[ad_1]
…kad jādomā ne tikai par saviem gadiem, bet arī par savas paaudzes un tautas gadiem. Jo arī tajos ir savas vasaras, savi rudeņi un ziemas, kuras vērts ielāgot un prātā paturēt. Es gribu jūs aicināt sev līdzi uz vietu, kur, manuprāt, tie gadi tiešām krājas. Uz arhīvu. Un nerauciet pieri grumbās – sak, cik garlaicīgi un putekļaini! Es varētu nosaukt vēl tikai pāris profesiju, kuras ir vismaz tikpat aizraujošas kā arhivāra darbs. Un arhīvs nav tikai vieta, kur gadi krājas. Arhīvā gadi ir tie kas, sarunājas, ieliek cits citā un sadalās sīkās straumītēs — cilvēku likteņos.
(Aida Prēdele, latviešu žurnāliste, 1983.gads)
Jubilejas gada izpētes objekts – ĒKAS jeb arhīva mājvietas dažādos laika posmos un darbinieku atmiņas
Pamatojoties uz Latvijas PSR Ministra padomes 1964.gada 17.janvāra lēmumu Nr.18 “Par Latvijas PSR valsts arhīvu tīkla reorganizāciju”, kas paredzēja likvidēt rajonu un pilsētu valsts arhīvus. To vietā no 1964.gada 1.aprīļa izveidotas LPSR Centrālā Valsts Oktobra revolūcijas un sociālisma celtniecības arhīva (turpmāk- CVORSCA) 10 filiāles (Alūksnē, Cēsīs, Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Tukumā, Valmierā, Ventspilī). Tukuma filiālei nodoti Tukuma rajona valsts arhīva un Saldus rajona valsts arhīvu fondi.
Saldus rajona valsts arhīvā glabājās lietas no 1920.gada līdz 1961.gadam (227 fondi, 23 848 GV). Vēlāk dokumentus, kas bija tapuši līdz 1944. gadam tiek nodoti Centrālajam Valsts arhīvam (procesu regulē Latvijas PSR Ministru Padomes Arhīvu Pārvalde, Pārvaldes priekšnieka izdots Raksts Nr.1330 (1963.gada 14.novembrī).
CVORSCA Tukuma filiāles pirmā vadītāja bija Fanija Lozbeņeva. No 1965.gada 1.februāra filiāli vada G.Zandere. No 01.06.1966. ar Latvijas PSR Ministru padomes Arhīvu pārvaldes pavēli par CVORSCA Tukuma filiāles direktori tika iecelta Vera Liljē, kura strādāja līdz 04.08.1978.
CVORSCA Tukuma filiāle atradās Tukumā, Komjaunatnes ielā Nr.16 A (tagad Pils iela), atsevišķa ēka ar 10 telpām. 1967.gadā uzsāka minētās ēkas remontu, kuru pabeidza 1972.gadā. Ēkas renovācijas laikā arhīva fondi glabājās kādreizējā kinoteātra “Saule” telpās Tukumā, 1905.gada ielā 27 (tagad Lielā iela). 1., 2., 3., 4.attēls
CVORSCA Tukuma filiāles Saldus arhīva fondi atradās Saldus rajona darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas (DDP IK) ēkas pagrabstāvā ar 35,5 m2 glabātavu. Ēka atradās Ļeņina ielā 5 (tagad Lielā iela 5). Sešdesmito gadu sākumā arhīvs pārceļas uz jaunām telpām tagadējās Rīgas un Lielās ielas krustojumā. 5.attēls
No 01.09.1978. ar Latvijas PSR Ministru padomes Arhīvu pārvaldes pavēli par CVORSCA Tukuma filiāles direktori tika iecelta Zigrīda Perševica, kura strādāja līdz 31.12.2014.
Pēc neatkarības atgūšanas Latvijas Republika pārņēma Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas izveidoto valsts arhīvu sistēmu un reorganizēja.
1991.gada 26.martā LR Augstākā padome pieņēma likumu “Par arhīviem” un lēmumu “Par Latvijas Republikas likuma “Par arhīviem” spēkā stāšanās kārtību”. Likumā noteica, ka valsts arhīvu sistēmu veido centrālie un zonālie valsts arhīvi. Arhīvu sistēmu pārvaldīja Ministru padomes Galvenā arhīvu pārvalde, kuru vadīja Valsts arhīvu ģenerāldirektors.
