[ad_1]
20. jūlijā visa pasaule atzīmē Starptautisko šaha dienu, turklāt šogad starptautiskā šaha federācija (FIDE) svin 100 gadu jubileju. To atzīmējot, 18. jūlijā Allažu bibliotēkā norisinājusies Šaha diena.
Jau daudzus gadus FIDE aicina svinēt šos svētkus, pavadot šo dienu, mācot kādam spēlēt šahu un veikt pirmos soļus uz šaha galdiņa vai arī vienkārši izspēlēt kādu partiju. Jau trešo gadu Allažu bibliotēkas vadītāja Gunta Rudze un Siguldas Valsts ģimnāzijas skolotāja Sandra Harlinska aicināja Allažu apkaimes iedzīvotājus uzzināt ko jaunu par šo skaisto spēli, kuru spēlējot var pavadīt kvalitatīvi laiku un izveidot īpašas attiecības ar saviem līdzcilvēkiem, kaimiņiem, ģimenes locekļiem.
Allažu bibliotēkas mājīgajās telpās tika salikti 6 šaha komplekti un tika turpinātas iepriekšējā gada sarunas par šaha kaislībām uz galdiņa. Šaha cīņās iesaistījās dažādu Siguldas novada skolu audzēkņi, pensionāri un iedzīvotāji. Kopā šaha dienā piedalījās 11 bērni un jaunieši un 4 pieaugušie.
Šajā tikšanās reizē apmeklētāji iepazinās ar gandrīz divsimt gadu vecu partiju –“Operas partiju”, kuru 1858. gadā Parīzes operas namā izspēlēja tā laika slavenākais šahists Pauls Morfijs ar 2 franču aristokrātiem. Jāpiemin fakts, ka P. Morfijs spēlēja ar aizsietām acīm un pretinieku gājienus saklausīja, nevis saredzēja ar savām acīm. Lai spēlētu šādā veidā šahu ir labi jāpārzina šaha galdiņa “ģeogrāfija”, kur katram lauciņam ir sava adrese, piemēram, lauciņš f2. Izmantojot šīs adreses var noziņot pretiniekam savu izvēlēto gājienu mutiski un tādējādi izspēlēt partiju. Šaha dienas dalībnieki arī mēģināja uzspēlēt šādā veidā, kas saucās “aklais” šahs, bet vairāk par trijiem gājieniem nesanāca izsekot.
Pasākuma organizatori novērtē, ka klausītāju vidū bija gan skolas vecuma bērni, gan arī iesaistījās vecāka gada gājuma allažnieki, un visi tika uzlādēti ar enerģiju!
Šahs ir labi zināma spēle Allažos un nav retums, ka gados pavisam jauni jaunieši ik pa brīdim aicina savus vecākus ieiet bibliotēkā uzspēlēt šahu, kas tur pieejams visu bibliotēkas darba laiku!
© www.sigulda.lv
[ad_2]
Source link