes, kura perēja olas, un atteicās ēst. Pēc iedzīvotāju lūguma atbildīgie dienesti iejaucās, un gulbis tika nogādāts ārstēšanai. Pavasara beigās Ķīmiķu apkaimes iedzīvotāji vērsās pie Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes deputāta Igora Aleksejeva ar lūgumu palīdzēt atgriezt viņu gulbi mājās.
Igors Aleksejevs norāda: “Vienīgā vieta Latvijā, kur putnus ārstē, ir “Drauga spārns” Tukuma rajonā. Diemžēl diagnoze bija smaga – saindēšanās ar svinu, un gulbja stāvoklis bija kritisks. Ilgu laiku speciālisti darīja visu iespējamo, lai glābtu putnu: tika dotas zāles, veiktas dārgas analīzes un sūtītas uz Vāciju. Kaut arī sākumā šķita, ka putnam kļūst labāk, vēlāk saņemta ziņa par pasliktināšanos, un gulbim bija nepieciešama turpmāka ārstēšana. Diemžēl smagās saindēšanās dēļ gulbis neizdzīvoja. “Drauga spārns” uzskata, ka gulbis saindējās ar svinu, kas nācis no zvejnieku izmantotajiem rīkiem. Patlaban šis svins var būt bīstams ne tikai gulbju mātītei un tās pēcnācējiem, bet arī citiem putniem, dzīvniekiem, kas dzīvo ūdenstilpes tuvumā, un pat cilvēkiem, it īpaši bērniem.”
KSP aicina Daugavpils iedzīvotājus, īpaši makšķerniekus, būt uzmanīgiem un rūpēties par apkārtējo vidi. Svina izmantošana makšķerēšanā, piemēram, mānekļos un svērteņos, var radīt nopietnus draudus dzīvniekiem, kas dzīvo ūdenstilpēs, kā arī cilvēkiem, kas tajos peldas. Makšķerēšanas baudītāji lūgti izmantot videi draudzīgākus materiālus un pareizi utilizēt svina izstrādājumus. Mūsu kopīgais mērķis ir veidot drošu un veselīgu vidi, lai līdzīgi traģiski gadījumi neatkārtotos.
Turklāt Eiropas Ķimikāliju aģentūra (ECHA) 2022. gadā nāca klajā ar priekšlikumu Eiropas Savienībā ieviest pilnīgu svina izmantošanas aizliegumu makšķerēšanā. Mērķis ir pasargāt cilvēkus, savvaļas dzīvniekus un vidi. Pēc Eiropas Komisijas pieprasījuma ECHA novērtēja veselības un vides riskus, ko rada svina izmantošana munīcijā medībās, sporta šaušanā un makšķerēšanā. Ziņojumā secināts, ka aizliegums būtu pamatots, jo vismaz 127 miljoni putnu katru gadu tiek apdraudēti saindēšanās ar svinu dēļ. Svins ir īpaši kaitīgs bērnu attīstībai, un tiek lēsts, ka viens miljons bērnu Eiropas Savienībā tiek pakļauti tā toksiskajai ietekmei. Izrēķināts, ka pilnīgs svina izmantošanas aizliegums samazinās tā nokļūšanu vidē par 1,7 miljoniem tonnu 20 gadu laikā.
Jau 2023. gada 15. februārī spēkā stājās svina skrošu munīcijas izmantošanas aizliegums mitrājos. Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija norāda, ka svina munīcijas pilnīgs aizliegums tuvojas, tomēr pagaidām nav zināms ieviešanas precīzs laiks. Līdzīgi regulējumi gaidāmi arī makšķerēšanas jomā.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa,
Komunālās saimniecības pārvalde
[ad_2]
Source link