Tukuma arhīva filiāli, kurā iekļauts Saldus rajona valsts arhīvs no 1964.gada, pārdēvēja par Tukuma zonālo valsts arhīvu. Zonālajos arhīvos uzkrāti bijušo kolhozu, izpildkomiteju un vietējo rūpniecības uzņēmumu dokumenti. Turpmāk zonālo valsts arhīvu uzdevums ir uzkrāt administratīvo teritoriju valsts un pašvaldību iestāžu dokumentus, kā arī likvidēto, bankrotējušo un privatizēto uzņēmumu dokumentus, t.sk. personālsastāva dokumentus.
- gadā Valsts arhīvu ģenerāldirekcija tiek nodota Tieslietu ministrijas pārraudzībā.
Saskaņā ar Latvijas Republikas Augstākās padomes 1992. gada 22. decembra lēmumu pilsētas un rajonu centros izveidoja personālsastāva dokumentu saglabāšanas nodaļas. Tukuma zonālajā valsts arhīvā 1993.gadā izveidoja divas personālsastāva dokumentu saglabāšanas daļas – Tukumā un Saldū (nodaļas vadītāja Gunita Svārupa, vecākā arhīviste Aija Maisiņa, fondu glabātāja Skaidrīte Birgere). 6.attēls
Tā kā zonālajos valsts arhīvos nebija tik plašu glabātavu, arhīvs ieguva ēku Tukumā, Kandavas ielā 20 (tagad Kandavas iela 18 A) un Saldū, Kuldīgas ielā 69. 7., 8.attēls
No 1996.gada 10.oktobra Saldū arhīva atrašanās vieta mainās un vienojoties ar Saldus Profesionālo vidusskolu (turpmāk-Skola) arhīvs pārceļas uz ēku Saldū, Kalnsētas ielā 18, kur mitinās līdz 2008.gadam, kad Skola lūdz telpas atbrīvot. Līdz ar to dokumenti no Saldus tiek pārvesti uz arhīvglabātuvi Tukumā, Kandavas ielā 18A. 9.attēls
2001.gada 1.janvārī Valsts arhīvu ģenerāldirekcija tiek nodota Kultūras ministrijas pārraudzībā un tiek veikta kārtējā reorganizācija, mainot zonālo valsts arhīvu struktūru. Likvidē Tukuma rajona un Saldus rajona personālsastāva dokumentu saglabāšanas nodaļas, izveidojot Juridisko personu arhīvu uzraudzības daļu, Dokumentu saglabāšanas un izmantošanas daļu un Saldus rajona dokumentu saglabāšanas sektoru. Saldus daļu vietā tika izveidoti informācijas un pakalpojumu centri.
2010.gada 11.februārī Saeima pieņēma Arhīvu likumu, kurā noteica, ka 2011.gada 1.janvārī darbu sāk Latvijas Nacionālais arhīvs (turpmāk – LNA) un zonālie valsts arhīvi tiek reorganizēti par LNA teritoriālajām struktūrvienībām. Tukuma zonālais valsts arhīvs kā atsevišķa juridiska iestāde beidz pastāvēt un kļūst par LNA struktūrvienību, kuras atrašanās adrese ir Tukumā, Pils ielā 16A..
Sakarā ar jaunas Zemgales rajona tiesas ēkas būvniecību Tukumā, Tukuma zonālajam arhīvam jāatbrīvo ēka Tukumā, Pils ielā 16A un arhīvs no 2012.gada savu darbu turpina ēkā Tukumā, Pils ielā 22 (bijusī Lattelecom ēka). 10., 11..attēls
Pirmā reorganizētās struktūrvienības vadītāja ir Zigrīda Perševica, kas turpina darbu līdz 1914.gada 31.decembrim.
No 2015.gada 1.janvāra par LNA Tukuma zonālā valsts arhīva direktori iecelta Iveta Arbidāne.
Saskaņā ar LNA 2021.gada 1.decembra rīkojumu Nr.LV_LNA-1.4.2-103 “Par Latvijas Nacionālā arhīva strukturālajām izmaiņām” tiek reorganizēti Tukuma un Jelgavas zonālie valsts arhīvi, tos apvienojot un no 2022.gada 1.janvāra izveidojot LNA Zemgales reģionālo arhīvu.
