[ad_1]
Kopš 2020. gada programma “Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi” Latvijā ir sniegusi būtiskus ieguvumus ekonomikai un reģionālajai attīstībai, īpaši zaļo inovāciju, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) un dzīves kvalitāti atbalstošo tehnoloģiju jomās. Programma nodrošinājusi vairāk nekā 13 miljonu eiro finansējumu, veicinot jaunu produktu un tehnoloģiju attīstību, palielinot konkurētspēju un ekonomisko aktivitāti gan vietējā, gan starptautiskā tirgū, kā arī stiprinājusi uzņēmumu inovācijas spējas un ilgtspējīgu reģionālo attīstību Latvijā.
“Programma sniegusi nozīmīgu ieguldījumu Latvijas uzņēmēju konkurētspējas veicināšanā, ilgtspējīgu risinājumu ieviešanā, kā arī Latvijas un Norvēģijas divpusējās ekonomiskās sadarbības stiprināšanā. Saņemto projektu skaits bija trīs reizes lielāks nekā sākotnēji plānotais finansējums, kas apliecina uzņēmumu vēlmi ieviest inovācijas un ieguldīt ilgtspējas stiprināšanā. Ne velti Latvija šobrīd ir Baltijas līderis virzībā uz ANO ilgtspējas mērķu sasniegšanu,” uzsver LIAA direktora vietniece investīciju un enerģētikas jautājumos Laura Štrovalde.
Programmas ietvaros tika izsludināts viens atklātais konkurss zaļo inovāciju un IKT produktu ieviešanai ražošanā, kā arī divas neliela apjoma grantu shēmas zaļo un IKT produktu un tehnoloģiju izstrādei un dzīves kvalitāti atbalstošu tehnoloģiju izstrādei. Kopumā tika saņemti 120 projektu pieteikumi, no kuriem finansējumu saņēma 44 projekti – 37 no tiem tika īstenoti sadarbībā ar Norvēģijas partneriem.
Viens no atbalstu saņēmušajiem ir SIA “Azeron”, strauji augošs Latvijas uzņēmums, kas ražo inovatīvus un ergonomiskus videospēļu aksesuārus. Programmas “Dzīves kvalitāti atbalstošu tehnoloģiju izstrāde” ietvaros uzņēmums 2022. gada martā piesaistījis 93 170 eiro līdzfinansējumu, ļaujot izstrādāt tastatūras moduļu prototipus, kas paredzēti cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī attīstīt tiešsaistes platformas prototipu, kas sniegs iespēju izveidot produktu pielāgotu klienta individuālajām vajadzībām. Kopējās plānotās projekta attiecināmās izmaksas bija 266 200 eiro.
SIA “Azeron” projektu vadītāja Eva Daigina: “Projekta ietvaros mums bija iespēja sadarboties ar Rīgas Stradiņa Universitātes zinātnisko centru “Kleisti”, lai testētu mūsu izstrādātos tastatūras moduļus, veiktu ergonomikas novērtējumus, kā arī analizētu roku muskuļu aktivitāti laikā, kad tiek lietota tastatūra. Tāpat mēs esam ļoti gandarīti par sadarbību ar ekspertiem no “Kaizen Institute Norway”, kuri apmeklēja mūsu ražotni un pēc trīs dienu intensīvām sesijām sniedza daudz ieteikumus ražošanas procesa uzlabojumiem.”
Savukārt metālapstrādes uzņēmums SIA “AB Metal” ar programmas un Norvēģijas kompānijas AS “ACMOTECH” palīdzību spēja ieviest videi draudzīgu, energoefektīvu un inovatīvu ražošanas līniju nerūsējošā tērauda, alumīnija un citu krāsaino metālu lokšņu apstrādei. “Projekta ietvaros, kura īstenošanu uzsākām 2022. gada oktobrī, tika iegādātas divas jaunas iekārtas – daudzpakāpju slīpmašīna un CNC lāzera griešanas iekārta, kas ļāva ražošanas procesā ieviest ilgtspējīgākas tehnoloģijas, samazinot kopējo enerģijas patēriņu, kā arī paaugstinot mūsu uzņēmuma konkurētspēju ne tikai vietējā līmenī, bet arī visā Baltijas reģionā un Eiropā,” atklāj SIA “AB Metal” pārstāvis Arnis Balodis.
SIA “AB Metal” atbalstu saņēma atklātā konkursa “Zaļo inovāciju un IKT produktu ieviešana ražošanā” ietvaros. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas bija 948 500 eiro, no kuriem programmas finansējums 521 675 eiro.
Programma “Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi” būtiski veicinājusi inovāciju, sadarbības un izaugsmes kultūru, ļaujot Latvijas uzņēmumiem kļūt par līderiem savās nozarēs un iekļūt jaunos tirgos, tādējādi palielinot konkurētspēju gan vietējā, gan globālajā mērogā. Atbalstītās inovācijas ir pierādījums tam, ka finansiālais atbalsts un zinātniskā sadarbība var materializēt jaunas idejas un paātrināt inovāciju tempu, rezultējoties risinājumos, kas uzlabo dzīves kvalitāti.
Kopumā programmas laikā nodibināti vairāk nekā 500 jauni kontakti starp uzņēmumiem, pētniecības organizācijām un citām institūcijām gan Latvijā, gan Norvēģijā, tāpat atklāto konkursu ietvaros atbalstītās iniciatīvas radīja vismaz 83 jaunas darba vietas Latvijā, būtiski veicinot valsts ekonomisko izaugsmi. Plašāk ar visiem apstiprinātajiem projektiem var iepazīties mājaslapā https://eeagrants.lv.
Programma tika īstenota līdz 2024. gada 30. aprīlim. Tai noslēdzoties, 16. maijā notika klātienes pasākums “Panākumu atslēga – Norvēģijas granti” (The Key To Success – Norway Grants), kas norisinājās vērienīgajā tehnoloģiju konferencē “Deep Tech Atelier”. Noslēguma pasākuma laikā, kurā piedalījās vairāk nekā 50 dalībnieki, varēja uzzināt par sasniegtajiem rezultātiem programmas ietvaros, iepazīties ar projektu īstenotāju veiksmes stāstiem, EXPO zonā apskatīt izstrādātos produktus un to prototipus, kā arī iepazīties ar Norvēģijas grantu būtību.
Lai gan programma ir noslēgusies, tās ietvaros joprojām norisinās Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvu īstenošana, kuru nodrošina LIAA sadarbībā ar donorvalsts partneri “Innovation Norway”. 2024. gadā jau ir notikušas četras aktivitātes, un vairākas vēl ir gaidāmas. Par plānotajām aktivitātēm vairāk var uzzināt mājaslapā www.eeagrants.lv vai valsts platformā biznesa attīstībai www.business.gov.lv.
Iepriekšējo divu gadu laikā Divpusējās sadarbības fonda ietvaros norisinājās seši pasākumi, kuros piedalījās 84 komersanti. Šajos pasākumos tika nodibināti 345 jauni kontakti un izveidotas 58 potenciālās sadarbības.
Programmas “Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi”mērķis ir veicināt vērtību radīšanu un ilgtspējīgu izaugsmi Latvijas uzņēmumos. Programma ir daļa no Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas granti 2014. –2021. gadam. EEZ un Norvēģijas grantu mērķis ir palīdzēt mazināt ekonomiskās un sociālās atšķirības EEZ un stiprināt divpusējās attiecības starp donorvalstīm (Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu) un saņēmējvalstīm.
Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!
[ad_2]
Source link