[ad_1]
Aizvadīta trīs dienu ilga pieredzes apmaiņa Jelgavā, kur Zemgales plānošanas reģions uzņēma projekta “Centrāl Baltijas mentora atbalsts imigrantēm sievietēm nodarbinātības veicināšanai” (CeMeWe) partneres no Somijas, Zviedrijas, Igaunijas un Latvijas, lai organizētu ne tikai tālākos darbus, bet arī īstenotu vērtīgu aktivitāti kopā ar sievietēm imigrantēm.
Trīs dienās paveikts daudz – iepazīts ZPR darbs un Jelgava, apspriesta projekta līdzšinējā gaita un nākamie soļi, kā arī notikušas vairākas vērtīgas tikšanās ar cilvēkiem, kuri profesionālajā darbā vai ikdienā strādā ar imigrantu integrēšanu. Apmeklēta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs, arī Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde “Sabiedriskais centrs”, kur notika tikšanās ar Ukrainas civiliedzīvotāju koordinatori Laini Dambergu, Vienas pieturas aģentūras pārstāvēm Gunu Salcēviču un Sņežanu Zenovjevu, kā arī ukraiņu kultūras centra “Džerelo” pārstāvi Marinu Auziņu.
Būtisks pienesums partneru sanāksmei bija darba grupa ar sievietēm imigrantēm, kuras piedalījās aktivitātē “Gigamapping”, ko vadīja Laurea Lietišķo zinātņu Universitātes (Somija) speciāliste Hilka Laidena. Metode “Gigamapping” ļauj saredzēt iepriekš nepamanītas saiknes, paskatīties uz notiekošo ārpus ierastā rāmja, iegūtā informācija tālāk kalpos arī kā pētniecības un izziņas materiāls. Sievietēm no Ukrainas bija uzdevums uz aptuveni divu metru garas papīra lapas likt savas emocijas, sajūtas un pieredzi saistībā ar viņu dzīves “iesaistītajām pusēm”, iespējām un šķēršļiem darba tirgū. Kad pirmā darba daļa bija paveikta, tad ar krāsainiem pavedieniem, kas simbolizēja riskus, oficiālu saziņu, horizontālu sadarbību, konfliktu un barjeras, tika meklētas saistības starp uz lapām esošajiem pieturpunktiem.
Dalībnieces metodi raksturoja kā iespēju domāt ārpus kastes, kombinēt kopā dažādas pieredzes un ieraudzīt savas domas uz papīra savirknētas vienā ķēdītē. Dalīties ar citiem, lai redzētu kopējo bildi, kurā salikts vienuviet visu redzējums. Dalībnieces atzīst, ka šādā situācijas analīzes metodē kopējo ainu var likt kopā kā puzli – gabalu pa gabaliņam.
Dažas no atziņām, ko pauda ukraiņu sievietes: sākums ir grūts, bet vēlāk kļūst vieglāk – jāspēj rast atbilde uz jautājumu, kāpēc censties veidot dzīvi šeit; ja ir vēlme, tad palīdzēt citiem ir itin viegli; ērtāk ir sūdzēties, nevis darīt; pausta pateicība par saņemtajiem pakalpojumiem atšķirīgām dzīves situācijām.
Darba grupas bija labs sākums, lai izprastu vietējo, reģionālo un Eiropas sistēmu sarežģītību, kas ietekmē migrantu sieviešu integrāciju. Īpaši noderīga bija iespēja apvienot dažādu ieinteresēto pušu viedokļus un sieviešu daudzpusīgo redzējumu. “Darbs bija radošs, un mēs veiksmīgi strādājām, pārvarot valodas barjeras. Esmu ļoti pateicīga par to, ka dalībnieces dalījās gan ar neapmierinātību un skumjām, gan ar prieku un laimi. Manuprāt, arī daži vizuālie simboli spēcīgi atmodināja sajūtas, piemēram, detaļa ar saplēsto ģimenes bildi. Tajā ir tik daudz simbolikas un nianšu, ka es patiešām ar nepacietību gaidu, kad varēsim ar materiālu strādāt. Šis man ir jauns rīks, un dažādo valodu un vizuālo datu atšifrēšana noteikti būs aizraujošs izaicinājums. Iespējams, es šos datus pārveidošu digitālā formā un izmantošu mākslīgo intelektu, lai uz šīm saiknēm paskatītos arī no cita skatu punkta. Tālāk turpināsies darbs ar jaunu vizuālu attēlojumu, kurā tiks iekļauti un apvienoti dati, kur citu darba grupu dalībnieki mēģinās aizpildīt trūkstošās daļas un, iespējams, gūs sīkākas atziņas,” komentē Laurea Lietišķo zinātņu Universitātes speciāliste Hilka Laidena.
Projekta “CeMeWe” vadītāja Ieva Zeiferte vērtē aizvadīto partneru tikšanos Zemgalē: “Domāju, ka mums reģionā integrācijas darbs ar bēgļiem un ārvalstu studentiem ir labā sākumā. Ziemeļvalstu pieredze, zināšanas un metodes ļoti labi tika novērtētas gan no mērķa grupām, gan atbalsta sniedzējiem un integrācijas pasākumu īstenotājiem. Daudzpusējai sadarbībai padziļināta metožu apguve noteikti ir vērtīgs rīks, kas jāturpina izmantot arī nākotnē.”
Projekts “CeMeWe” jeb “Centrālbaltijas mentora atbalsts imigrantēm sievietēm nodarbinātības veicināšanai” tiek īstenots Interreg Centrālā Baltijas jūras reģiona programmā 2021.-2027.gadam. Projekta kopējais finansējums ir 1 100 848,45 eiro, no kuriem programmas līdzfinansējums ir 880 678,74 eiro.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.
[ad_2]
Source link