Par LNA Zemgales reģionālā arhīva direktori ieceļ reorganizētā Tukuma zonālā valsts arhīva direktori Ivetu Arbidāni.
2021.gada martā Tukuma zonālais valsts arhīvs pārceļas uz ēku Tukumā, Pasta ielā 25.
Uz šodienu LNA Zemgales reģionālā arhīva fondi Tukumā atrodas divās ēkās: Pasta ielā 25 un Kandavas ielā 18 A, kur glabājas Saldus novada dokumenti.12.attēls
LNA Zemgales reģionālais arhīvs (saīsinājumā-ZRA) nodrošina nacionālajā dokumentārajā mantojumā iekļaujamo dokumentu uzkrāšanu, uzskaiti, saglabāšanu un izmantošanu Jūrmalas un Jelgavas valstspilsētās, Olaines, Tukuma, Saldus, Jelgavas, Bauskas un Dobeles novadā.
Zemgales reģionālā arhīva fondos glabājas 1 730 202 (viens miljons septiņi simti trīsdesmit tūkstoši divi simti divas) glabājamās vienības (dokumenti).
LNA Zemgales reģionālā arhīva lasītavu darbs un klientu pieņemšana klātienē tiek nodrošināta gan Jelgavā, gan Tukumā.
Visbiežāk iedzīvotāji vēršas arhīvā, lai sakārtotu jautājumus par darba stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim, arodslimību gadījumā, bezdarbnieku statusa iegūšanas gadījumā, izglītības dokumentu sakārtošanai, militārā dienesta laika posma pierādīšanai, kā arī dažādos īpašumu sakārtošanas jautājumos.
Bieži iedzīvotājus nosūta uz arhīvu VSAA, Nodarbinātības valsts aģentūra. Sociālie dienesti, kas palīdz maznodrošinātām personām sakārtot dokumentus.
Tukuma arhīvglabātuvēs atrodas Tukuma novada, Saldus novada (t.sk. Brocēnu) un Jūrmalas dokumenti.
Juridiskas personas (iestādes, uzņēmumi) vēršas arhīvā, ar lūgumu savlaicīgi aprakstīt (sakārtot) institūciju dokumentus, atbilstoši normatīvo aktu prasībām, lai nākotnei saglabātu nacionālo dokumentāro mantojumu.
Laipni gaidīti Zemgales reģionālajā arhīvā!
KONTAKTI:
Kontaktinformācija: e-pasts: zemgale@arhivi.gov.lv
Vienotais konsultatīvais tālrunis: +371 20027447
Klientu apkalpošanas tālrunis: Jelgavā +371 26800049;
Tukumā +371 20037838
Arhīva darba laiks:
- no pirmdienas līdz ceturtdienai 8:15 līdz 17:00. Pusdienas pārtraukums 12:15-12:45
- piektdienā 8:15 līdz 15:45. Pusdienas pārtraukums 12:15-12:45
Zemgales reģionālā arhīva Jelgavā atrašanās vieta Pulkveža Brieža iela 24.
Zemgales reģionālā arhīva Tukumā atrašanās vieta Pasta iela 25 (ikdienā saukta bišu māja), ieeja no pagalma puses.
Ar Latvijas nacionālā arhīva (t.sk Zemgales reģionālā arhīva) pakalpojumiem var iepazīties LNA mājas lapā: www.arhivi.gov.lv
sadaļa _PAKALPOJUMI
Attēli:
- Pils iela 16A, Tukumā
- Līgo svētki Pils ielas 16A, Tukumā, pagalmā_2005.gads
- Pils ielā 16 A, Tukumā, glabātuves apmeklē kolēģi no citiem arhīviem_2005.gads
- bijušais kinoteātris “Saule”, Tukumā
- tagadējā Lielā iela 5, Saldū
- Gunita Svārupa, laikraksts Saldus zeme_2004.gads
- arhīvglabātuve Tukumā, Kandavas ielā 18 A
- Kuldīgas iela 69, Saldus
- Kalnsētas iela 18, Saldus
- pārcelšanās no Pils ielas 16A_2011 gada nogale
- Lattelecom ēka Pils iela 22, Tukumā
- pašreizējā arhīva mājvieta Pasta iela 25, Tukumā
- ZRA kolektīvs_2022.gada decembris
[ad_2]
Source link