[ad_1]
No 1.–7. augustam tiek atzīmēta Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par zīdīšanas nepieciešamību mātes un bērna veselības saglabāšanā. Šogad šīs tematiskās nedēļas sauklis ir “Novēršot nevienlīdzību. Zīdīšanas atbalsts visiem.” (angl. “Closing the gap. Breastfeeding support for all.”).
Pasaules Veselības organizācija iesaka:
- uzsākt zīdīšanu stundas laikā pēc bērna piedzimšanas,
- nodrošināt ekskluzīvo* zīdīšanu līdz 6 mēnešu vecumam,
- nodrošināt zīdīšanu pēc pieprasījuma, kad vien bērns to vēlas, ieskaitot zīdīšanu naktī,
- nepiedāvāt bērnam pudelīti, māneklīti,
- 6 mēnešu vecumā uzsākt atbilstošu papildu ēdināšanu,
- zīdīt bērnu līdz 2 gadu vecumam vai ilgāk.
*bērns saņem tikai mātes pienu un nesaņem nekāda veida cietu barību vai citus šķidrumus (t. sk. ūdeni).
Statistika par pēdējiem 10 gadiem liecina, ka Latvijā ekskluzīvo zīdīšanu līdz 3 mēnešu vecumam saņem vidēji 33% bērnu, bet līdz 6 mēnešu vecumam ekskluzīvi zīdīti tiek vidēji 18% bērnu. Ir būtiski sniegt nepieciešamo atbalstu jaunajām māmiņām, lai šis rādītājs palielinātos un Latvijā bērni tiktu ekskluzīvi zīdīti pēc iespējas ilgāk.
Ņemot vērā, ka šī gada Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa fokusējas uz visiem pieejamu atbalstu zīdīšanai, aicinām Veselīgās pašvaldības veicināt un atbalstīt zīdīšanu:
- pārliecinoties, ka pašvaldības organizētajos pasākumos topošajiem un jaunajiem vecākiem netiek reklamēti vai dāvināti mākslīgā piena maisījuma paraugi, bērnu pudelītes un knupīši, zīdaiņu tējas, sulas, putras, piena dzērieni u. tml. produkti, kas aizstāj mātes pienu un/vai neveicina zīdīšanu;
- izvietojot informatīvos materiālus par zīdīšanu un veselības veicināšanu pēcdzemdību periodā veselības centros, dzemdību iestādēs, ģimenes ārstu praksēs un citviet, kā arī sekojot līdzi, lai šajās iestādēs brīvi pieejamā vietā nebūtu izvietoti informatīvie materiāli vai suvenīri topošajiem un jaunajiem vecākiem, kas tieši vai netieši reklamē mākslīgos piena maisījumus, zīdaiņu tējas, sulas, putras, piena dzērienus u. tml. produktus, kas aizstāj mātes pienu, kā arī knupīšus, pudelītes, u. tml. produktus;
- aicinot vietējos medijos neizplatīt reklāmas, t. sk. reklāmrakstus par mākslīgā piena maisījumiem, zīdaiņu tējām, sulām, putrām, piena dzērieniem u. tml. produktiem, kas aizstāj mātes pienu, kā arī citiem produktiem, kas neveicina zīdīšanu (knupīši, pudelītes u. c.).
Aicinām pašvaldībā atzīmēt Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļu un savos komunikāciju kanālos izvietot SPKC izstrādātos informatīvos materiālus (skatīt e-pasta vēstules pielikumā):
Tāpat, lai atzīmētu šo tematisko nedēļu, aicinām Veselīgās pašvaldības savos komunikāciju kanālos izvietot arī citus SPKC izstrādātos informatīvos materiālus veselības veicināšanai pēcdzemdību periodā:
Priecāsimies, ja izmantosiet sagatavotos materiālus un izplatīsiet tos tālāk!
Ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.
[ad_2]
Source link