[ad_1]
Seminārā piedalīsies Tiesībsarga biroja speciālisti, kā arī eksperti pacientu tiesību jautājumos. Tikšanās reizē tiks apspriesti arī konkrēti gadījumi. Semināra programma pieejama ŠEIT .
Vietu skaits seminārā ir ierobežots, tāpēc interesenti aicināti iepriekš pieteikties ŠEIT.
Lai saprastu, cik informēti ir pacienti par savām tiesībām no diagnozes noteikšanas līdz ārstēšanās pabeigšanas periodam, biedrība “Dzīvības koks” 2023. gadā veica aptauju, kurā uz jautājumiem atbildēja 268 respondenti. Visi, kas piedalījās aptaujā, saskārušies ar kādu hronisku slimību, tajā skaitā onkoloģisku.
Tikai 104 respondenti (no 268) uzskata, ka laiks, kas bija nepieciešams līdz diagnozes noteikšanai, bijis ātrs, savlaicīgs, kamēr pārējie saskārušies ar dažādiem sarežģījumiem. Tāpat respondenti norāda uz komunikācijas problēmām, piemēram to, ka bijuši pārāk satraukušies un nav varējuši saprast, ko ārsts saka, uzsvēruši 43 respondenti, savukārt, 41 respondents atzīmējis, ka ārsts nav ņēmis vērā tuvinieka vēlmi būt kopā ar pacientu diagnozes skaidrošanas brīdī. Uzsākot ārstēšanu, pietiekamu un saprotamu informāciju saņēmusi puse respondentu, kamēr pārējie uzskata, ka ārsti nav pietiekoši izskaidrojuši, kas un kā tiks darīts. Uz jautājumu par to, kas ir informētā piekrišana, ar “nezinu” atbildējuši 157 respondenti, kamēr pārējie mēģina uzminēt, kas tas varētu būt. Tāpat gandrīz visi respondenti, kuri uzskatīja ka saskārušies ar pacientu tiesību pārkāpumiem, atzīmēja, ka “neko nav darījuši, jo neko jau nevar panākt tik un tā”.
Biedrības “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe uzsver, ka “neviens apzināti negatavojas nonākt pacienta lomā. Tā ir situācija, kad nākas saprast daudz ko tādu, par ko iepriekš nekad nav domāts. Tāpēc ir svarīgi vēl un vēl runāt par pacienta tiesībām, skaidrot tās”.
Līdz šim semināri notikuši Rīgā, Jēkabpilī un Liepājā.
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” dibināta 2004. gadā. Tā ir vadošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Biedrībai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, tās mērķis ir aizstāvēt pacientu intereses nacionālā un starptautiskā līmenī, lai arī Latvijas pacientiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvāku veselības aprūpi. Viena no biedrības darbības prioritātēm ir psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem „Spēka Avots” ieviešana un pieejamības nodrošināšana.
[ad_2]
Source link